Nikita Slovák: Ulice zaplavili fejkové matky presviedčajúce Ukrajinky, aby sa vzdali. Ešte nikdy mier nebránilo toľko podivných ľudí

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay/A. Meyer

Oni zaplavili ulice, nás zaplavuje zúfalstvo. Reinkarnovaní členovia Hlinkovej gardy so zaťatými päsťami, ruskými zástavami, kosákmi a kladivami si urobili výlet do hlavného mesta. Autobusy s mimobratislavskými značkami, autá zaparkované na rezidentských miestach a zlosť.

Pozvážaní z celého Slovenska na svojej triumfálnej jazde. Fejkové matky nadávajúce Ukrajinkám, presviedčajúce ich, aby sa vzdali. Ešte nikdy mier nebránilo toľko podivných ľudí, možno len za socializmu, keď sovietska armáda rozmiestňovala svoje hlavice.

Ja sa len pýtam, kde si bol liberálny politik? Nestojíš pri nás? My sme tam boli z vlastnej vôle, hrádza proti frustrácii a agresivite. S ukrajinskými vlajkami, lebo ešte stále rozoznáme, kto je napadnutý a kto je agresor. Boli tam aj Blaha s Ficom, kotlebovci spolu s kanálom, ktorý vypustili, kde ste boli vy – demokrati? Kde bol Matovič, ktorý svojimi nápadmi neustále dráždi verejnú mienku a presviedča aj tých najodolnejších, že sa tu nedá žiť. Kde boli kresťanskí politici, žijúci politicky len z potratov a obmedzení, nanucujúci svoju vieru pri každej príležitosti. Toto sú tie cyrilometodské tradície v preambule našej ústavy?

Je hodina po dvanástej. Doba vygenerovala ľudí, s ktorými sa nedá nielenže dohodnúť, ale ani diskutovať. Hluchí k argumentom, slintajúci nad možnosťou vymeniť si osud s intelektuálnou vrstvou obyvateľstva, neúspešní v živote, fanúšikovia ruskej diktatúry. Verím, že ich krik už konečne počuť aj v straníckych centrálach demokratických strán a ich predstavitelia sa rozhodnú, ku komu sa pripoja.

Verím, že sa preberú k životu aj blazeovaní intelektuáli, ktorým nikto nie je dosť dobrý a každého rozoberú na sociálnych sieťach do nitky. Smiali sme sa nad nacistami v ich zle padnúcich oblekoch, ich slovnej zásobe z minulého storočia a dnes ich tu máme, spolu s rozhnevaným davom, ktorý by pred osemdesiatimi rokmi arizoval. Tak ja len toľko SaS a PS, budíček!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér