Nikita Slovák: Bude zo Slovenska Božie laboratórium?

Historická budova SND v centre Starého mesta v Bratislave. Zdroj FOTO: pixabay.com

Kolesík žije! To mi napadlo pri sledovaní rozhovoru skúseného českého moderátora ČT 24 s mladým šéfom poradcov premiéra Erikom Kaliňákom. Tento mladý zväzák splietal na logické otázky podivuhodné konštrukcie, dožadoval sa odpovede na hlúpe otázky a očividne sa tešil na každé zamrznutie internetu, aby si aspoň na pár sekúnd oddýchol.

Musí byť veľmi frustrujúce stáť oproti dravej novinárskej šťuke s takouto osobnostnou a profesnou výbavou. Navyše obhajovať niečo svetelné roky vzdialené od normálnej demokratickej praxe. To nie je ako sedieť v štúdiu RTVS a nechať sa uspávať hovoriacim kameňom z Fantagíro v úlohe moderátora. Tam by možno univerzálna odpoveď: „robia nám zle“ obstála, v štátnej televízii demokratického štátu určite nie. Navyše, keď počet respondentov diskriminovaných médií značne prevyšuje počet voličov Smeru. To, čo však po tom rozhovore zostalo nesmrteľné, je nový názov pre dezinformátorov šíriacich konšpirácie väčšinou za ruské peniaze. Občianske médiá. A tak večne prepitý redaktor z najznámejšieho konšpiračného média s hrčivým hlasom je občiansky redaktor rovnako ako banda bláznov z Občianskeho tribunálu?  A invalidný dôchodca z košickej garsónky uverejňujúci cez kovid všetky možné pavedecké nezmysly je občianske médium? Podľa logiky synovca mimoriadne bohatého strýka na Úrad vlády SR budú mať bianko vstup a všetky výhody médiá, ktoré im robia dobre?

E. Kaliňák so svojím strýkom R. Kaliňákom. Zdroj FOTO: FB EK

Som rád, že som videl ten rozhovor a že koloval na internete, lebo podľa reakcií som videl, že ešte nie som uvarená žaba. Ďalšia „šťuka v rybníku“ z Ficovho akvária, minister zahraničia, sa nestretáva s vrúcnym prijatím, smerácke bláboly o konci vojny a nepodporovaní Ukrajiny sa doteraz nikde nestretli s porozumením a na fotografiách z diplomatických stretnutí pôsobí „naša šťuka“ smutným a opusteným dojmom. Nakoniec, videli sme transparenty s akými privítali jeho straníckeho šéfa Česi.

Chlieb s masťou a cibuľou za 8,9 eura sa stal virálnym. Zdroj FOTO: FB RK

Nedá mi, aby som sa pozastavil pri už legendárnom chlebe s cibuľou a vegánskou masťou, ktorý kvôli premrštenej cene postoval bývalý redaktor a moderátor Markízy Karol Farkašovský s vysvetlením, že len skúšal svojich priaznivcov. Nabudúce sa s patričnou vervou spolu s Annou Belousovovou rozhorčia nad cenou svätenej vody pre ateistov na Bratislavských trhoch.

Inak, chcem zorganizovať petíciu za premenovanie Slovenska na Božie laboratórium a chcem začať v Poprade. Bol by v tom čert, aby neprešla!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista