Kým Moskva predpokladá dlhý konflikt na Ukrajine, šéf súkromných žoldnierov jej odporúča vojnu ukončiť. Aj takýto bol uplynulý týždeň vojny

Počet obetí ruského raketového útoku na mesto Sloviansk na východe Ukrajiny stúpol na 11 . Bytový dom bol vážne poškodený a záchranári pokračovali v sobotu v pokusoch o záchranu ľudí uväznených pod troskami.

Skupina žoldnierov Wagner dobyla ďalšie dve oblasti Bachmutu, informovalo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda uviedla, že prokyjevské sily sa stále držia uprostred „krvavých a krutých bitiek“. Tvrdenia neboli nezávisle overené.

Koncom minulého týždňa vyvolal šéf žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin rozruch svojimi úvahami na blogu o možnom konci vojny na Ukrajine. Podľa správy, ktorú zverejnil, by Rusko malo ukončiť svoju agresiu na Ukrajine a malo by deklarovať, že dosiahlo všetky stanovené ciele tzv. „špeciálnej vojenskej operácie“. „Pre (ruskú) štátnu moc a spoločnosť je dnes nevyhnutné urobiť veľkú bodku za špeciálnou vojenskou operáciou,“ napísal šéf vagnerovcov, ktorého slová zverejnili aj viaceré ukrajinské médiá a dodal, že „situácia na fronte sa môže pre Rusko po začiatku protiofenzívy zhoršiť“.

Ruský predstaviteľ tvrdí, že štyria ľudia zahynuli a 10 utrpelo zranenia pri ukrajinskom ostreľovaní mesta v Ruskom kontrolovanom Donecku. Denis Pušilin povedal, že medzi zranenými v Yasynuvata je aj sedemročné dievča.

Zdroj FOTO: Telegram

Rusko používa bezpilotné lietadlá na útoky na ukrajinskú políciu v Chersone, hovoria miestne policajné sily. Uvádzajú, že v oblasti Korabel došlo k útoku na policajné auto, pričom došlo k zraneniu dvoch policajtov a poškodeniu auta, zatiaľ čo v Beryslavi bol jeden policajt zranený a autá boli poškodené.

Nový balík medzinárodnej ekonomickej podpory vo výške 115 miliárd dolárov dodáva Ukrajine viac dôvery, že dokáže zvíťaziť proti ruským silám, keďže sa stále viac uznáva, že vojna môže pokračovať dlhšie, ako sa očakávalo, uviedol v sobotu ukrajinský minister financií. Serhiy Marčenko povedal, že ministri financií Skupiny siedmich (G7) ho tento týždeň počas stretnutí Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone ubezpečili, že budú Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu rozprával s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. V dvoch tweetoch ukrajinský prezident uviedol, že diskutovali o Macronovej nedávnej návšteve Číny na stretnutí s prezidentom Si Ťin-pchingom.

Zdroj FOTO: Telegram

Poľsko a Maďarsko zakázali dovoz obilia a iných potravín z Ukrajiny na ochranu miestnych farmárov, uviedli v sobotu predstavitelia oboch krajín. Ukrajinský vývoz obilia prechádza cez Európsku úniu do iných krajín, odkedy boli ukrajinské čiernomorské trasy zablokované ruskou inváziou, čo viedlo k zníženiu cien.

Nový ruský zákon odstránil prekážku, ktorá niektorým mužom umožnila vyhnúť sa povolaniu, a naznačuje, že Moskva predpokladá zdĺhavý konflikt na Ukrajine, tvrdí britské ministerstvo obrany. Vladimir Putin v piatok údajne podpísal návrh zákona na vytvorenie systému digitálneho návrhu, ktorý uľahčí mobilizáciu Rusov do armády a vyvoláva tak v krajine nové obavy.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva povedal, že USA by mali prestať „podnecovať vojnu“ na Ukrajine „a začať hovoriť o mieri“ . Týmto spôsobom by medzinárodné spoločenstvo mohlo „presvedčiť“ ruského a ukrajinského prezidenta, že „mier je v záujme celého sveta“, povedal Lula novinárom v Pekingu na konci návštevy, kde sa stretol s prezidentom Si Ťin-pchingom.

Zdroj FOTO: Telegram