Do svojej tvorby pretavil rozprávačský talent svojej babičky a starého otca, ktorý bol vojnovým hrdinom. Gabriel García Márquez bol do ôsmich rokov vychovávaný starými rodičmi, svojich rodičov a súrodencov ani nepoznal. Stal sa dobrým priateľom Fidela Castra a v roku 1982 získal Nobelovu cenu.
Gabriel García Márquez sa narodil 6. marca 1927 v Kolumbii Louise a Gabrielovi Eligiovi, v čase, keď vrcholila tzv. banánová revolúcia. Jeho tec bol známy ako miestny sukničkár, čo sa Louisinmu otcovi, váženému plukovníkovi Nicolázovi Ricardovi Márquezovi Mejíovi, ktorý bol považovaný za hrdinu v čase tzv. Tisícdňovej vojny, vôbec nepáčilo a snažil sa urobiť všetko preto, aby pár rozdelil. Bolo to však márne úsielie, nepodarilo sa mu to, až nakoniec v tejto snahe kapituloval.
Krátko po narodení malého Gabriela sa z jeho otca stal lekárnik a spolu s manželkou sa presťahovali do Barranquilly, no „Gaba“, ako ho známi volali, nechali u starých rodičov, aby ho vychovávali. Až keď mal osem rokov, otec ho vzal k sebe a Gabriel začal vyrastať so svojimi súrodencami. V tom čase bol už jeho starý otec, vynikajúci rozprávač, ktorý chlapca v detstve formoval, nevládny a zakrátko na to zomrel.
Práve starí rodičia veľmi výrazne formovali Gabrielov raný vývoj. Stará mama mu rozprávala príbehy z čias Banánovej revolúcie, ale aj príbehy o magickom a nadprirodzenom svete, čím v ňom vzbudila lásku k tvorbe príbehov, ktorý neskôr vyústil do mimoriadneho literárneho talentu. Práve tento jej štýl rozprávania o trodsať rokov neskôr ovplyvnil písanie Garcíovho najobľúbenejšieho románu Sto rokov samoty.

Začal navštevovať základnú a neskôr aj strednú školu. Vzhľadom na to, že Márquez bol bystré a nadané dieťa, získal aj štipendium, vďaka ktorému mohol bez problémov dokončiť strednú školu. Mal však povesť bojazlivého chlapca, ktorý však tvoril vtipné básne a komiksy. Počas svojich štúdií v Bogote vynikal v športoch a stal sa kapitánom tímu v troch disciplínach – futbale, bejzbale a dráhe. Po promócii v roku 1947 začal študovať právo, to však nedokončil a začal sa venovať žurnalistike. Od roku 1948 bol novinárom a dopisovateľom rôznych novín. Ako spravodajca El Espectadora pôsobil v Európe aj na Kube.

V päťdesiatych rokoch sa pustil do písania filmovej kritiky a v Ríme vyštudoval réžiu. Jeho prvý román Opadané lístie (1955) najskôr vo vydavateľstve odmietli, napokon sa mu ho podarilo vydať v malom bogotskom vydavateľstve. Po návrate do Kolumbie sa oženil s Mercedes Barchovou, narodili sa im dvaja synovia Rodrigo a Gonzalo a spolu s rodinou sa na pokon usadil v Barcelone, kde písal knihy aj filmové scenáre. Skutočný literárny úspech mu priniesol až román Sto rokov samoty (1967), z ktorého sa vydalo vyše pol milióna výtlačkov.
V roku 1982 dostal Nobelovu cenu za literatúru, získané financie použil na založenie vlastného denník El Otro. V roku 1999 ochorel na rakovinu lymfatických uzlín, ku ktorej sa pridružila aj demencia. Zomrel 17. apríla 2014 na zápal pľúc. Gabriel García Márquez bol najvýznamnešjím predstaviteľom magického realizmu.
- Rusi klamú patologicky, ukazujú to dejiny. Ale vojnová lesť má svoje opodstatnenie, je stará a univerzálna
- Až 15 percent vodičov na Ukrajine nevedomky slúži špionáži Kremľa. Problémom sú tieto mobilné aplikácie
- Trest za Ukrajinu. Strategicky nedoceniteľný Vladivostok už nie je bezvýhradne ruský
- Od ruskej invázie bolo unesených vyše 16-tisíc ukrajinských detí, len 300 sa ich mohlo vrátiť k rodinám. Čo priniesol vojnový týždeň?
- Menšíka od detstva trápila astma, pri natáčaní mal vždy po ruke zdravotnú sestru. Pre svoj vzhľad sa chcel dať chirurgicky upraviť