Putin pozastavuje účasť na dohode o jadrových zbraniach s USA, oznámil to na zasadnutí parlamentu

Zdroj FOTO: Twitter

Ruský prezident Vladimir Putin na spoločnom zasadnutí ruského parlamentu a predstaviteľov Kremľa prezentoval vojnu na Ukrajine ako existenčný boj proti Západu a zároveň oznámil, že pozastavuje účasť Ruska na poslednej zostávajúcej zmluve o kontrole zbraní s USA.

Sú to oni, ktorí začali túto vojnu, a my používame naše sily, aby sme ju zastavili,“ povedal Putin s odkazom na konflikt na Ukrajine.

Putin uznal značné straty Ruska vo vojne a vyzval prítomných, aby sa na chvíľu ticha postavili na ich pamiatku. Ruský líder tiež prisľúbil celý rad balíkov sociálnej podpory pre rodiny padlých.

Veľká časť prejavu sa venovala aj ekonomickým otázkam – pričom Putin tvrdil, že západné sankcie zlyhali.

„Nič nedosiahli a ani nedosiahnu,“ povedal Putin, ktorý poznamenal, že západní ekonómovia predpovedali kolaps ruskej ekonomiky.

Zdroj FOTO: Twitter

Kľúčovým vyjadrením bolo, že pozastavuje účasť Ruska na kritickej zmluve o kontrole zbrojenia New START s USA, hoci zdôraznil, že Rusko od zmluvy neodstupuje.

„Som nútený dnes oznámiť, že Rusko pozastavuje svoju účasť na zmluve o strategických útočných zbraniach,“ povedal.

Nový štart bol podpísaný v roku 2010 a vstúpil do platnosti v roku 2011, pričom bol predĺžený do roku 2026. Obmedzuje počet strategických jadrových hlavíc, ktoré môžu Rusko a USA rozmiestniť. Tieto dve krajiny majú drvivú väčšinu všetkých nasaditeľných hlavíc.

V marci 2020 boli počas pandémie pozastavené pravidelné kontroly v rámci dohody, aby sa ubezpečilo, že ani jedna zo strán nepodvádza. Rusko odložilo rokovania o obnovení týchto inšpekcií, keďže vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa v súvislosti s Ukrajinou naďalej zhoršovali.

Putin v prejave jasne uviedol, že tieto dve otázky spolu priamo súvisia.

Zdroj FOTO: Telegram

„USA a NATO otvorene hovoria, že ich cieľom je vidieť strategickú porážku Ruska. A potom, akoby sa nič nestalo, povedia, že sú pripravené navštíviť naše vojenské základne, vrátane našich najnovších,“ povedal ruský líder.

Putin tiež uznal, že dal pokyn svojej vojenskej a civilnej agentúre pre atómovú energiu, aby bola pripravená otestovať ďalšie jadrové zbrane – ak USA najskôr vykonajú nové testy.

„Nikto by si nemal robiť nebezpečné ilúzie, že globálnu paritu možno zničiť.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken označil rozhodnutie Ruska za „hlboko nešťastné a nezodpovedné“. USA už skôr obvinili Rusko z porušenia poslednej zostávajúcej zmluvy o jadrových zbraniach medzi oboma krajinami.