Prečo svet ignoruje ruský aspekt rozprávky o rusko-ukrajinskej vojne

Zdroj FOTO: Telegram

Mnohí autori v médiách či už z oficiálneho Ruska alebo z prostredia blízkeho Rusku sa neustavične sťažujú, že obraz o dianí v rusko-ukrajinskom konflikte je nevyvážený a Ukrajina je zvýhodňovaná. Každý, kto sleduje najmä sociálne siete vidí, že tomu tak určite nie je, Rusko má svoju stabilnú základňu sympatizantov, ktorí opakovane spochybňujú a prekrúcajú realitu.

Ruské argumentačné psie kusy

Problémom ale ostáva dôveryhodnosť ruského a proruského pohľadu, ktorý sa od anexie Krymu, najmä od 24. februára 2024 (začiatok oficiálneho útoku na východnú Ukrajinu a hlavné mesto) permanentne protirečivo obmieňa od menších až po väčšie absurdity. Ako zdôrazňujú najbližší pozorovatelia ruského angažmánu na Ukrajine (náhodne vyberám Poliaka Pavla Fiolkowského a Suzannu Viljanenovú z fínskej univerzity v Aalto), bájky o dôvodoch invázie na Ukrajinu sa neustále nielen menia, ale vzájomne aj vylučujú.

Analógia k bývalému nacistickému naratívu (dnes módne synonymum k „príbehu“) sa nedá zakryť a bývalí stúpenci nacistickej expanzie sa v pletive neusporiadaných vysvetlení orientujú rovnako bezradne ako tí dnešní proruskí.

Prečo je ruská strana bájky o špeciálnej vojenskej operácii prijímaná len zúfalcami

Dôvod, prečo kriticky uvažujúci ľudia neprijímajú ruskú stranu príbehu, spočíva v tom, že žiadna pevná stavba príčin ruského vtrhnutia na Ukrajinu jednoducho neexistuje. Paradoxom ostáva, že Ukrajinci si museli vykúpiť podporu západných vlád až svojou tuhou vojenskou obranou, svojimi mŕtvymi a zábermi z rozbombardovaných miest, keď zničenú Varšavu v r. 1944 sotva rozoznáte od trosiek Mariupolu v r. 2022) a roztrúsené mŕtvoly na uliciach ukrajinských miest od toho, čo spojenci v druhej svetovej vojne nachádzali v nemeckých koncentračných táboroch.

Z pohľadu konzumného spektra spoločnosti sú na vine Ukrajinci a tí, čo im dodávajú zbrane na odrážaní ruských útokov. Nebyť toho, netiekla by predsa zbytočne krv. A my budeme mať pokoj od zdražovania! Áno, tá krv by bola netiekla ani v Španielsku v rokoch 1936 – 1939, ak by sa do španielskych vnútorných záležitostí nemiešali iné štáty. Bez dodávok zbraní zo zahraničia by republikáni rýchlo vojensky skolabovali a občianska vojna po sebe nemusela zanechať pol milióna obetí. Lenže spojenci sa od republiky odvrátili.

Vejár príčin špeciálnej vojenskej operácie v podaní Kremľa

 Ukrajina je ovládaná pučistami na čele s prezidentom a parlamentom. (rozumej, vláda je
nelegálna, nijaké voľby sa tam nekonali)
 Rusko má právo Ukrajinu denacifikovať a demilitarizovať. (uváž, Rusko chce obyvateľstvu na
Ukrajine pomôcť, aby o sebe rozhodovalo samo a inak než v predošlých voľbách)
 Ukrajinu treba zbaviť samozvaného prezidenta, ktorý ani nie je Ukrajinec, ale komediant a
navyše Žid. (ktovie, ako to bolo s jeho voľbou, Ukrajinci boli „pomýlení“, ruská armáda im otvorí oči)
 Chrániť a oslobodiť ruské obyvateľstvo v Donbase. (Mariupol a iné mestá s ruskojazyčným
obyvateľstvom Ukrajinci zničili a civilistov tam pozabíjali sami, „hádžu to na Rusov“)
 Špeciálna vojenská operácia zabránila budúcej vojne. (pochop, NATO už zhromažďovalo vojská s cieľom zaútočiť na Moskvu)
 Ruská armáda neobsadila Kyjev, len sa od neho takticky stiahla. (od oslobodení Kyjeva upustila z humanitárnych dôvodov pre možné straty na civilnom obyvateľstve, ktoré sa stalo rukojemníkmi banderovcov)
 „Nechceme okupovať Ukrajinu, toto nikdy nebol náš cieľ.“ (prezident Putin)
 „Naším cieľom je ukončiť domináciu USA v regióne.“ (minister zahraničia Sergej Lavrov)
 „Ukrajinci nie sú národ.“ (patriarcha Kyrill)
 „Hlavným cieľom je zabrániť ukrajinizácii Donbasu.“ (hovorca Kremľa Dmitrij Peskov)
(Zvláštne, bol som v Donecku pred ruskou bratskou pomocou niekoľkokrát, ale po ukrajinsky som nepočul ani slovo, posledné po ukrajinsky vydávané noviny tam zanikli dávno pred rokom 2014).

Ak niekto môže brať vážne čokoľvek, čo zmätene utrúsi nejaký ruský vysokopostavený úradník, jeho „objektivite“, obávam sa, niet pomoci.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik