Narodenie dcéry jej obrátilo život naruby. Napriek tomu vytvorila luxusnú značku, ktorá diktuje módu aj dnes

Boli štyri a prezývali ich kvarteto parížsky es. Madeleine Vionnet, Gabrielle „Coco“ Chanel, Elsa Schiaparelli a Jeanne Lanvin. Týmto štyrom dámam, ktoré v 20. storočí udávali štýl, patrila zlatá éra parížskej módy.

Príbeh Jeanne Lanvinovej sa začal písať v roku 1889 v centre Paríža. Mladá talentovaná dáma, ktorá pochádzala z jedenástich súrodencov, práve skončila školu ako modistka. Dovŕšila 22 rokov a už vtedy všetkých očarila svojim talentom. Práca klobúčničky bola vtedy perspektívna a ponúkala mnoho príležitostí na rozvoj, čo Lanvinová aj využila a otvorila si malý obchod s klobúkmi.

O štyri roky neskôr prišiel v živote Lanvinovej zásadný zlom. Získala komerčný prenájom na prestížnej ulici Rue du Faubourg Saint-Honoré v centre Paríža a založila svoj vychýrený módny dom. Parížania si jej módu ihneď zamilovali, nebála sa experimentovania, svojim klientkám na klobúky vymýšľala rôzne kreácie ako striešky, sezónne plodiny či ovocné košíky. Jej úspech bol okamžitý.

Vydala sa za talianskeho šľachtica, grófa Emilia di Pietro. Narodenie dcéry Marie-Blanche v roku 1897, ktorú prezývali Marguerite, obrátilo svet Jeanne Lanvinovej naruby. Vzniklo medzi nimi veľmi pevné puto, Jeanne ju chcela mať vždy pri sebe, odmietala opatrovateľky a starala sa o ňu sama dokonca aj keď pracovala. Malá Marguerite sa stala jej veľkou múzou a Jeanne pre svoju malú dcéru navrhovala šatník snov, pripravovala jej modely zo samých luxusných látok. Elegantnú Marguerite si hneď všimli matky jej priateliek, ktoré modely natoľko zaujali, že sa stali zákazníčkami módneho domu Lanvin.

Módny dom Jeanne Lanvinovej. FOTO Studio Lipnitzki / Roger-Viollet

Jeanne Lanvinová tak stála zoči-voči novému úspechu. Ako dôvtipná podnikateľka otvorila v roku 1908 oddelenie detského oblečenia a tomuto novému prosperujúcemu podnikaniu venovala celú časť svojho obchodu. „Tým, že najskôr oslní svoju dcéru, kúsok po kúsku, oslní svet, “ povedal na margo Lanvinovej Louise de Vilmorin.