Písal básne, hral na klavíri a spieval v zbore. O hereckej kariére Kevina Costnera rozhodol jeden let lietadlom

Kevin Costner. Zdroj FOTO FB Kevincostner1

Americký herec, režisér a producent Kevin Costner je vo svete filmu ikonou. Jeho Tanec s vlkmi, ktorý aj režíroval, získal až sedem Oscarov. Najznámejší osobný strážca má sedem detí. Síce vyštudoval marketing a istý čas v brandži aj pôsobil, jeho budúcnosť ovplyvnil let lietadlom, keď sa s manželkou vracali z medových týždňov.

Kevin Michael Costner sa narodil v januári roku 1955 v Kalifornii do rodiny elektrikára Wiliama Costnera ako najmladší z troch synov. Škola ho v destve príliš nezaujímala, iklinoval skôr k športu, predovšetkým k futbalu. Okrem toho písal básne, chodil na hodiny klavíra a spieval v kostolnom zbore. Ako jeho otec postupne kariérne rástol na manažérskych pozíciách, rodina sa začala často sťahovať, čo Kevina v destve veľmi poznačilo, nakoľko to spôsobilo, že nemal žiadnych stálych priateľov.

Na Kalifornskej štátnej univerzite vyštudoval marketing a financie. Tu sa počas posledného ročníka začal zaujímať o tanec a herectvo. Po ukončení štúdia sa oženil so Cindy Silvou, ktorá pracovala v Disneylande ako Popoluška. Po návrate z medových týždňov sa na spiatočnej ceste v lietadle náhodou stretli s hercom Richardom Burtonom, ktorý súhlasil s tým, aby si k nemu Kevin prisadol a spolu rozoberali otázky herectva.

K. Costner. a B. Straisand. Zdroj FOTO: FB R. Carmona Cela

Kevin Costner mu vtedy prezradil, že by sa chcel stať hercom, no bojí sa, že by pre tento svoj sen nenašiel podporu u svojej manželky. Bol to práve Richard Burton, ktorý ho vtedy povzbudil, že za týmto snom má ísť, čo malo pre Kevina veľký význam. Po návrate domov sa síce zamestnal ako marketingový manažér, no rýchlo pochopil, že mu táto práca ukrajuje veľa času a po mesiaci dal výpoveď. S manželkinou podporou začal navštevovať hodiny herectva a privyrábal si tak, ako sa dalo – na rybárskych lodiach, ako vodič kamiónu či autobusu alebo organizovaním prehliadok a popri tom sa zúčastňoval filmových konkurzov.

Napokon sa mu vysnívanú rolu podarilo získať v roku 1981, keď debutoval vo filme Horúca pláž. Kariéru však odštartoval až o štyri roky neskôr filmom Silverado, kedy jeho popularita začala rásť a na prelome 80. a 90. rokov sa stal jedným z najsexi hercov Hollywoodu. Skutočný úspech mu v roku 1990 priniesol trojhodinový film Tanec s vlkmi, ktorý získal sedem Oscarov vrátane kategórií najlepší film roka a najlepšia réžia (režíroval si ho sám Costner). Za ním nasledoval divácky veľmi úspešný Osobný strážca, kde si spolu so speváčkou Whitney Houstonovou zahrali tiež hlavné úlohy. Celkovo má na konte desiatkach filmov, aktuálne sa vrátil na režisérsku stoličku a chystá western Horizon.

K. Costner vyštudoval marketing, jeho snom však bolo herectvo. Zdroj FOTO: FB R. Carmona Cela

Okrem filmového sveta skúša však šťastie priebežne aj so svojimi podnikateľskými nápadmi. V roku 1995 začal vyvíjať stroje na separáciu olejov, ktoré budú účinné v boji proti ropnej škvrne v Mexickom zálive. Ide o systém, ktorý nasaje znečistenú vodu a odstredí od nej ropu. V roku 1991 otvoril aj kasíno a reštauráciu Midnight Star v Deadwoode, ktorú v roku 2020 predal. Následne sa pripojil k novej cestovateľskej audiozábavnej aplikácii HearHere ako spoluzakladateľ, rozprávač podcastov a investor.

Kevin Costner je otcom siedmich detí, je druhýkrát ženatý. So Cindy Silvou majú tri deti, rozviedli sa po 16 rokoch manželstva. S Bridget Rooneyovou, s ktorou mal po rozvode krátky vzťah, má syna Liama ​​Timothyho. V roku 1996 žil so supermodelkou Elle Macpherson. V roku 2004 sa druhýkrát oženil a vzal si o 19 rokov mladšiu modelku Christine Baumgartnerovú, s ktorou majú spolu dvoch synov a dcéru.