Monštruózna fotka Trumpa z cely oživila nesmrteľné nápisy WANTED u všetkých milovníkov westernov

The cap of former US President Donald Trump is pictured as he plays golf at the Trump Turnberry Golf Courses, in Turnberry on the west coast of Scotland on May 2, 2023, during the second day of his first visit to the country since losing the Presidency. (Photo by ANDY BUCHANAN / AFP) (Photo by ANDY BUCHANAN/AFP via Getty Images)

Správa obletela svet. Úrady vydali zatykač na svojho bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Neboli to „federáli“. Predvolali ho do štátu Georgia, na letisku v Atlante ho za prítomnosti nespočetných kamier zatkli, na malý zlomok dejín (necelú polhodinu) uväznili, predviedli pred sudcu, potom na drobnú kauciu prepustili. Odletel do Miami tak, ako z nej priletel, v súkromnom lietadle.

Celý svet zaujala správa o Trumpovom zadržaní, ktorú sprevádzala priam monštruózna fotografia zatknutého. Na tej by si pomaškrtil každý šerif alebo lovec odmien legendárneho amerického západu. Len tak bokom, bývalý americký prezident nie je obvinený z krádeže koní, bankovej lúpeže alebo preto, že pobozkal na verejnosti ženu na verejnosti a nezakryl si predtým ústa kovbojskou šatkou. Na to ostatné je Trump zvyknutý už od pubertálneho veku, teraz je to vážnejšie. Mal sa dopustiť volebného podvodu v štáte Georgia, doslovne z „pokusu ovplyvniť prezidentské voľby v štáte Georgia v roku 2020“. To, že za podobné prešľapy po ňom idú aj úrady v štáte New York a, samozrejme, aj „federáli“ vo Washingtone (DC), sa stalo nateraz nepodstatným.

Inkriminované foto a vytvorenie legendy štvanca

Proskribovaný štvanec má v amerických dejinách svoje nezastupiteľné miesto, aké zaujali nielen populárni Al Capone či texaskí rodáci Bonnie a Clyde, ktorí Američanom pripomínali rozprávku o Rómeovi a Júlii. Aj prví prezidenti USA boli (z pohľadu Britov) odpadlíci a štvanci.

Fotografia D. Trumpa po zadržaní sa stala hitom. Zdroj FOTO: WTP

Hneď po svojom zadržaní na (inak obludnom) letisku v Atlante sa Trump nechal vyfotiť – tentoraz farebne – a táto fotografia sa stala okamžite hitom. Možno prekoná aj slávu kriminálnika Che Guevaru z jeho šťastne zachytenej náhodnej snímky: idealistický, s nekompromisnými rysmi, pohľadom upreným do pravdy, nespravodlivo naháňaný, nepravdivo obviňovaný. Rojko o šťastnej budúcnosti ľudstva bez kapitalistických Demokratov, ide sa hlava-nehlava. Foto sa stalo predmetom diskusií. Trump si svoj výzor a pózu dopredu určite nacvičil (tak tvrdí napr. americký deník USA Today, inak čítanie pre ešte slabšie rozvinutých jedincov než je New York Times).

Bývalý americký prezident je obvinený z volebného podvodu. Zdroj FOTO: FB Donald J. Trump

Bývalý americký prezident zjavne „predcvičené“ a veľakrát vopred naaranžované foto okorenil hneď po prílete do Georgie pred davmi reportérov tiež starostlivo pripraveným stručným výrokom: „Myslím, že toto je smutný deň pre Ameriku. To sa nemalo nikdy stať.“

Pozoruhodné je, že Trumpa nepredviedli pred sudcu, ale odviezli ho z letiska priamo do väzenia, odkiaľ ho takmer okamžite pustili domov. Ale to je na ďalšiu rozprávku už nie od Shakespeara, ale od Andersena. Americké právo je džungľa a právnikov je tam na vzorku obyvateľstva pomaly viac ako na Slovensku. Šťastné to krajiny (ako bývalá ČSSR, dnes Rusko alebo Bielorusko), kde právnikov vôbec nepotrebovali. Vystačili alebo vystačia si s jedným, ktorý navyše nemusí byť už ani domáci. A nebol poriadok? Už sa nám po ňom pred voľbami cnie!

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik