Otec rodiny skončil v trestaneckej kolónii. Aby sa vyhol návratu na front, kúpil si úmrtný list. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

Na Ukrajine vznikli počas ruskej okupácie mínové polia. Zdroj FOTO: Military Media Center

Vojenský súd v Rusku poslal na päť rokov do trestaneckej kolónie za dezerciu muža, ktorý si kúpil úmrtný list, aby sa nemusel vrátiť do vojny na Ukrajinu, informuje na webovej stránke Rádio Sloboda. Zorigta Arabžajeva odviedli do armády v novembri minulého roka, na jar prišiel domov na dovolenku, no k jednotke sa už nevrátil. Mala sa mu vyhrážať manželka, že ak sa vráti na front, tak ona spácha samovraždu. Preto si objednal úmrtný list, ktorý jeho syn preukázal vojenskej polícii, ktorá si preňho prišla domov. Neskôr však policajti zistili, že dokument bol falošný a muža zadržali.

Ruské ministerstvo vnútra zaradilo na zoznam hľadaných osôb hovorcu americkej spoločnosti Meta Platforms Andyho Stonea. Dôvod nie je známy. Samotnú Metu, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, pritom Moskva už od vlaňajšieho roka kvalifikuje ako „extrémistickú organizáciu“.  Facebook a Instagram sú v Rusku blokované od začiatku invázie na Ukrajinu. Markovi Zuckerbergovi, riaditeľovi Meta Platforms, Rusko ešte vlani zakázalo vstup na svoje územie.

Aj takto vyzerá vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO: Military Media Center

Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmi. Mariannu Budanovovú, manželku veliteľa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby (HUR) Kyryla Budanova, hospitalizovali v nemocnici s otravou ťažkými kovmi. Mali sa ju pritom pokúsiť otráviť prostredníctvom jedla, informuje server Ukrajinska pravda s tým, že otrava sa potvrdila aj u ďalších pracovníkov spravodajskej služby. No u Budanovovej sa mala prejaviť skôr, lebo má útlu postavu, doplnil server. Ukrajinské úrady v súvislosti s prípadom začali vyšetrovanie pokusu o vraždu. 

Manželky a partnerky niektorých Rusov mobilizovaných do bojov na Ukrajine požadujú v petícii ich návrat domov a ostro kritizujú ruské úrady aj prezidenta Putina. O manifeste žien informoval portál Meduza. Ženy vo zverejnenom texte kritizujú aj omilosťovanie ruských trestancov, ktorí sa zúčastnili bojov na Ukrajine. Poukazujú pritom na nedávny prípad muža, ktorý získal milosť po odsúdení za rituálne vraždy spojené s jedením častí tiel obetí. Súvisiaca petícia požaduje aj ukončenie časovo neobmedzenej mobilizácie.

Od začiatku ruskej invázie boli tisíce ukrajinských detí nútené presťahovať sa do Ruska alebo na územie okupované Ruskom vrátane Krymu. Jedným z nich je aj Rostyslav Lavrov, ktorému sa ako jednému z troch ukrajinských detí, podarilo dostať naspäť domov na Ukrajinu. Výpovede tínedžerov, ktorí sú schopní opísať násilné premiestnenie a zadržiavanie ruskými orgánmi, sú v rozpore s ruským rozprávaním, ktoré prízvukuje, že ukrajinské deti nachádzajú v Rusku bezpečie. Ich zážitky, ktoré porozprávali denníku Washington Post, môžu neskôr pomôcť na súde dokázať, že Rusko sa premiestnením detí dopustilo vojnových zločinov.

V zákopoch. Zdroj FOTO: Military Media Center

Ruský prezident Putin mal udeliť milosť odsúdeným kanibalom za to, že bojovali vo vojne na Ukrajine. Viaceré ruské médiá informovali o milosti pre ruského kanibala Denisa Gorina, ktorého odsúdili na 22 rokov väzenia. Tie dostal za štyri vraždy, pričom podľa vyšetrovateľov najmenej jednej obeti odrezal za tela mäso a zjedol ho. Podľa medializovaných informácií mal však Putin prednedávnom omilostiť aj iného kanibala, ktorý bol členom satanistickej skupiny. Ide o odmenu trastancom, ktorí sa prihlásia do bojov na Ukrajine.

Ukrajina chce zaviesť cielenejší nábor ľudí do armády v snahe zachovať svoju bojaschopnosť. Armáda má spolupracovať s dvomi ukrajinskými náborovými spoločnosťami na vyhľadávaní ľudí so špecifickými zručnosťami. Cieľom je neodradiť kvalifikovaných Ukrajincov, ktorí chcú pomôcť armáde, ale zároveň nechcú ísť na front. „Niektorí ľudia sa boja. Boja sa zomrieť, boja sa strieľať, ale to neznamená, že sa nemôžu zapojiť do iných činností,“ povedal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov pre The Guardian. Vďaka zmenám v nábore má byť mobilizácia pružnejšia, budú sa vyhlasovať špecializácie a ľudia sa budú hlásiť na konkrétne pozície.