Zákon o mobilizácii aj legalizácia marihuany na lekárske účely. Takto vyzeral vojnový týždeň počas sviatkov

Vianoce na fronte. Zdroj FOTO. dnesnaukrajine.cz

Ukrajinská vláda prijala zákon o mobilácii, vďaka ktorému chce povolať ďalších pol milióna ľudí, informuje Kyivindependent. Odhlasovať ho musí ešte parlament. Návrh zákona je zaregistrovaný pod číslom 10378. Vláda ho prijala ako reakciu po zasadnutí Najvyššieho veliteľského štábu, kde odznel návrh, že je potrebné mobilizovať ďalších 450 až 500-tisíc ľudí.

Rusko dokončilo prevoz svojich taktických jadrových zbraní do Bieloruska. Potvrdila to bueloruská hlava štátu A. Lukašenko, podľa ktorého dodávky zbraní boli dokončené ešte v októbri. Bližšie informácie, koľko zbraní do Bieloruska dorazilo alebo kam boli rozmiestnené, nezverejnil, avšak dodal, že rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku má slúžiť na odstrašovanie – predovšetkým Poľska, ktoré je členom NATO. Tento zámer znepokojil okolité krajiny vrátane susedného Poľska.

Aj takto vyzerá vianočná výzdoba v Kyjeve. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Alexej Navaľnyj, kritik Kremľa a politický väzeň, sa po týždňoch „nezvestnosti“ našiel v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom. Svojich podporovateľov uistil, že je v poriadku a potvrdil svoj presun organizovaný ruskými úradmi. „Teraz žijem za polárnym kruhom. V dedine Charp na Jamalskom polostrove. Najbližšie mesto má prekrásne meno Labytnangi,“ napísal Navaľnyj v príspevku na sieti X.

Žoldnierov, ktorí budú bojovať proti Ukrajine, plánuje Rusko hľadať aj v Afrike. Novonaverbovaní majú nahradiť vagnerovcov, ktorí pôsobili v Afrike, kým neboli prevelení na Ukrajinu. Má ísť o stovky vojakov a dôstojníkov, ktorí absolvujú výcvik a následne budú zaslaní do bojov na Ukrajine.

Život na Ukrajine musí ísť ďalej. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Rusko prišlo pri útoku ukrajinských síl o výsadkovú loď Novočerkask, ešte v septembri stratili výsadkovú loď Minsk a ponorku triedy Kilo, v minulom roku sa ukrajinským jednotkám podarilo potopiť ruský krížnik Moskva. Potopenie výsadkovej lode potvrdilo ruské ministerstvo obrany. „Pri odrážaní útoku ukrajinských ozbrojených síl na základňu vo Feodosiji bola poškodená veľká výsadková loď Novočerkask,“ uviedlo. Ostré boje pokračovali aj počas Vianoc – ruská protiletecká obrana tvrdí, že zneškodnila dva ukrajinské bombardéry Su-24, ktoré, Ukrajina ohlásila zostrelenie dvoch ruských bojových lietadiel Su-34 a Su-30CM.

Vianoce na fronte. Zdroj FOTO.: UkraineWorld

Ukrajinksý parlament legalizoval marihuanu na lekárske účely. Návrh zákona schválili tesne pred Vianocami väčšinou hlasov, informovala Ukrainska pravda Konope má byť dostupné na lekársky predpis, pričom pestovať ho budú môcť len právnické osoby s licenciou a certifikátom, ktoré musia zaistiť 24-hodinový videodohľad s prístupom pre políciu. Každá rastlina bude kódovaná, aby bolo možné sledovať jej cestu k pacientovi, liečivo s obsahom konope bude dostupné len na lekársky predpis, slúžiť má na liečbu neurologických ochorení, chronickej bolesti neuropatického pôvodu, ochorení tráviaceho traktu, psychických problémov a pri paliatívnej starostlivosti. Distribúcia marihuany na rekreačnú spotrebu bude naďalej trestným činom.

Počas slávnostnej ceremónie k udeleniu ruského občianska obdržali povolávacie rozkazy. Jedenásť mužov, ktorí získali ruské občanstvo, obdrželo písomný povolávací rozkaz priamo behom slavnostnej ceremónie pri jeho udelení. „Noví občania Ruskej federácie prisahali, že budú dodržiavať ústavu a zákony Ruskej federácie. Na základe toho prítomní zástupcovia vojenských komisií odovzdali tým, ktorí zložili prísahu, povolávacie rozkazy k nástupu do vojenskej služby,“ uviedla petrohradská polícia, ktorá z ceremónie tiež zverejnila video..

Sviatky vojakov v zákopoch. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajinskí vojaci čelia na fronte novej hrozbe. Ide o plyn, který proti nim mala už niekoľkokrát nasadiť ruská armáda, tvrdí CNN. Odvoláv se na viaceré vyjadrenia vojakov, ktorí útok plynom prežili, armádneho zdravotníka aj predstaviteľa ukrajinskej rozviedky. Má ísť o formu CS plynu, ktorý obsahuje slzné látky, je leptavý a horľavý, pričom spôsobuje dočasné oslepnutie, dušnosť a pálenie pokožky. Jeho nasadenie v bojoch je zakázané.