Bude to zima ako z katalógu? Meteorológovia na prahu decembra pripravili finálnu predpoveď

Meteorológovia pripravili finálnu predpoveď na zimu 2023/2024. Zdroj FOTO: pixabay.com

Azda niet informácie, ktorá by bola pre ľudí tak vyhľadávanou, ako je predpoveď počasia. Pokiaľ ide o zimu, zaujíma nás predpoveď ešte viac. Niet divu, zima sa nám spája s mrazmi a poriadnou snehovou nádielkou, kedy deti vytiahli z dvorov sane a užívali si hodiny zábavy na svahoch. V posledných rokoch je však toho snehu v našich končinách ako šafránu. Ako to teda finálne vyzerá pre tento rok?

Už počas jesene prinášali meteorológovia správy o tom, že nás tento rok čaká poriadne tuhá zima, s mimoriadnymi mrazmi a snehom, aký si nepamätáme desaťročia. A vyzerá to tak, že to tak aj zostane. Finálna dlhodobá predpoveď na nadchádzajúce ročné obdobie spresňuje svoje doterajšie prognózy, podľa ktorých sa očakáva, že Európa bude mať na väčšine kontinentu vyššie teploty, ako je priemer

V minulosti sme na Slovensku boli zvyknutí na bohatú snehovú nádielku počas zimných mesiacov, teraz je skôr vzácnosťou. Zdroj FOTO: pixabay.com

To znamená, že nad Európou bude prevládať teplejšie a vlhké prúdenie zo severného Atlantiku do Európy. Potenciálne scenáre sneženia sú obmedzené na vyššie nadmorské výšky s občasnými vpádmi sneženia aj do nižších polôh. Podľa portálu imeteo.sk budú chladnejšie teploty výraznejšie definované v severnej a severozápadnej časti kontinentu.

Čo sa týka zrážok, tak zrážkovo normálne až nadpriemerné zrážky sa očakávajú vo veľkej časti Európy. Predpoveď sneženia ukazuje nad Európou menej snehu, ako je dlhodobý priemer, a to aj napriek mierne nadpriemerným zrážkam. V Európe vidíme väčšinou podpriemerné sneženie s výnimkou časti Škandinávie a alpského regiónu. To odráža dominantný západný vzor, ​​ktorý prináša viac vlhkosti a menej chladu zo severného Atlantiku.