Plesnivec, rakúske pivo alebo švajčiarske aerolinky? Prekáračky s názvom edeľvejs, ktorý získala horská brigáda

Plesnivec alpínsky - Edelweiss. Zdroj FOTO: pixabay.com

Bývalý trojnásobný premiér Slovenska sa na takmer fordovskom bežiacom páse televíznych tlačových prezentácií vyjadril, že sa cíti hlboko „urazený“ tým, že Volodymyr Zelenskyj vyznamenal horskú brigádu, ktorá sa vyznamenala v boji proti bojovníkom za Rusko, čestným titulom.

Ukrajina vzdoruje a pije nám krv

Áno, veď to malo byť dokonané minimálne do týždňa po invázii vo februári minulého roka. Lenže pritrafila sa tam aj horská brigáda edeľvejs, ktorá sa zúčastnila na obrane Kyjeva proti elitným ruským jednotkám a pomohla ich zahnať na východ, aj keď nedokázala zabrániť masakrám v kyjevskej metropolitnej oblasti (nielen v Buči).

Názvu edeľvejs sa okamžite chytila ruská propaganda a neúspešný slovenský expremiér. Pojem edeľvejsj znamená v nemčine Edelweiss. Každý len trochu skúsený anglista by mal okamžite poznať, že bývalý expremiér nie je práve talent na jazyky, ale tu ide o dosť „srandovnú“ demagógiu. Edeľvejs, písaná navyše v azbuke, rovná sa Edelweiss (latinka).

To ale nevadí, Ukrajincov treba denacifikovať. Chcete dôkaz? Páči sa! Edelweiss bol názov nemeckej protipartizánskej jednotky (Abwehrgruppe 218, hovoria zdroje), ktorá mala počiatkom roku 1945 na svedomí masakry v Ostrom Grúni, v Kľaku aj inde. Lenže je tu háčik, a nie iba jeden. Jednotku pod velením nemeckého veliteľa (v počte zhruba 300 príslušníkov) tvorili spolovice Slováci, päťdesiatku bývalí ruskí príslušníci Červenej armády, ďalšia päťdesiatka sa regrutovala z Kaukazu, takže tiež bývalí červenogvardejci. Navyše, formálne jednotka podliehala slovenskej vláde, inými členmi (asi 25) boli „napravení“ partizáni. Skupina používala výzbroj nemeckej, (česko)slovenskej a sovietskej výroby.

Inými slovami, slovenských obyvateľov Kľaku a Ostrého Grúňa (muži, ženy, deti) vraždili predovšetkým Slováci. Je to smutné konštatovanie, ale nič to nemení na absurdite vzťahovať slovo Edelweiss na vyznamenie ukrajinskej horskej brigády s názvom edeľvejs ukrajinským prezidentom.

Nacistické kvety, nacistické aerolínie, nacistické budovy, nacistickí antinacisti

Dal som si tu prácu, aby som vystopoval výskyt termínu Edelweiss. A nechal sa uistiť v téze bývalého trojnásobného premiéra.

Najprv som narazil na nacistickú rastlinu plesnivec alpínsky – volá sa Edelweiss. Treba ju vyhubiť! Potom na niekoľkovežatú výškovú budovu v Moskve s transkripciou Edeľvejs. Moskvu treba denacifikovať! Edelweiss je aj názov rakúskeho piva. Ak si z neho Zelenskyj logne, je to jasné! Edelweiss je aj názov jednej zo švajčiarskych leteckých liniek. No nech sa Zelenskyj chráni, aby ju nepoužil, potom bude zrejmé, že jeho otec bol aj v SS.

Edelweiss je aj názov švajčiarskej leteckej spoločnosti. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ako Edelweiss nazvali Švajčiari po 11. septembri aj protiteroristickú skupinu. Vida, Zelenskyj je terorista!

Edelweiss je aj časopis vydávaný vo Švajčiarsku. Že sa tí helvéti nehanbia! Jedna bieloruská kapela s názvom Drezden (nie Dresden) vydala v roku 2019 cédéčko s názvom Edelweiss. Dúfajme, že večný bieloruský prezident Lukašenko, vzhľadom na banderovskú agresiu proti Rusku (Ukrajincov našťastie odrazili od útoku na Moskvu), prijme proti tejto kapele rázne opatrenia. Mimochodom, videoklip Edelweiss-u nakrútila akási Svetlana Zelenskaja. A máme to!

Ako Edelweiss sa označila aj jedna z mála protinacistických skupín v hitlerovskom Nemecku.

No ale tak teraz toho máme my, zapálení post-sovietofili, tak už akurát dosť! Ale nebojte sa, vytiahneme niečo ďalšie. Nie sme predsa blbí, spoliehame sa v tejto oblasti na slabších jedincov.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik