Najbohatší muž sveta s rozhodnutím NASA nesúhlasí. Jeff Bezos chce vytlačiť Elona Muska z hry

Najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorý sa pomocou suborbitálnej rakety New Shepard, vyvinutej jeho spoločnosťou Blue Origin, ocitol na hranici vesmíru. FOTO TASR/AP

Misia Europa Clipper

Táto veľká misia s názvom Europa Clipper má odštartovať v októbri 2024 s pomocou nosnej rakety Falcon Heavy z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Kontrakt medzi NASA a SpaceX je vo výške 178 miliónov dolárov.

Falcon Heavy generuje pri štarte 22 miliónov newtonov, čo možno prirovnať k zhruba 18 lietadlám Boeing-747.

Kozmická sonda Europa Clipper uskutoční najskôr 40 až 50 blízkych obletov Európy. Na základe toho zistí, či tento ľadový mesiac Jupitera dokáže zabezpečiť podmienky vhodné pre život.

Jupiter je piata planéta v poradí od Slnka, najväčšia a najhmotnejšia planéta slnečnej sústavy. Je pomenovaný po rímskom bohovi Jupiterovi. Má chemické zloženie podobné Slnku a ďalším hviezdam.

Ostrý boj miliardárov o vesmír

V posledných dňoch sa vyostruje rivalita medzi tromi boháčmi sveta, ktorí sú považovaní za priekopníkov vesmírnej turistiky. Elon Musk, Jeff Bezos a Richard Branson vidia významný (určite aj ekonomický) potenciál v preprave ľudí do vesmíru. Kým však Elon Musk je pre americkú vládu považovaný za astronauta, Jeff Bezos a Richard Branson v tomto smere zostávajú s dlhým nosom. Americké úrady totiž sprísnili vymedzenie pojmu „astronaut“. Federálna letecká správa (FAA) zaviedla nové pravidlá, ktoré hovoria, že adepti na astronauta musia byť súčasťou letovej posádky a starať sa o bezpečnosť vesmírnych letov, tvrdí BBC. Z toho vyplýva, že priekopníci komerčných vesmírnych letov, ako sú Jeff Bezos či Richard Branson, nie sú pre americkú vládu skutočnými astronautmi, čo pre týchto podmaňovateľov vesmíru z radov miliardárov môže znamenať zásadný problém.

Na snímke miliardár Jeff Bezos, jeden zo štvorčlennej posádky, vystupuje po úspešnom pristátí z kapsuly New Shepard od spoločnosti Blue Origin. FOTO TASR/AP

Pre dosiahnutie kompetencie komerčného astronauta je nevyhnutné absolvovať let vo výške 80 kilometrov nad povrchom Zeme. Tieto podmienky majú Bezos i Branson už splnené. Okrem iného je potrebné preukázať aktivity, ktoré zahŕňajú verejnú bezpečnosť alebo prispievajú k bezpečnosti vesmírnych letov s ľudskou posádkou. Avšak, v USA existujú ďalšie dva spôsoby ako dosiahnuť titul astronauta – a to skrz armádu alebo Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).    .

Priekopníci komerčných letov

Let britského miliardára Richarda Bransona je považovaný za míľnik v oblasti vesmírnej turistiky. V rámci testovacieho letu raketoplánu VSS Unity jeho spoločnosti Virgin Galactic dosiahol 11. júla hranicu vesmíru, ale podarilo sa mu predbehnúť jeho rivala z USA, zakladateľa spoločnosti Amazon a najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezosa, kedy sa dostal s päťčlennou posádkou na palubu do vesmíru o deväť dní skôr.

This image has an empty alt attribute; its file name is Virgin_Galactic_Branson650953795663-1024x701.jpg
Zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic, britský miliardár Richard Branson ukazuje jeho astronautské odznaky po úspešnom návrate raketoplánu VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic z hranice vesmíru v rámci skúšobného letu, na leteckej základni Truth or Consequences 11. júla 2021. FOTO TASR/AP

Bezosov let na palube kozmickej lode s názvom New Shepard, patriacej spoločnosti Blue Origin, prebehol úspešne 20. júla.  

Na snímke britský miliardár Richard Branson. FOTO TASR/AP

Ďalším významným priekopníkom v oblasti letov je Elon Musk, zakladateľ značky Tesla. Muskova spoločnosť SpaceX, ktorá pôsobí v kozmickom priemysle, tiež uskutočňuje komerčné i vládne lety do vesmíru s ľudskou posádkou.

Na snímke Elon Musk. FOTO TASR/AP