Najbohatší muž sveta s rozhodnutím NASA nesúhlasí. Jeff Bezos chce vytlačiť Elona Muska z hry

Najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorý sa pomocou suborbitálnej rakety New Shepard, vyvinutej jeho spoločnosťou Blue Origin, ocitol na hranici vesmíru. FOTO TASR/AP

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že si zvolil spoločnosť SpaceX pre realizáciu plánovacej misie na Európu, mesiac planéty Jupiter. Ide o veľký úspech spoločnosti založenej podnikateľom Elonom Muskom.

Kontrakt snov na výrobu modulu v hodnote 2,9 miliardy dolárov sa podarilo získať konkurenčnej firme SpaceX miliardára Elona Muska. Spoločnosť Blue Origin, ktorá patrí Jeffovi Bezosovi, spolu s ďalšou technologickou firmou Dynetics podali proti tomu rozhodnutiu NASA podnet na Úrad vlády USA pre zodpovednosť (GAO).

Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Blue Origin Jeff Bezos totiž nesúhlasí s týmto rozhodnutím, preto napísal v pondelok otvorený list Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Rozhodol sa ponúknuť vládnej agentúre zodpovednej za americký kozmický program zľavu, a to až vo výške dvoch miliárd dolárov – na lunárny pristávací modul, ktorý by však vyrobila práve jeho firma. Informácie priniesla agentúra AFP.   

Bezos v otvorenom liste navrhuje riaditeľovi NASA Billovi Nelsonovi zľavu v prípade, ak bude jeho firma Blue Origin uprednostnená pred Muskovou SpaceX. „Verím, že táto misia je dôležitá. Je mi cťou ponúknuť finančné úľavy a som vďačný za to, že som vo finančnej situácii, ktorá mi dovoľuje to urobiť,“ napísal v liste Bezos.

Na archívnej snímke z 13. novembra 2018 senátor Bill Nelson, riaditeľ NASA. FOTO TASR/AP

Výber prekvapil

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili ešte v rámci programu Artemis, že na spoluprácu si vyberajú súkromnú spoločnosť SpaceX. Ústredným cieľom NASA je obnovenie letov človeka na Mesiac.

Podľa AFP je prekvapivé, že NASA si zvolila zrovna spoločnosť SpaceX, keďže v minulosti pracovala na projektoch s viacerými spoločnosťami naraz pre istotu, že jedna zo spoluprác im nevyjde.

Analytici hovoria o tom, že toto svedčí o skutočnosti, že NASA považuje SpaceX za hodnoverného partnera zo súkromného sektora.

Zatiaľ je vo hviezdach, či Bezosova najnovšia intervencia nejakým spôsobom ovplyvní rozhodnutie NASA.