Pol milióna za covidové lôžko. Polícia rozbila skupinu kšeftujúcu s miestami v nemocnici

Polícia v Peru rozbila zločinecký gang, ktorý obchodoval s lôžkami pre pacientov s covidom-19. Lima, Peru 25/ Február, 2021. REUTERS/Sebastian Castaneda

Polícia v Peru rozbila zločinecký gang, ktorý obchodoval s lôžkami pre pacientov s covidom-19. Za jedno lôžko v štátnej nemocnici v Lime žiadali až 21 000 amerických dolárov, v prepočte zhruba 17 800 €.

Bezpečnostné zložky zatkli deväť ľudí vrátane pracovníkov zdravotníckeho zariadenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podvod odhalili po tom, čo polícia dostala sťažnosť od brata muža trpiaceho na COVID-19, od ktorého gang požadoval 82 000 solov (17 763,81 Eur) na získanie lôžka intenzívnej starostlivosti (ICU) a ošetrenia v nemocnici, uviedla Abia.  

Toto verejné zdravotnícke zariadenie pritom podľa Reuter lieči chorých bezplatne. Na 80 lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti však existuje dlhý zoznam čakajúcich pacientov.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – Michal Svítok

Peruánsky minister zdravotníctva Óscar Ugarte vyhlásil, že podvod si vyžaduje okamžité postihy. „Je to absolútne zavrhnutiahodné. Nemôžeme vyjednávať ohľadom ľudských životov,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Korupčné škandály počas pandémie COVID-19 v latinskoamerickej krajine už skôr otriasli najvyššími politickými kruhmi, uviedol Reuters. Kvôli afére s prednostným očkovaním proti COVIDu-19 tento rok rezignovali dvaja ministri

Mnoho obyvateľov Peru počas vyvrcholenia pandémie platilo za zdravotnú starostlivosť veľké sumy súkromným klinikám, pretože systém verejného zdravotníctva sa ocitol na pokraji kolapsu. Počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa medzitým rozrástol na takmer 3 000 naprieč krajinou. Avšak vlani v marci ich v peruánskej nemocnice mali k dispozícii len niekoľko stoviek, poznamenala agentúra Reuters. Mnoho ľudí však stále potrebuje intenzívnu starostlivosť.