Pozor, aby vám plány na dovolenku nepokazila krádež. 10 európskych miest, kde zlodeji najviac okrádajú turistov

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Plány na dovolenku si mnohí pripravujú celé mesiace vopred. Posledný deň v práci, zbalený kufor a vyráža sa za zábavou, poznaním a dobrodružstvom – napríklad aj za krásami a euróspkych miest. Znie to výborne, no v opojení a eufórii z cestovania nezabudnite na ostražitosť, zohraté skupiny lupičov či vreckárov len tak striehnu na svoje nové obete.

Rebríček euróspykch miest pre rok 2024, v ktorých sa najviac kradne, zostavila britská poisťovňa Quotezone. Podľa webovej stránky Travel Tomorrow tzv. európsky index vreckových krádeží zostavili analytici, ktorí skúmali dáta z recenzií. Vyplýva z neho, že zlodeji na svoje obete najviac striehnu pri najvychytenejších atrakciách. Ak sa teda vydáte pozrieť si miesta, ktoré lákajú davy ľudí, tu si musíte dávať mimoriadny pozor na svoje peniaze aj doklady.

Počas cestovania si neustále dávajte pozor na osobné veci. Zdroj FOTO: pixabay.com

V rebríčku sa najvyššie umiestnil Rím (Taliansko), kde sa nachádza hneď niekoľko miest, na ktorých zlodeji vytrvalo operujú. Najčastejšie dokácha k okradnutiu turistov pri Koloseu, Pantheone, fontáne di Trevi (za hodunu ju navštívi približne 18-tisíc návtevníkov). Z analýzy vyplýva, že na milión návštevníkov pripadne 478 prípadov krádeží.

Rímske Koloseum. Zdroj FOTO: pixabay.com

Na druhej priečke sa umistnil Paríž (Francúzsko). Najviac zlodejov sa tu pohybuje v okolí Eiffelovej veže, katedrály Notre-Dame, v okolí vyhľadávaných múzeí umenia Louvre a Orsay aj pri Víťaznom oblúku. Podľa dát ananlytikov sa tu udeje 251 krádeží na milión obyvateľov. „Olympijské hry v roku 2024 prinesú viac príležitostí pre vreckových zlodejov, ktorí sa chcú stratiť v dave ľudí, takže návtevníkov vyzývame, aby zostali ostražití,“ upozorňuje Travel Tomorrow.

O tretiu priečku sa delia dve európske metropoly – španielska Barcelona a nemecký Berlín. Počet krádeží na jeden milión turistov sa tu pohybuje na čísle 111. Kým v Barcelone sa treba mať na pozore počas prehliadky obľúbenej Las Ramblas, v Berlíne netreba ostražitosť strácať najmä pri Brandenburskej bráne, v okolí East Side Gallery a pri pamätníku holokaustu.

Paríž je tiež obľúbeným miestom zlodejov a vreckárov. Zdroj FOTO: pixabay.com

O niečo menej krádeží experti zaznamenali v holandskom Amsterdame, ktorý sa umiestnil na štvrtej priečke. Ku krádežiam tu dochádza zhruba v 100 prípadoch na milión turistov. Aj v tejto metropole si treba dať pozor najmä na turistami exponovaných miestach. Najviac krádeží sa tu udeje v tzv. štvrti červených lampiónov či v Múzeu Anny Frankovej.

Prvú desiatku uzatvárajú Portugalsko, Turecko, Grécko, Poľsko a Írsko. Portál všetkých cestovateľov upozorňuje: „Krádež sa môže stať kdekoľvek, turistické miesta sú pre zlodejov vhodnými miestami, kde sa môžu zamerať na peňaženky dovolenkárov, kým sú oni zaneprázdnení.“