Poznáte to – keď je chorá celá rodina, jediný, kto kmitá medzi chorými a nemôže si dovoliť byť chorý, je žena. Až keď sa všetci uzdravia, vtedy doľahne ochorenie aj na ňu. My ženy sa často staráme nielen o deti, ale aj o manžela, rodičov, svokrovcov. Zháňame lieky, hľadáme lekárov, objednávame na vyšetrenia. Kto sa však postará o nás?
Internetová lekáreň Mojalekáreň.sk uverejnila zaujímavú štatistiku. Až 66 % ambulantne vyšetrených Sloveniek proti 34 % mužov pociťuje neurózu a stres, ukazuje prieskum. „V online poradni sa často stretávame so ženami, ktoré sa starajú o chorých rodičov alebo malé deti a samy trpia bolesťami kĺbov, chrbta či depresiami. Napriek tomu svoje ťažkosti neriešia, pretože si na seba momentálne nenájdu čas. Tento prístup však dlhodobo nie je udržateľný. Aby som mohla byť oporou pre rodinu, musím sa cítiť dobre aj ja,“ hovorí farmaceutka Mgr. Zdenka Morvai z online poradne Mojalekáreň.sk.

Môžu za to hormóny
Ženy majú často problém s hormonálnou nerovnováhou. Tá nás ovplyvňuje nielen po fyzickej stránke, ale aj po tej psychickej. „Nerovnováha sa môže prejaviť únavou, výkyvmi nálad, poruchami spánku či zhoršenou kvalitou pleti. Miesto boja proti prirodzenému cyklu je lepšie naučiť sa s ním pracovať – plánovať fyzické aktivity podľa jednotlivých fáz cyklu a nemať na seba prehnané nároky. Ak žena trpí predmenštruačným syndrómom, môžu pomôcť bylinky ako alchemilka, medovka, drmek alebo maliník, ktoré zmiernia nepríjemné príznaky,“ radí Z. Morvai.
Okrem fyzického zdravia ženy často zanedbávajú aj svoje duševné zdravie. „Odolnosť môžu podporiť adaptogény, ako je rhodiola, ktorá okrem znižovania stresu podporuje hormonálnu rovnováhu a odolnosť voči fyzickej záťaži. Medzi ďalšie účinné adaptogény patrí ashwagandha, ktorá pomáha znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu a zlepšuje kvalitu spánku, alebo ženšen, ktorý podporuje vitalitu a imunitu. Pravidelné užívanie adaptogénov môže ženám pomôcť lepšie zvládať každodenné nároky a udržať si stabilnú energiu aj psychickú pohodu,“ dodáva farmaceutka.

Preventívne prehliadky – kľúč k zdraviu
Gynekologické prehliadky podľa prieskumu AKO (2022) absolvovalo len 48 % Sloveniek. Účasť na mamografickom skríningu Sloveniek je len niečo vyše 30 %, čo je jedna z najnižších mier v EÚ. Okrem klasických prehliadok môžu pomôcť aj laboratórne testy, ktoré dokážu odhaliť nedostatok minerálov, vitamínov či hormonálnu nerovnováhu. „Namiesto hľadania zázračných tabletiek je potrebné zaujímať sa o svoje zdravie a prevziať zaň zodpovednosť. Dôležitou súčasťou je aj dostatočný čas na oddych,“ pripomína Zdenka Morvai.

Zdravie máme len jedno. Žena je často pilierom rodiny a preto by mala k svojmu zdraviu pristupovať zodpovedne. Práve my ženy sa často vyhýbame liekom a siahame po prírodnej medicíne. Čo odporúča PharmDr. Kamila Horníčková?
K doplneniu a podpore tvorby krvi skvele pomôže konzumácia bobuľového ovocia ako maliny, čučoriedky, šípky a ich šťava. Ženy trpiace chudokrvnosťou a únavou by mali do stravy zaradiť viac červených plodov ako červené jablká, cviklu a občas aj červené mäso či vývar z kostí. Spolu s dostatkom listovej zeleniny bohatej na kyselinu listovú a chlorofyl si telo dokáže efektívne obnovovať zásobu krvi počas cyklu.

- Nepočúvaj zlo, doruč dobro – vraví Michal, otec dvoch detí, ktorý statočne bojuje so sklerózou multiplex
- Rusko má zálusk na ďalšie európske územia, varujú experti. Toto miesto označili za najnebezpečnejšie
- Svet sa mení. Rádio Slobodná Európa je minulosťou, nahnuté to má aj Hlas Ameriky. National Public Radio však Trump zatiaľ neruší
- Nikita Slovák: Telegram „vypľul“ nový zoznam liberálov a nepriateľov národa, akési Zlaté stránky pre bitkárov a kolaborantov
- Prečo tak neradi spomíname na balkánske vojny po rozpade Juhoslávie? Bolo to dávno a do Chorvátska radi cestujeme
- Podobnosť dnešného Ruska a v bývalého Nemecka vyráža dych. V oboch prípadoch sa objavil muž, ktorý začal tvrdiť, že všetko zmení