Dlhé roky sme mohli byť svedkami trestného stíhania bývalého prezidenta Andreja K. Na jeho kritiku túto tému využívali oponenti a kritici. Išlo o sporné financovanie predvolebnej kampane v prezidentských voľbách, no viackrát bol bývalý prezident kritizovaný napríklad aj za opozdenú reakciu na smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Neskôr založil Ing. Andrej K. politickú stranu Za ľudí, ktorá sa dostala po parlamentných voľbách do parlamentu a dokonca aj do vlády. Andrej K. však rezignoval na svoj post v strane a utiahol sa do úzadia. Počas vyšetrovania sa obhajoval, že sa jedná o politickú pomstu zo strany súčasnej opozície a hlavne strany Smer-SD. Dokonca sme boli svedkami viacerých výmen vyšetrovateľov prípadu, kde aj v súčasnej dobe podľa vyjadrenia samotného obvineného malo viac vyšetrovateľov iný právny názor a tento spôsob si pravdepodobne osvojila aj obhajoba Andreja K., na verejnosti bolo vidno rôzne nadávky a hanlivé výrazy na stranu exprezidenta, napríklad podvodník, úžerník a podobne.
Z nepochopiteľných dôvodov sám obvinený exprezident až po dlho čase vystúpil pred verejnosť, aby vysvetlil svoje postoje. Táto kauza bola porovnávaná s prípadom Bašternák a problematiku tzv. účinnej ľútosti pri daňových trestných činoch už podľa dostupných informácií rieši v novelizácii Trestného zákona aj súčasná ministerka spravodlivosti.
Polícia vyšetrovala kauzu pod názvom KTAG a okrem vymenených vyšetrovateľov v tomto prípade došlo ku viacerým rozsiahlym zmenám vo vedení polície. Práve zmeny, ktoré sa v súčasnej dobe dejú, veľa naznačujú a môžu veľa odhaliť.
Prípad KTAG, ak ho tak nazveme, vyšetrovala NAKA a jej jednotka finančnej polície, v súvislosti s vyšetrovaním vznikol špecializovaný tím zložený z vyšetrovateľov a operatívcov. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale koncom roka súčasné vedenie prezídia PZ začalo meniť riadiacich funkcionárov v NAKA. Do vedúcich funkcií sa dostali tzv. „tímaci“, to sú tí, ktorí pracovali na citlivých kauzách ako sú Očistec, Fénix a podobne. Nie je známe, či pri odchode ľudí, ktorí boli blízki bývalému vedeniu NAKA, bol využitý novelizovaný § 35, alebo odišli dobrovoľne. Isté je, že zmeny na pozíciách aj radových policajtov sa stále dejú. V minulosti tu bola kritika toho, že títo členovia rôznych tímov sa navzájom poznajú, keďže sa jedná o uzavretú skupinu ľudí a to nie je dobré. Pretože tým sa nič v podstate nezmení.
Na regionálnom pracovisku NAKA v Košiciach sa stal riaditeľom práve člen tímu, ktorý v minulosti vyšetroval kauzu KTAG. Každému napadne, že je to v poriadku, veď po zrealizovanom prípade sa môže jednať o prirodzený postup v podstate za odmenu za kvalitné plnenie úloh. Zároveň však z NAKA boli preložení na nižšie súčasti skúsení vyšetrovatelia, ktorí boli počas reorganizácie, ktorú riadil Milan Lúčanský, ustanovení do vedúcich funkcií. Nie je známe, či im v súvislosti s ich preložením neboli vytýkané nejaké nedostatky, alebo čo bolo skutočným dôvodom ich odchodu na nižšie súčasti v pôsobnosti Krajského riaditeľstva PZ Košice. Tieto zmeny majú pokračovať. Vždy, keď dochádza ku zmenám v osobe vyšetrovateľa, je potrebné sledovať cieľ týchto zmien, ale hlavne dôvody. Ak navyše odchádzajú vyšetrovatelia, ktorí riešili zložité ekonomické prípady ako tunel Branisko, obvinenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. a podobne.
V týchto dňoch bol však ustanovený plk. Mgr. Ján Č., ktorý je obvinený vo dvoch trestných veciach, za riaditeľa NAKA Bratislava. A všetci členovia tímu Očistec by mali byť „do nohy“ v riadiacich funkciách taktiež. Nakoľko budú tieto zmeny pokračovať a v akom rozsahu sa budú týkať Policajného zboru, na to si musíme počkať. Jednoznačne sa ale dá povedať, že po dlhšom čase, kedy nedochádzalo ku zmenám v polícii ani po zmene vlády, sa začali diať isté kroky. Nebude sa to páčiť všetkým, pretože dlhoročne nadobudnuté osobné príplatky a príplatky za riadenie, o ktoré v súvislosti so stratou statusu funkcionára niektorí prišli, sú už minulosťou. Konkurencia je veľká a začať pracovať po reštarte – to bude klásť na každého vysoké nároky.
Autor je investigatívny novinár.