Viete, ako dlho budete mať protilátky proti Covidu? Úlohu nezohráva, či ste mali symptómy alebo nie

Je možné kombinovať dve rozličné vakcíny proti ochoreniu COVID-19. FOTO TASR/AP

Bez ohľadu na to, či má alebo nemá infikovaný človek symptómy ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tak hladina protilátok “zostáva vysoká“. Závery výsledkov pochádzajú zo severného Talianska, ktoré na začiatku pandémie patrilo medzi najťažšie regióny postihnuté nákazou.

Zo štúdie vypracovanej londýnskou univerzitou Imperial College a univerzitou v talianskej Padove vyplýva, že protilátky voči koronavírusu zostávajú v tele aspoň deväť mesiacov po infekcii. Informácie priniesla agentúra DPA. Štúdia publikovaná v časopise Nature Communications uvádza: „Veľká väčšina infekcií SARS-CoV-2 (koronavírusom), bez ohľadu na nástup príznakov, vytvára protilátky.“

očkovanie, vakcína
Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v obchodnom centre v Prešove jednodávkovou vakcínou Janssen. FOTO TASR – Roman Hanc

V severotalianskom meste Vó bolo v máji otestovaných približne 3000 obyvateľov a neskôr aj v novembri 2020. Podľa DPA talianska armáda mesto izolovala okamžite, keď bolo zaznamenané ako jedno z prvých ohnísk nákazy.

Koncom roka 2020 bola u 98,8 percenta ľudí, ktorí boli nakazení vírusom vo februári a v marci 2020, zistená hladina protilátok. Tím vedcov zdôraznil, že dokonca zistili aj prípady zvyšujúcej sa hladiny protilátok, čo naznačuje potenciálne opätovné nakazenie sa a pravdepodobné posilnenie imunitného systému.

Podľa odhadov výrobcov samotné vakcíny proti koronavírusu poskytujú najmenej šesť až deväť mesiacov trvajúcu imunitu proti starším variantom vírusu.

Avšak štúdia Washingtonskej univerzity, ktorá bola zverejnená v časopise Nature poznamenala, že imunita môže byť „trvalá“ v závislosti od použitej očkovacej látky.

Na snímke očkovacia látka AstraZeneca. FOTO TASR/AP

V poslednom čase sa viackrát stalo, že bolo potrebné očkovacie látky kombinovať. Odborníci však nemali jasný názor na to, či je to dobrý spôsob alebo nie. Dnes je jasné, že kombinovať dve rozličné vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už bude možné, ale len v presne stanovených prípadoch. Informácie pre TASR priniesla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že ide o odporúčanie odborníkov.

Hovorkyňa Zuzana Eliášová uviedla: „Záver odborníkov tak hovorí o tom, že aktuálne by kombinácia vakcín mala byť realizovaná v našich podmienkach výlučne z dôvodu zdravotnej kontraindikácie pre podanie druhej dávky rovnakej vakcíny.“  

Kedy je možné dostať inú dávku očkovacej látky

Požiadať o druhú dávku očkovacej látky je možné vtedy, ak nastala závažná vedľajšia príhoda po podaní prvej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s kontraindikáciou podania druhej dávky alebo pokiaľ je zaznamenaný nedostatok vakcín rovnakého druhu.  
     
Ďalším prípadom, kedy je možné požiadať o inú dávku očkovacej látky je, ak sa človek očkoval prvou dávkou v zahraničí a tá nie je na Slovensku registrovaná alebo k dispozícii.

Vakcína Moderna
Kombinácia rôznych očkovacích látok už bude možná, ale len presne určených prípadoch. FOTO TASR/AP