FOTO Čo zničilo kúpalisko v Podhájskej? Už sú známe výsledky prieskumu škôd

Po ôsmej hodine večer v pondelok (28.8.) sa začali nad západným Slovenskom formovať búrky. Podľa portálu iMeteo najviac bleskov udrelo v okolí Bratislavy, počas celej noci to bolo viac ako 12-tisíc bleskov.

V pondelok večer postihla obec Podhájska veterná smršť. Ako informuje v statuse na sociálnej sieti Facebook obec, značné škody sú v okolí termálneho kúpaliska, ktoré je až do odvolania zatvorené. „Na odstránení škôd a opätovnom otvorení sa intenzívne pracuje,“ informuje termálne kúpalisko.

Portál iMeteo informuje, že v spomínanej obci mohlo ísť aj o tornádo. „Známe termálne kúpalisko zasiahlo počas noci s najväčšou pravdepodobnosťou tornádo. Naznačuje to detailnejší prieskum škôd z danej oblasti a fakt, že stanice v okolí nezaznamenali extrémnejší vietor, čo je typické pre plošnejší jav − downburst,“ píše portál.

Po prieskume škôd sa však podľa SHMU zistilo, že išlo o downburst, teda extrémne silný zostupný prúd vetra, ktorý sa často zamieňa s tornádom. Tornádo odborníci vylúčili na základe meraní, ale aj typom spôsobených škôd. 

FOTO: FB/Kaviaren cukráreň Podhájska

Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) i dobrovoľné hasičské zbory v noci pre silné búrky na západe Slovenska zasahovali 112-krát

Ako na sociálnej sieti informuje HaZZ, najhoršia situácia bola v Nitrianskom kraji, kde bolo potrebných 66 zásahov. Ďalších 19 zásahov bolo potrebných v Trenčianskom kraji a 16-krát zasahovali hasiči aj v Bratislavskom kraji. V Trnavskom kraji realizovali 11 zásahov.

„Pomoc profesionálnych a dobrovoľných hasičov bola potrebná najmä pri odstraňovaní popadaných a naklonených stromov z cestných komunikácií, odstraňovaní popadaných a poškodených káblov elektrického vedenia a pri zakrývaní budov po odtrhnutí striech,“ uviedol HaZZ.

Blesková aktivita bola podľa meteorológov príznačná pomerne vysokým počtom CG+ bleskov, ktoré dokážu ublížiť a často aj zabíjajú. Búrku sprevádzal tiež silný nárazový vietor, ktorý dosahoval rýchlosť až 70 km/h.

Dolný Ohaj v novozámockom okrese. FOTO: Marek Marek

V utorok (29.8.) sa búrky ráno vyskytli nad Banskou Bystricou, následne sa presunuli na Oravu. V Bratislave teplota z predchádzajúcich dní, kedy dosahovala aj 36 stupňov, klesla na 15 stupňov Celzia.

Dnešný, utorkový deň budú búrky prevládať prevažne na západnom a strednom Slovensku, na východ by mali doraziť až v stredu (30.8.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na utorok a stredu pre celé Slovensko výstrahu 1. stupňa pred búrkami.