Ďalšia mobilizácia by mala v Rusku prebehnúť tento mesiac, Putin vraj chce pol milióna nových brancov. Aj takto vyzeral uplynulý týždeň vojny

Zdroj FOTO: Telegram

USA poskytnú Ukrajine a jej susedom nový balík zbrojnej pomoci v hodnote viac ako 3,75 miliardy dolárov, oznámil Biely dom, a to vrátane po prvýkrát niekoľkých desiatok bojových vozidiel Bradley. Balík zahŕňa čerpanie 2,85 miliardy dolárov z akcií Pentagonu, ktoré budú zaslané priamo Ukrajine, a 225 miliónov dolárov zahraničného vojenského financovania na vybudovanie dlhodobých kapacít a podporu modernizácie ukrajinskej armády.

V piatok vstúpilo do platnosti jednostranné 36-hodinové prímerie na Ukrajine, ktoré vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Prímerie na „celej kontaktnej línii“ malo platiť do konca soboty. Nariadenie ruského prezidenta prišlo po tom, čo patriarcha Kirill, hlava pravoslávnej cirkvi v Rusku, vyzval na prímerie a vianočné prímerie na Ukrajine, aby umožnili pravoslávnym ľuďom účasť na bohoslužbách.

Pred vyhlásením prímeria Putin povedal svojmu tureckému náprotivkovi Erdoganovi, že Rusko je otvorené dialógu o Ukrajine, ale Kyjev bude musieť akceptovať „nové územné skutočnosti“, uvádza sa vo výzve medzi oboma lídrami. Putin tiež „uznal deštruktívnu úlohu Západu, pumpovanie zbraní do Kyjeva, poskytovanie informácií a usmernení“, uviedol Kremeľ. Putin a Erdogan tiež diskutovali o viacerých energetických otázkach vrátane vytvorenia plynového uzla v Turecku a výstavby jadrovej elektrárne Akkuyu.

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij odmietol ruský návrh na prímerie, o ktorom mnohí pozorovatelia špekulovali, že jeho cieľom je umožniť ruským vojakom oddych. Ukrajinský prezident vyhlásil, že jeho cieľom bolo zastaviť postup ukrajinských síl v Donecku a širšom východnom regióne Donbasu a priviesť viac síl Moskvy.

Americký prezident Joe Biden povedal, že Putin sa „snaží nájsť trochu kyslíka“ zavedením prímeria, pričom poznamenal, že ruský vodca neuplatnil prerušenie 25. decembra, ktoré oslavuje mnoho pravoslávnych Ukrajincov, ani na Nový rok. Sám sa na pravoslávne Vianoce izoloval a omša v kremeľskej katedrále bola odslúžená iba pre neho. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny bolo Putinovo oznámenie pravdepodobne informačnou operáciou, ktorá mala poškodiť dobré meno Ukrajiny.

Delostrelecké výmeny búšili aj napriek Putinovmu vyhláseniu o prímerí. Odchádzajúce a prichádzajúce ostreľovanie v meste Bachmut v prvej línii bolo počuť len krátko po tom, čo sa malo začať jednostranné prímerie. Ruské sily zaútočili aj na mesto Kramatorsk vo východnej časti Doneckej oblasti, uviedla ukrajinská prezidentská administratíva, ako aj na mesto Kurachove v prvej línii, kde boli poškodené obytné budovy a zdravotnícke zariadenie.

Zdroj FOTO: Telegram

Ruskí vojaci spustili paľbu štrnásťkrát v Luhanskej oblasti počas prvých troch hodín jednostranného prímeria v Moskve, uviedol guvernér regiónu východnej Ukrajiny Serhiy Haidai.

Rusko obvinilo ukrajinských vojakov z ostreľovania ich vojenských pozícií v okupovanej Doneckej oblasti. Ruskí predstavitelia v samozvanej Doneckej ľudovej republike zverejnili na telegrame, že „bolo vypálených šesť nábojov kalibru 155 mm“ zo „155 mm delostreleckých zbraní NATO“, informovala ruská štátna tlačová agentúra Tass .

Hrubý domáci produkt Ukrajiny klesol v roku 2022 o 30,4 %, čo je najväčší ročný pokles za viac ako 30 rokov, uviedla ministerka hospodárstva Julija Svyrydenko. Ďalej tvrdí, že ukrajinská ekonomika utrpela najväčšie straty od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991, hoci pokles bol menší, ako sa pôvodne očakávalo. HDP Ukrajiny vzrástol v roku 2021 o 3,4 %.

Život na okupovanom území ide ďalej. Zdroj FOTO Telegram

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že Rusko je pripravené v januári nariadiť mobilizáciu až 500 000 brancov okrem 300 000, ktoré povolalo v októbri. Zástupca ukrajinského veliteľa vojenskej rozviedky Vadym Skibitsky povedal, že Ukrajina verí, že branci budú súčasťou série ruských ofenzív na jar a v lete na východe a juhu krajiny.

Ukrajina bude podľa správy Organizácie Spojených národov potrebovať najmenej 1,79 miliardy dolárov, aby obnovila svoj telekomunikačný sektor na predvojnovú úroveň. Rusko „úplne zničilo alebo obsadilo“ siete v častiach Ukrajiny a komunikačná infraštruktúra vo viac ako 10 z 24 regiónov krajiny bola značne poškodená a zničená, uviedla Medzinárodná telekomunikačná únia so sídlom v Ženeve.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že Francúzsko pošle ľahké bojové obrnené vozidlá AMX-10 RC. Vo videopríhovore, počas ktorého poďakoval Zelenskyj Francúzsku za ich poskytnutie, ukrajinský prezident povedal: „Toto dáva jasný signál všetkým našim ostatným partnerom. Neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo na Ukrajinu ešte neboli dodané tanky západného typu.“