Strava Antónie Mačingovej je hitom. Urobte si poriadok na tanieri, ten prinesie poriadok v hlave

Antónia je vyštudovaná andragogička Antónia Mačingová je vyštudovaná andragogička. FOTO Archív AM

Hovorí sa, že činy robia zmeny a človek sa musí len rozhodnúť, akú zmenu chce. Súhlasí s tým aj známa andragogička, odborníčka a autorka knižných bestsellerov o harmonickom stravovaní Antónia Mačingová, ktorej diéty sú veľmi populárne. Sama však tvrdí, že vôbec nejde o diéty, ale o princíp stravovania a návod na zmenu životného štýlu. Touto zmenou si prešla aj sama.

Ste vyštudovaná andragogička. Učíte teda ľudí, ako zmeniť svoje doterajšie stravovacie návyky?

Áno. Andragogika je o vzdelávaní dospelých. Ja som sa zamerala na to, že ľuďom ukazujem, dôležitosť trvalej zmeny v doterajších stravovacích návykoch. Tiež vo výbere a príprave pokrmov a v tom, aby si ľudia uvedomili, že potrava neslúži iba na vyplnenie prázdneho žalúdka, či na uspokojenie lahodného pocitu chuťových buniek.

Treba začať v myslení?

Neplatí to u každého rovnako. Poznám veľa ľudí, ktorí myslia inak a teóriu majú tzv. v malíčku. A to je tak všetko…

Stále sú minimálne dve možnosti. Buď si urobíme poriadok v hlave, ktorý prinesie poriadok na tanieri a následne v tele, alebo začneme poriadkom na tanieri, ktorý prinesie poriadok v tele a následne aj v hlave.

Dôležité ale je nevracať sa k pôvodnému spôsobu stravovania, lebo potom skôr či neskôr budeme zase riešiť tie isté problémy. JO-JO efekt nespôsobuje „diéta“, JO-JO efekt vytvorí náš návrat k starému spôsobu stravovania.

Známa andragogička učí ľudí, ako sa správne stravovať. FOTO Archív AM

Ako sa podľa Vás stravujú dnešní ľudia a aký to ma dopad na ich zdravie?

To, ako sa stravujú dnešní ľudia, ukazuje zdravotný a estetický stav populácie. Môžete vidieť, že u prevažnej väčšiny to nie je ideálne. Klesá veková hranica ľudí, ktorí majú tzv. civilizačné choroby. Mládež je obézna už v školskom veku. To všetko je dôsledok nesprávneho stravovania, voľba kvantity jedla pred kvalitou, deficit prirodzeného pohybu, stres a podobne. Ľudia sa podobajú svojim nákupným košíkom. A tomu zodpovedá aj ich zdravie.

Ľudia sa na Vás radi obracajú, určite Vám dávajú spätnú väzbu. Aké mäte skúsenosti, vydrží im proces zmeny, alebo sa po pár mesiacoch vzdajú?

Aj tu je to rôzne. Záleží to od ich pevného rozhodnutia zmeniť svoj výzor a kvalitu zdravia. Častokrát potrebujú poradiť, ako si majú vytvárať jedálničky. Práve pre nich som tento rok vydala Diár osobnej premeny. V ňom ich usmerňujem pri zmene, ukazujem im, ako si môžu vytvárať jedálničky, plus je tam množstvo rád a 100 úplne nových receptov.