Veďte svoje deti k finančnej gramotnosti. Začať môžete týmito jednoduchými návykmi

Ilustračná snímka. Foto: Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild/dpa

Ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol. Od malička nám rodičia vštepujú určité hodnoty, učia nás všetko od základov. Chodiť, jesť, prvé písmená, básničky, ale väčšina ľudí zabúda na finančnú gramotnosť. Práve tá je v živote čoraz viac dôležitá.

Zo školy von bez finančnej negramotnosti

Česť výnimkám, ale všeobecne je potrebné skonštatovať, že niektorým školám sa darí finančnú gramotnosť prepašovať cez nadštandardnú výučbu alebo záujmové krúžky. No v základných osnovách ju nenájdete. Kvalitnej príprave zákonitostiam finančného sveta by sa pritom mala venovať minimálne rovnaká pozornosť ako prírodopisu či výtvarnej výchove. Deficit v školských osnovách zažíva aj výučba kritického myslenia alebo zásady správania a bezpečnosti v digitálnom svete.

Jednoducho povedané, deti sa finančnú gramotnosť v škole viac-menej nenaučia, pretože nemajú ako. A je to podstatné, pretože od mladých ľudí sa očakáva, že najneskôr po strednej škole sa čiastočne osamostatnia, prípadne na vysokej škole sa postavia na vlastné nohy.  

Takmer žiadne z detí nezaujíma v desiatich ani v pätnástich rokoch čo je inflácia, poistenie, ani aktíva. V osemnástich ste len sotva premýšľali nad investíciou do budúceho bývania. Počas vysokej ste sa koncentrovali najmä na školné a študentský život.

Škodcovia finančnej gramotnosti

Nesprávne finančné návyky v deťoch pestujeme nevedomky sami. Pýtali ste sa niekedy svojich detí ako plánujú hospodáriť s peniazmi, ktoré si zarobili na brigáde alebo ktoré od vás dostali na narodeniny ? A rozprávali ste sa s nimi načo by využili peniaze z vreckového ?  

Dôležité je apelovať na to, že základným účelom financií nie je sa ich čo najskôr zbaviť a nad ich investíciou je potrebné premýšľať.

Ako učiť deti finančnej gramotnosti ?

Finančnú gramotnosť je dôležité vštepovať deťom od útleho detstva. Podstatné je si osvojiť od základu správne finančné návyky. Začnite s výrazmi, ktoré sú pri chápaní finančnej gramotnosti nevyhnutné ako rozpočet, úspory či základné potreby. Nie je potrebné, aby prvé slová dieťaťa boli o finančnej gramotnosti, ale dôležité je, aby už ako malé chápalo pointu míňania peňazí. Aby vedelo rozlíšiť kúpu vecí, ktoré naozaj potrebuje a ktoré sú len plytvaním peňazí. Taktiež je potrebné vysvetliť, prečo je dobrá rezerva a dať mu množstvo ďalších dôležitých rád.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – KR PZ v Prešov

Základné triky budovania finančných návykov

Jedným z trikov je pravidelné vreckové, pretože si môžu vyskúšať základy toho, ako to s peniazmi funguje v reálnom živote. Pretože už ako dospelí prichádzame do kontaktu s financiami v pravidelných intervaloch, či už ide o výplaty, faktúry, dôchodok atď.

Ďalším jednoduchým trikom je zoznámiť detí so silou úspor. Nikto z nás nechce žiť od výplaty k výplate a podstatné je si na to ani nezvyknúť. Z tohto dôvodu je deťom dôležité vysvetliť ako fungujú úspory.

Rozprávajte sa s deťmi o peniazoch

Debatovať s deťmi o peniazoch je dobre strávený čas, samozrejme, neznamená to, že máme svoje deti učiť lipnúť na peniazoch. Práve naopak. Treba ich učiť ich hodnotu a aké ťažké je ich zarobiť. Pokiaľ darujete niečo svojím deťom, vysvetlite im, že je to za odmenu. Vysvetlíte im, že nemusia mať najnovší smartfón a disponovať všetkým, čo majú ich rovesníci. Čas, ktorý svojim deťom venujete, sa vám niekoľkonásobne vráti.