Očkovacia lotéria funguje v Amerike aj v Poľsku. Pozrite sa, čo ponúka v cudzine a čo prináša u nás

Očkovacia lotéria začala už aj na Slovensku. FOTO TASR - Roman Hanc

Ministerstvo financií spustilo od 1. augusta očkovaciu lotériu. Registráciu je možné uskutočniť na webovej stránke www.bytzdravyjevyhra.sk. Vláda chce týmto krokom dosiahnuť, aby sa zvýšili záujem o očkovanie na Slovensku.

Aby sa na Slovensku vytvorila kolektívna imunita proti prichádzajúcemu delta variantu COVID-19, je nevyhnutné, aby bolo plne zaočkovaných najmenej 80 percent obyvateľstva. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo minulý týždeň začiatok tretej vlny koronavírusu.

Každý, kto dovŕšil 18 rokov, sa môže do očkovacej lotérie zapojiť. Taktiež sa môžu zapojiť do očkovacej lotérie všetci zaočkovaní bez ohľadu na to, aká vakcína im bola podaná. Pokiaľ sa zaočkovaní prihlási do prémie, tak sa automaticky dostáva do všetkých kôl žrebovania. Prvé žrebovanie má prebehnúť 15. augusta.

Každý deň sa budú na RTVS za prítomnosti notára žrebovať odmeny v päťminútovej relácii a cez víkend bude jedna hodinová relácia, kde sa budú žrebovať vyššie výhry,“ povedal pre denník SME György Gyimesi (OĽaNO).

Na archívnej snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech. FOTO TASR/AP

Prémiová výhra

Výška celkovej prémiovej výhry sa uvádza v sume 500-tisíc eur. Na to, aby ju uchádzač získal, potrebuje najskôr vyhrať tisíc eur, aby sa dostal k prémiovému telefonovaniu.

V priebehu týždňa tak bude možné v rámci lotérie odovzdať všetkým odmenených dokopy maximálne dva milióny eur. Gyimesi sa domnieva, že na žrebovanie bude vyčlenených od 600-tisíc do 1,5 milióna eur týždenne. Pokiaľ sa táto suma neminie, tak bude presunutá do nasledujúcich týždňov.

Tzv. sprostredkovateľský bonus

Ministerstvo financií prinieslo okrem lotérie ďalšiu odmenu. Ide o tzv. sprostredkovateľský bonus, ktorý je určený pre tých, ktorí presvedčia iných, aby sa dali zaočkovať. Jeden človek bude môcť takýmto spôsobom získať maximálne 4500 eur, ak dokáže na očkovanie presvedčiť 50 ľudí.

Podľa prieskumu však vyplýva, že výhra v lotérii nie je pre Slovákov veľmi presvedčivá.