Rozkrádanie eurofondov má na Slovensku dlhú históriu. Ako fungovali vratky DPH zo štátnych zákaziek?

peniaze igelitka Ilustračná snímka. FOTO TASR - KR PZ Banská Bystrica

Problematika rozkrádania eurofondov má na Slovensku dlhú históriu a hlboké korene. Podmienenosť páchania tohto druhu kriminality má viaceré faktory, ktoré nie je možné obísť.

Základným faktorom je existencia „bieleho koňa“. Jedná sa o osoby, ktoré na začiatku celého kolotoča podpisujú bianko zmluvy, alebo zakladajú firmy, pričom v ich mene koná iná osoba, zväčša právny zástupca. Biely kôň za túto činnosť inkasuje malé sumy. Dôležité je, aby na konci celého reťazca táto osoba nebola vystopovateľná. Buď je to cudzinec, alebo bezdomovec. Je veľa prípadov neobjasnených vrážd, kedy je známe, že sa jedná o bieleho koňa a je známy aj motív skutku.

Druhý faktor je prepojenie na štruktúry daňových úradov. Vo väčšine sa jedná o riaditeľov daňových úradov a vedúcich odborov kontroly. Z dôvodu blokovania kontrolných mechanizmov vytvorených v legislatíve. Známy bol napríklad prípad riaditeľa Daňového úradu Košice 4 Iva Prokopiča, ktorý je za daňové podvody už prvostupňovým súdom odsúdený. Vo svojej praxi som riešil prípad riaditeľa Ondreja Suča, ktorému dom pomaľovali na výstrahu topným olejom s nápisom „Suč je zlodej DPH“.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – Jakub Kotian

V oboch týchto prípadoch je deravá legislatíva, samotný zákon o DPH. Správca dane (je ním daňový úrad) skonštatuje porušenie zákona o DPH a vyplatí vratku DPH subjektu, ktorý o to žiada. Paradoxne, aj keď je skonštatované porušenie zákona o DPH, sú vyplatené finančné prostriedky a až v súdnom konaní je možné žiadať peniaze späť.

Pri oboch vládach Smeru bol tento fakt v hojnej miere využívaný, dokonca to zašlo tak ďaleko, že samotný poslanci práve kvôli zneužívaniu tohto systému zvažovali zrušenie DPH a zavedenie rovnej dane. Ale ľavicové zmýšľanie a odmietanie progresívnych metód v spojitosti s vidinou zisku tomu zabránilo. Veď aj deti poslancov, ktorých bolo v jednofarebnej vláde 150 podnikajú a žiadajú o vratky. Čiže v celom reťazci funguje takpovediac kolotoč. Umelo sa navyšuje cena a firma, ktorá je platiteľom DPH v Európskej únii, následne tento tovar predá ďalšej firme, ktorá ho od nej kúpi a požiada štát o vratku DPH, ktorú za tento tovar zaplatila.

V tejto oblasti funguje takisto vydieranie štátnych funkcionárov daňových úradov prostredníctvom korupcie a končí to fyzickou likvidáciou bielych koní. V prípade zmiznutia troch bielych koní, ktoré som riešil, sa sudca pre prípravné konanie vyjadril, že páchateľov daňových deliktov, nie je potrebné dávať do väzby, lebo v nej nemôžu vykonávať ekonomicky efektívnu činnosť. Pre vrátenie podvodne získaných peňazí je lepšie ich ponechať na slobode, aby takpovediac zarábali a mohli aspoň časť peňazí vrátiť, čo vo väzbe nemôžu. Takýto prístup súdov, ziskuchtivosť štátnych funkcionárov za vlády Smer-u, zaviedol slovenský sen na 3 písmená – DPH. Odrazu sa každý treťotriedny gauner vydával za mafiána a to stačilo na to, aby si kúpil luxusné auto na splátky a napísal ho na firmu. Veľmi známy je prípad Mikuláša Varehu, ktorý žiadal o vratky z DPH na také množstvo lykožrúta, že v celej Európe sa v takom množstve nevyskytoval. Zarážajúce je, že s týmto obchodoval, pričom do jeho vínnych pivníc chodili všelijakí politici, ako aj vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Je známe, ako sa nominanti Smeru vyjadrovali, že žiadna korupcia neexistuje a daňové podvody boli toho súčasťou. Fungovala takzvaná „šedá ekonomika“, kde sa obchodovalo v keši poza registračné pokladne.

Mikuláš Vareha
Na snímke Mikuláš Vareha. FOTO TASR – Dušan Hein

Je smutné, že tieto nakradnuté peniaze z DPH chýbajú nám všetkým. Napríklad keď prídeme do nemocnice a sú tam ohlodané stoličky, na ktoré nemá nemocnica peniaze. Alebo je to chudobné školstvo, ktoré za vlády Smeru nikoho veľmi nezaujímalo. Jedným riešením by bola právna zodpovednosť verejných funkcionárov, ktorá však ani v dnešnej dobe nebola schválená. Tým, že je východné Slovensko bližšie k Ukrajine, porovnám túto situáciu s Ukrajinou. Pred niekoľkými rokmi sa takto dostali ku obrovským peniazom oligarchovia na Ukrajine ako napríklad Kolomojskij. Utvorili si aparát svojich ľudí a boli nepostihnuteľní. A práve preto tam vznikla vojna, lebo sa obyčajný človek nemohol dostať ku zdravotnej starostlivosti, všade boli oligarchovia, ktorí riadili štát a všetko financovali zo špinavých peňazí.

Autor: Viktor Zdravecký. Autor je bývalý policajný vyšetrovateľ.