V prípade mierových rokovaní majú Ukrajinci v jednej veci úplne jasno, v otázke pôdy neustúpia. Čo ešte priniesol uplynulý týždeň vojny?

Zdroj FOTO: Telegram

Volodymyr Zelenskyj vylúčil, že sa v rámci potenciálnej mierovej dohody s Ruskom vzdá akéhokoľvek ukrajinského územia. V rozhovore pre BBC ukrajinský líder povedal, že ak by sa vzdal pôdy, znamenalo by to, že Rusko by sa mohlo „stále vracať“. Zelenskyj povedal, že predpovedaná jarná ofenzíva sa už začala, ale verí, že sily jeho krajiny môžu naďalej odolávať postupu Ruska, kým nebudú schopné spustiť protiofenzívu.

Rusko podľa správy mohlo stratiť celú brigádu elitnej 155. námornej pechoty pri útoku na východoukrajinské mesto Vuhledar. „Veľký počet“ ruských síl vrátane veliteľského štábu bol zničený pri mestách Vuhledar a Mariinka v Donecku, uviedol ukrajinský predstaviteľ Oleksij Dmytrashkivskyi. Ruské sily tiež strácali pri Vuhledare 150 až 300 námorných síl denne, povedal. Odhadoval, že brigáda mala celkovo asi 5-tisíc vojakov, ktorých členovia boli zabití, zranení alebo zajatí.

Kremľom vymenovaný vodca Čečenska Ramzan Kadyrov povedal, že Moskva dosiahne svoje ciele na Ukrajine do konca roka. V rozhovore odvysielanom ruskou štátnou televíziou Kadyrov povedal, že Rusko má sily na dobytie hlavného mesta Kyjev a že potrebuje dobyť druhé ukrajinské mesto Charkov a jeho hlavný prístav Odesu. Kadyrovove sily zohrali významnú úlohu v bojoch na Ukrajine a vytvoril neformálne spojenectvo s šéfom ruskej žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenijom Prigožinom a ďalšími nacionalistickými zástancami tvrdej línie, ktorí podporujú vojnu.

Dve holandské stíhačky F-35 zachytili formáciu troch ruských vojenských lietadiel nad Poľskom a odprevadili ich von. Holandské ministerstvo obrany uviedlo: „Vtedy neznáme lietadlo sa z Kaliningradu priblížilo k oblasti zodpovednosti poľského NATO,“ uvádza sa v preklade vyhlásenia ministerstva podľa agentúry Reuters. „Po identifikácii sa ukázalo, že ide o tri lietadlá: ruský IL-20M Coot-A, ktorý sprevádzali dva Su-27 Flankery. Holandské F-35 sprevádzali formáciu na diaľku a odovzdali sprievod partnerom z NATO.

Zdroj FOTO: Telegram

Moldavská prezidentka Maia Sanduová obvinila Rusko z plánovania využiť zahraničných sabotérov na zvrhnutie vlády jej krajiny, zabrániť jej vstupu do EÚ a použiť ju vo vojne proti Ukrajine. Sanduovej vyjadrenia v pondelok prišli po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že jeho krajina zachytila plány ruských tajných služieb „na zničenie Moldavska“ – neskôr to podporili predstavitelia moldavských tajných služieb.

Rusko opäť kritizovalo NATO za jeho postoj k vojne na Ukrajine. „NATO je organizácia, ktorá je voči nám nepriateľská a ktorá toto nepriateľstvo dokazuje každý deň,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Snaží sa čo najviac objasniť svoje zapojenie do konfliktu okolo Ukrajiny.“

Nórsko oznámilo, že na Ukrajinu pošle osem bojových tankov Leopard 2 nemeckej výroby a ďalšie vybavenie. Nórsky premiér Jonas Gahr Store vo vyhlásení uviedol, že „podpora ukrajinského boja za slobodu je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým“. Oznámenie prichádza deň po tom, čo Store hovoril s Volodymyrom Zelenským v telefonáte, kde dvojica diskutovala o päťročnom prísľube Nórska pre Ukrajinu.

Zdroj FOTO: Telegram

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že svojim jednotkám prikáže bojovať po boku spojenca Ruska len vtedy, ak iná krajina zaútočí na Bielorusko, uvádza štátna tlačová agentúra Belta. Lukašenko opakovane poprel tvrdenia Kyjeva a západu, že jeho krajina by mohla byť zatiahnutá ďalej do konfliktu na Ukrajine na strane Moskvy.

Vysoký čínsky diplomat Wang Yi, jeden z mála vonkajších politikov schopných ovplyvniť Rusko, oznámil, že Čína spustí svoju mierovú iniciatívu v deň výročia vojny, pričom svoje návrhy už konzultoval s Nemeckom, Talianskom a Francúzskom. Čína podľa neho „nestála nečinne, ani neprilievala olej do ohňa“ v súvislosti s krízou na Ukrajine.

Zdroj FOTO: Telegram

Západní lídri nervózne reagovali na čínsky mierový plán pre Ukrajinu, ktorý má byť odhalený tento týždeň, ale opatrne tento krok privítali ako prvý znak toho, že Čína uznáva, že vojnu nemožno považovať len za európsku záležitosť.

Väčšina Ukrajiny má moc napriek sérii veľkých ruských útokov na generátorový systém, povedal v sobotu Volodymyr Zelenskyj a pochválil prácu opravárenských tímov. Rusko podniklo opakované vlny útokov na kľúčovú infraštruktúru, pričom milióny ľudí občas zostali bez svetla, kúrenia alebo tečúcej vody.