Nechcel zažiť herecký pád, tak si radšej vybral právo. Nadanie detskej hviezdy kedysi ocenili aj na festivale v Monte Carle

Tomáš Holý bol veľmi talentovaný, v detstve natočil viacero známych filmov. Zdroj FOTO: FB Tomáš Holý

Na jeho filmových komédiách vyrástli celé generácie. Tomáš Holý patril medzi najväčšie detské hviezdy, jeho prirodzený talent ocenili dokonca aj na filmovom festivale v Monte Carle. Jeho život vyhasol 8. marca 1990 pri nešťastnej autonehode.

K herectvu ho priviedla úplná náhoda. Režisér Oldřich Lipský natáčal v roku 1976 komédiu Marečku, podejte mi pero!, keď im detský herec, ktorý mal úlohu zahrať, nečakane ochorel. Išlo pritom o malú rolu, kedy školák vojde do triedy a podá učiteľovi chémie odkaz od riaditeľa napísaný na papieriku. Keďže Lipský chcel záber čo najrýchlejšie natočiť, obrátil na na štáb s prosbou, že ak niekto pozná chlapca, ktorý by zvládol povedať tri vety pred kamerou, nech ho na druhý deň privedie. Režisérovi sa prihlásil Tomášov strýko, ktorý bol na Barrandove rekvizitárom. Na druhý deň priviedol svojho osemročného synovca na pľac. Úlohu zvládol fantasticky a záberom dodal neočakávaný vtip a šťavu. Niet divu, že si rýchlo získal celý štáb aj samotného režiséra Lipského, ktorý ho obsadil do svojho ďalšieho filmu.

Ešte koncom toho istého roka zháňala režisérka Marie Poledňáková malého herca pre svoju novú rodinnú komédiu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Na konkurz vtedy prišlo 160 detí, no ani jedno nezanechalo taký dojem, aký dokázal vytvoriť samotný Tomáš. V hŕstke detí, ktoré sa predstavili, zapadol. No keď skúška skončila, zrazu sa rozleteli dvere a stál v nich vyrehotaný Tomáš, ktorý si zabudol čiapku. Ten moment stačil Poledňákovej na to, aby si ho pozvala na užšie kamerové skúšky. Do výberového kola sa napokon dostalo 12 kandidátov, všetci prišli v poriadku a nijako zvlášť nevytŕčali, len Tomáš prišiel taký premočený od snehu, že ho dve asistentky museli sušiť. Týchto skúšok sa však zúčastnili aj filmoví rodičia Jana Preissová a František Němec, ktorí si napokon vybrali za svojho filmového syna Vaška práve Tomáša Holého.

Tomáš a jeho pes Alton. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Filmovanie si Tomáš evidentne veľmi užíval, režisérka mu nechala voľný priestor pre improvizáciu, nakoľko nechcela detského herca zaťažovať učením textov. A tak hral situácie presne tak, ako ich sám cítil. Bol veľmi pozorný a veľa sa zaujímal o zábery, ktoré sa točili. Štáb sa s ním cítil veľmi dobre, bol veľmi vtipný a napríklad počas cesty na natáčanie sedel v autobuse na sedadle pre sprievodcu s mikrofónom v ruke a všetkých zabával.

Niet divu, že sa filmovej partii nechcelo s natáčaním ani skončiť. Pokračovanie komédie Jak dostat tatínka do polepšovny vlastne vyprovokoval štáb, ktorý pri posledných scénach uvažoval, čo by sa dialo ďalej, ak by natáčanie pokračovalo. Režisérka Poledňáková ich „postrčenie“ na druhý diel prijala a napísala scenár k filmu, ktorý sa natočil v roku 1978. V roku 1980 natočil Tomáš tiež Prízdniny pro psa.

Tomáš Holý bol plný radosti a humoru. Zdroj FOTO: FB Tomáš Holý

Tomáš Holý si napriek detskému veku uvedomoval svoju obľúbenosť u publika. Raz prehovoril vodiča električky, aby mu za jednu korunu predal električku, aby jeho kamaráti nemuseli na konečnej vystúpiť.

Napriek tomu, že bol úspešný, rozhodol sa, že v herectve nebude ďalej pokračovať. „Predstava, že raz budem neúspešným hercom, je neznesiteľná,“ povedal vo svojich trinástich rokoch. Pravdou však je, že už od jedenástich rokov odmietal filmové úlohy, toto zásadné rozhodnutie tak urobil už podstatne skôr. Po skončení kariéry sa jeho veľkou láskou stali kone a venoval sa westernovému jazdeniu. Po skončení gymnázia si za svoje budúce povolanie vybral právo.

Tomáš Holý mamou Máriou v roku 1980. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Život mladého človeka, ktorý v tom čase už pár mesiacov randil so speváčkou Luckou Bílou, len pár dní pred narodeninami tragicky vyhasol. Po vypití niekoľkých pív si Tomáš sadol za volant auta a išiel pre peniaze, aby mohol zaplatiť účet. V zákrute však dostalo auto šmyk a narazilo do stromu. Spolujazdcovi sa nič vážnejšie nestalo. Tomáš mal zarezaný bezpečnostný pás v hrudníku a zlomenú nohu, utrpel zrania, ktorým podľahol.