Bol „otcom“ najväčších komiksových superhrdinov. Spod jeho rúk vyšli aj Spider-man, Thor či Fantastická štvorka

Tvorca najznámejších superhrdinov Stan Lee ako komiksová postava. Zdroj FOTO: FB Nigel Flood

Narodil sa 28. decembra 1922 v New Yorku do rodiny židovských imigrantov pochádzajúcich z Rumunska. Jeho otec mal krajčírsku dielňu, no fungujúci rodinný biznis výraznou mierou poznačila Veľká hospodárska kríza, z ktorej sa nedalo spamätať. Rodinu to prinútilo presťahovať sa do Bronxu, kde v malom byte zostali žiť v skromných podmienkach.

Kým rodičia prenechali izbu Stanovi a jeho mladšiemu bratovi, sami spávali na rozťahovacom gauči. Stan, vlastným menom Stanley Martin Lieber, odmalička rád písal a čítal knihy o hrdinoch. Sníval o tom, že raz napíše veľký román, ktorý ho preslávi. Práve s písaním sa spájajú aj jeho prvé pracovné úlohy, kedy si ešte ako tínedžer začal zarábať písaním nekrológov a lekárskych správ v centre pre výskum tuberkulózy.

Keď mal pätnásť rokov, prihlásil sa do stredoškolskej súťaže v písaní esejí, ktorú viackrát po sebe vyhral, až napokon poprosil porotu, aby už cenu udelili niekomu inému. Organizátori súťaže, vidiac v ňom talent, ho po týchto výhrach pobádali, aby začal písať profesionálne. Bol to moment, ktorý zmenil jeho život natrvalo.

Stan Lee v Marvel Comics. Zdroj FOTO: Archív Laz Martino

Ako sedemnásťročný chlapec sa s pomocou svojho strýka dostal do spoločnosti Timely Comics, z ktorej neskôr vznikla Marvel Comics. Začínal tu ako asistent, no čoskoro si všimli jeho kreativitu a talent a už ako 19-ročnému sa mu podarilo debutovať v komikse Captain America, kde začal vypĺňať bubliny rozhovorov. Pod komiksy sa podpisoval ako Stan Lee, čo mu aj zostalo a po rokoch prijal tento pseudonym za svoje zákonité meno.

Práca s komiksami ho natoľko nadchla, že ešte v tom istom roku (1941) vytvoril aj svoje prvé komiksové postavy. Stal sa redaktorom a zakrátko aj riaditeľom komiksovej divízie či umeleckým riaditeľom, kde pôsobil do roku 1972, kým sa nestal vydavateľom. Z malého vydavateľstva sa mu za dve desaťročia podarilo vytvoriť multimediálnu korporáciu, ktorá dominovala v komiksovom a filmovom priemysle.

Stan Lee začínal písaním nekrológov. Vďaka talentu sa vypracoval na jedného z najlepšie zarábajúcich osobností filmového priemyslu. Zdroj FOTO: FB Sebastiano Castro

Spolu s Jackom Kirbym a Steveom Ditkom, s ktorými kreatívne spolupracoval, vytvorili ikonické postavy vrátane superhrdinov ako Spider-Man, X-man, Iron Man, Hulk, Thor, Ant-Man, Fantastická štvorka, Daredevil, Doctor Strange a iných. Vďaka tomu sa stal jedným z najlepšie zarábajúcich osobností filmového priemyslu všetkých čias.

V roku 1947 sa oženil, s manželkou Joan sa im narodili dve dcérky, žiaľ, mladšie dievčatko sa po pôrode dožilo len pár dní. Rodina následne vystriedala viacero adries, až sa napokon usadili v Kalifornii.

Stan Lee a zbierka jeho komiksov. S komiksami začal už ako 19-ročný. Zdroj FOTO: FB Stan Lee

V roku 2012 mu po problémoch so srdcom zaviedli kardiostimulátor, onedlho po operácii sa stiahol z verejného života. Dôvodom bol aj jeho zhoršujúci sa zrak a chradnúce zdravie manželky, o ktorú sa staral. Napokon zomrel v roku 2018 na zlyhanie srdca, mesiac pred dovŕšením 96 rokov. Jeho manželka ho opustila rok predtým.

V roku 1994 bol Stan Lee, spisovateľ, editor, vydavateľ, producent komiksov a prezident Marvel Comics uvedený do Siene slávy komiksového priemyslu. V roku 2011 bol o jeho živote natočený dokumentárny film.