Rómska učiteľka Jana Pierová učí deti búrať predsudky. Jej prácu ocenil aj premiér Heger

Jana Pierová Jana Pierová získala ocenenie Učiteľ bez predsudkov a cenu tisíc eur. FOTO Archív JP

Titul Učiteľ bez predsudkov a poukaz na tisíc eur si len pred pár dňami prevzala Jana Pierová z Haligoviec. Inšpiratívna lektorka, učiteľka a mentorka sa venuje vzdelávaniu žiakov z marginalizovanej rómskej komunity.

Jana Pierova je rómska učiteľka, ktorá pôsobí na Základnej škole Podsadek v Staroľubovnianskom okrese. Úspešnú ženu, ktorá v dnešnom svete bojuje proti predsudkom, v detstve nazývali „šprtom“, lebo sa rada hrávala na rôzne profesie. Túžila po tom, že sa stane zdravotnou sestrou, no tento sen sa jej nepodarilo splniť. Na druhej strane, osud ju zaviedol celkom inou cestou, v ktorej našla zmysel. Začala študovať a stala sa pedagogičkou. Dnes je šťastná, že si zvolila práve tento smer, a hrdá, lebo je vzorom pre mnohé mladé rómske generácie.

„Dňa 03.06. 2021 som dostala email o tom, že som získala titul Učiteľ bez predsudkov. Nechápala som, o čo ide a myslela som si, že je to nejaký žart,“ s úsmevom hovorí učiteľka Jana Pierová, ktorú žiaci v škole veľmi podporujú a majú ju radi. Doteraz však nevie, kto ju do tejto ankety nominoval.

Ocenená pedagogička Jana Pierová. FOTO Archív JP

„Chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorí si všimli moju prácu. Je to pre mňa veľká pocta a motivácia, aby som sa posúvala vpred. Je to pre mňa zadosťučinenie, že svoju prácu robím zrejme dobre,“ úprimne vraví a dodáva: „Zároveň je motivácia hnacou silou pracovať ďalej. Občas som mala pocit, každý to raz možno zažil, že nemá zmysel robiť veci nad rámec, ale práve takéto okamihy ako keby človeka prebudili z apatie a získa elán do ďalšej práce a môže ju opäť robiť s radosťou, odhodlaním, ale najmä s pocitom, že je osožná.“

Kvalitnú prácu pedagógov ocenil na sociálnej sieti aj predseda vlády Eduard Heger pri príležitosti vyhlásenia výsledkov ankety o najobľúbenejšieho učiteľa na Slovensku s názvom Zlatý Amos. Potvrdil, že je dôležitou esenciou pre plánované reformy z plánu obnovy. Zároveň ocenil podstatu tejto ankety, ktorá, ako tvrdí, dáva do popredia dobrý vzťah medzi žiakmi a učiteľmi. „Takýchto ľudí treba aj náležite oceniť a odmeniť, pretože sú to oni, kto má na deti a žiakov pozitívny vplyv,“ uviedol premiér, ktorý si želá, aby sme dobrých učiteľov, ktorí pestujú u žiakov lásku k poznaniu a dobrým mravom, mali čo najviac.

Jana Pierová
Učitelia ocenení v ankete Zlatý Amos. FOTO Archív JP

Mamka s manželom sú na mňa veľmi hrdí a verím, že aj môj otecko, ktorý je v nebíčku, pretože to bol práve on, kto vo mňa veril asi najviac. Ja som zase hrdá na svoju rodinu, na manžela a na moje deti a som šťastná, že môžem byť pre mojich synov pozitívnym vzorom,“ dodáva J. Pierová, ktorá pôsobila aj ako špeciálna pedagogička v Krízovom stredisku a lektorka v oblasti inkluzívneho vzdelávania v Metodicko – pedagogickom centre v Prešove. V súčasnosti sa venuje aj storytellingu (rozprávaniu príbehov) a dramatickej výchove vo vzdelávaní.

Jana Pierová
Jana Pierová s rodinou. Je rada, že môže byť vzorom pre svoje deti. FOTO Archív JP