Nikita Slovák: Je päť minút po dvanástej. Hrozí nám, že sa staneme darebáckym štátom bez etiky a morálky

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Archív red

Skončil sa rok 2023 a je načase vytriezvieť. Nebude žiadne zmierenie, bude len pomsta a predovšetkým tvrdý biznis.

Prezidentka už stihla vetovať kompetenčný zákon aj kvôli možnej retroaktivite. „Ide o prijatie zásadnej zmeny postavenia SIS a ÚRSO, ktorá prebehla bez diskusie s dotknutými orgánmi, bez medzirezortného pripomienkového konania a bez zohľadnenia všetkých legislatívnych dosahov na práva a povinnosti týchto orgánov v praxi,“ objasnila. Neprediskutovaná a dostatočne nepripravená zmena môže podľa nej spôsobiť problémy v praxi. Každému súdnemu človeku je jasné, že vláda a parlament potrebujú okamžite vymeniť nelojálnych funkcionárov a dosadiť našich ľudí.

Výhrady má prezidentka aj k zmenám pri licenciách na obchodovanie so zbraňami a výrobkami obranného priemyslu, ktorých vydávanie by po novom bolo výhradne na stanovisku ministerstva obrany bez autorizácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a SIS. Podľa prezidentky to môže spôsobiť ohrozenie verejného záujmu. Poukázala pri tom na to, že rezort obrany nemôže disponovať takou kvalitou informácií o stave ľudských práv, bezpečnosti, stavu demokracie a jej ohrozenia v tretích krajinách, akou disponuje z dôvodu svojej činnosti MZVEZ a SIS. Aj človek, ktorý nemá predstavu o procesoch a kritériách pri obchodovaní so zbraňami spozornie, keď si uvedomí, že ministrom obrany je Kaliňák, muž, ktorého meno sa často skloňovalo na nemeckom súde pri podozreniach z napomáhania únosu vietnamského občana. V minulosti sa už u teroristov viackrát našli zbrane československej alebo slovenskej výroby a nikto súdny by zrejme neupodozrieval nového ministra obrany z akejkoľvek morálnej dilemy.

Hrozí nám, že sa staneme darebáckym štátom bez akejkoľvek etiky a morálky. Kde sú tie časy, kedy nás rozhorčilo akékoľvek prirovnanie k Balkánu, dnes sa rútime ešte hlbšie. Vyhrážanie sa riaditeľovi ÚRSO zaškrtením, presunutie rozhodovania o dodávkach zbraní z MZV na obchodníkov so zbraňami spolu s neustálymi útokmi na špeciálny súd, to sú len prvé príznaky, ako sa koalícia temna vysporiada s demokraciou na Slovensku.

Je päť minút po dvanástej, napriek tomu treba byť v strehu a zachrániť, čo sa dá. Upozorňovať, kričať a burcovať. Žial, stojí proti nám obrovská armáda ľudí zmanipulovaných ruskou propagandou, smeráckymi newslettermi, pastierskymi listami a xenofóbiou. A pred celou západnou Európou stojí možnosť, že jej východnú hranicu bude brániť skorumpované Slovensko s armádou a bezpečnostnými zložkami prešpikovanými molodcami s platom v rubľoch. Ale ako vraví klasik, už bolo aj horšie. A naším údelom je brániť demokraciu. Nedal nám ju Fico a ani si ju nesmieme nechať od neho vziať.

A ako skoro vždy končím pozdravom Slava Ukraini!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista