Notoricky známe umelecké diela prenikli aj do popkultúry. Poznáte 10 najznámejších obrazov sveta?

Najznámejší obraz na svete sa nachádza v Múzeu Louvre, v Paríži. Je ním Mona Lisa. Foto: © Encyclopædia Britannica, Inc. Najznámejší obraz na svete sa nachádza v Múzeu Louvre, v Paríži. Je ním Mona Lisa. Foto: © Encyclopædia Britannica, Inc.

Každoročne prejdú cez medzinárodné aukčné domy umelecké diela v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a popredné svetové múzeá ich majú vo svojich zbierkach desaťtisíce až státisíce. Uhádli by ste, ktoré maľby sa stali natoľko slávne, že ich pozná skutočne celý svet?

Keďže termín „slávny“ môže byť veľmi subjektívny, spravodajská spoločnosť CNN Style sa so svojím zámerom obrátila na spoločnosť Google, aby zistila, ktoré obrazy jasne viedli vo výsledkoch vyhľadávania na celom svete za posledných päť rokov .

Porovnávali desiatky obľúbených majstrovských diel – od klasiky ako da Vinciho Mona Lisa, či Salvator Mundi, cez dielo japonského umelca Kacušika Hokusai – Veľká vlna na pobreží Kanagawa, až po modernejšie diela ako Noční vtáci Edwarda Hoppera a dokonca aj sériu Psi hrajúci poker.

Na základe týchto výsledkov vybrala CNN Style 10 najvyhľadávanejších obrazov na svete. Pozrite sa, ktoré sa medzi nimi nachádzajú.

1. MONA LISA

Da Vinciho Mona Lisa je opradená tajomstvom a priťahuje davy turistov. Foto: AFP

Umelec: Leonardo da Vinci
Odhadovaný dátum: 1503 až 1519
Kde sa nachádza: Múzeum Louvre, Paríž, Francúzsko

Nie je prekvapujúce, že najznámejším obrazom na svete je táto tajomná žena so záhadným úsmevom. No s určitosťou môžeme o tomto obraze povedať naozaj len toto. Dielo namaľoval taliansky renesančný umelec Leonardo da Vinci. Sediacou ženou je údajne Lisa Gherardini, manželka florentského obchodníka Francesca del Gioconda, ale odborníci si nie sú istí.

Podľa odborníkov z Louvru, kde bol obraz prvýkrát vystavený v roku 1804, predstavuje dielo inováciu v umení. Ide o prvý známy taliansky polovičný portrét, ktorý sa celkom zblízka sústredil výhradne na sediaceho.

Vedeli ste, že…

Historici tvrdia, že v minulosti nebola Mona Lisa známa mimo umeleckých kruhov, a to až do roku 1911. Vtedy ju ukradol bývalý zamestnanec Louvru a dva roky ho skrýval. Táto krádež pomohla dielu zaistiť miesto v populárnom umení.