Bábätko dostalo meno podľa lietadla, ktoré ho zachránilo. Narodilo sa počas úteku rodičov z Afganistanu

Bábätko sa vypýtalo na svet počas evakuačného letu. Zdroj: militarytimes.com

Keď lietadlo C-17 Globemaster s volacím znakom Reach 828 pristálo v sobotu na leteckej základni Ramstein v Nemecku, malo o jedného pasažiera viac. Na jeho palube sa narodilo afganské dievčatko. Rodičia ho pomenovali „Reach“. Jeho meno odkazuje na kódové označenie stroja, v ktorom sa vypýtalo na svet. Informácie priniesol portál MilitaryTimes.

Po sobotňajšom prílete na základňu USA v Nemecku prišiel na palubu americký lekársky tím a pomohol žene porodiť dieťa v nákladnom priestore strategického transportného lietadla C-17 amerických vzdušných síl. Matka s dieťaťom boli následne prevezené do neďalekého zdravotníckeho zariadenia. V stredu to oznámil predstaviteľ armády Spojených štátov, informovala agentúra AFP. Americké lietadlo letelo z Blízkeho východu na leteckú základňu Ramstein.

Na snímke afganské rodiny nastupujú do lietadla amerických vzdušných síl Boeing C-17 Globemaster III počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja v Kábule. FOTO TASR/AP

Mamička z Afganistanu začala v polovici letu rodiť, čo prinútilo pilota znížiť výšku lietadla na stabilizovanie krvného tlaku rodiacej mamičky, aby vydržala s pôrodom, kým nepristanú. Keď bolo lietadlo na zemi, zdravotníci, armádna a pôrodná sestra vyšli na palubu a presunuli rodiacu mamičku do nákladného priestoru. Zatiaľ ostatní evakuovaní pomáhali rozvešať šatky okolo zdravotníkov a mamičky, aby chránili ich súkromie.

Každé lietadlo amerických vzdušných síl má svoje kódové označenie, ktoré slúži na komunikáciu s inými lietadlami a riadiacimi vežami. Transportné lietadlá C-17 sa zvyčajne nazývajú „Reach“, za čím nasleduje číslo. Evakuačné lietadlo, na ktorom dieťatko prišlo na svet, sa volalo Reach 828, povedal americký generál Tod Wolters, najvyšší veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe (SACEUR). Dodal, že rodičia s novorodencom sú na ceste do Spojených štátov spoločne s ďalšími afganskými utečencami. „Určite si dokážete predstaviť, že mojim snom ako stíhacieho pilota letectva je sledovať, ako malé dieťa s menom Reach vyrastie, bude amrickým občanom a bude lietať s bojovníkmi amerického letectva,“ povedal generál Wolters.

Na letisku v Kábule v súčasnosti prebieha chaotická evakuácia po tom, ako militantné hnutie Taliban obsadilo Afganistan. FOTO TASR/AP

Reach je jednou z troch detí, ktoré sa narodili po evakuácii. V americkej vojenskej nemocnici v meste Landstuhl sa narodili aj ďalšie dve bábätká, ktorých matky sa tiež nachádzali v lietadle smerujúcom na základňu Ramstein. Ich mená však nie sú známe.

Agentúra AFP uvádza, že zo 7000 ľudí evakuovaných z Kábulu, ktorí od 20. augusta prechádzali cez americké základe v Európe, si lekársku starostlivosť vyžadovalo len 100. Z nich 25 bolo prijatých do nemocnice a 12 už medzičasom prepustili.