Dve veľké tragédie v jednom mesiaci držia Michalovčanov v strachu. Odborník objasňuje, kde sa v ľuďoch berie toľko zla

Zdroj FOTO: red

V súvislosti s dvomi nedávnymi tragickými udalosťami, ktoré zasiahli Michalovce, začali internetové diskusie zaplavovať rôzne špekulácie, dohady a dezinformácie.

Podľa niektorých vyjadrení bola za smrť štyroch ľudí zodpovedná rovnaká osoba ako tá, ktorá o život na Nový rok pripravila mladú Michalovčanku. Ničím nepodložené spájanie dvoch tragických udalostí vyvolalo vlnu paniky a strachu v uliciach mesta. 

Viac o poslednej tragickej udalosti tu:

„Verejnosť môžeme ubezpečiť, že tieto dve udalosti spolu nesúvisia a v súčasnosti už môžeme povedať, že v prípade úmrtia štyroch osôb ide s najväčšou pravdepodobnosťou o rodinnú tragédiu. Aj vy, občania, môžete prispieť k zvyšovaniu bezpečnosti nielen v uliciach, nebuďte ľahostajní k dianiu okolo seba, nezatvárajte oči pred neprávosťou,“ vyzýva policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

V prípade akéhokoľvek podozrenia, že za dverami susedného bytu môže dochádzať k domácemu násiliu, nezhodám, volaniam o pomoc, namiesto ľahostajného nepovšimnutia je potrebné kontaktovať Policajný zbor. „Vždy je lepšie situáciu preveriť a nič nezistiť, ako prísť, keď už je neskoro,“ dopĺňa Ivanová.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Policajti sú v uliciach každý deň aj každú noc, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Dohliadajú nielen na verejný poriadok, ale aj bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. To, že ich ľudia nevidia, neznamená, že nie sú za rohom ulice. „Policajný zbor robí maximum pre to, aby ochránil čo najviac ľudských životov a zabránil vzniku škôd.“

Podľa psychiatra Petra Hunčína nie je zlo v samotnom človeku obrazom doby. Potrebný je pohľad do minulosti, aby sme ho pochopili. „V jadre je vždy tajomstvo, ktoré ľudí vábi nazrieť pod povrch, nájsť odpovede. Tajomstvo frustruje aj mobilizuje. To, čo máme, nám nestačí. Veríme, že tu musí byť niečo viac. Odjakživa existovali ľudia, ktorí vedia viac ako ostatní. V každej kultúre boli vyvolení, ktorí mali prístup k týmto tajomstvám: šamani, duchovní. U Židov zas existoval vyvolený kňaz. V minulosti sa izolovali, s Nežidmi sa nestravovali, mali iné oblečenie, obrady. To vyvolávalo myšlienky, že niečo skrývajú, nechcú nám povedať, čo vedia. Keď sa k tomu pridá „maličkosť“ – ich úspech, vyvoláva to dojem, že majú výhodu u Boha. Preto závidíme a nenávidíme. A obrovskú rolu tu hrajú inteligencia a tradície,“ hovorí psychiater.