Správa obletela svet. Úrady vydali zatykač na svojho bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Neboli to „federáli“. Predvolali ho do štátu Georgia, na letisku v Atlante ho za prítomnosti nespočetných kamier zatkli, na malý zlomok dejín (necelú polhodinu) uväznili, predviedli pred sudcu, potom na drobnú kauciu prepustili. Odletel do Miami tak, ako z nej priletel, v súkromnom lietadle.
Celý svet zaujala správa o Trumpovom zadržaní, ktorú sprevádzala priam monštruózna fotografia zatknutého. Na tej by si pomaškrtil každý šerif alebo lovec odmien legendárneho amerického západu. Len tak bokom, bývalý americký prezident nie je obvinený z krádeže koní, bankovej lúpeže alebo preto, že pobozkal na verejnosti ženu na verejnosti a nezakryl si predtým ústa kovbojskou šatkou. Na to ostatné je Trump zvyknutý už od pubertálneho veku, teraz je to vážnejšie. Mal sa dopustiť volebného podvodu v štáte Georgia, doslovne z „pokusu ovplyvniť prezidentské voľby v štáte Georgia v roku 2020“. To, že za podobné prešľapy po ňom idú aj úrady v štáte New York a, samozrejme, aj „federáli“ vo Washingtone (DC), sa stalo nateraz nepodstatným.
Inkriminované foto a vytvorenie legendy štvanca
Proskribovaný štvanec má v amerických dejinách svoje nezastupiteľné miesto, aké zaujali nielen populárni Al Capone či texaskí rodáci Bonnie a Clyde, ktorí Američanom pripomínali rozprávku o Rómeovi a Júlii. Aj prví prezidenti USA boli (z pohľadu Britov) odpadlíci a štvanci.
Hneď po svojom zadržaní na (inak obludnom) letisku v Atlante sa Trump nechal vyfotiť – tentoraz farebne – a táto fotografia sa stala okamžite hitom. Možno prekoná aj slávu kriminálnika Che Guevaru z jeho šťastne zachytenej náhodnej snímky: idealistický, s nekompromisnými rysmi, pohľadom upreným do pravdy, nespravodlivo naháňaný, nepravdivo obviňovaný. Rojko o šťastnej budúcnosti ľudstva bez kapitalistických Demokratov, ide sa hlava-nehlava. Foto sa stalo predmetom diskusií. Trump si svoj výzor a pózu dopredu určite nacvičil (tak tvrdí napr. americký deník USA Today, inak čítanie pre ešte slabšie rozvinutých jedincov než je New York Times).
Bývalý americký prezident zjavne „predcvičené“ a veľakrát vopred naaranžované foto okorenil hneď po prílete do Georgie pred davmi reportérov tiež starostlivo pripraveným stručným výrokom: „Myslím, že toto je smutný deň pre Ameriku. To sa nemalo nikdy stať.“
Pozoruhodné je, že Trumpa nepredviedli pred sudcu, ale odviezli ho z letiska priamo do väzenia, odkiaľ ho takmer okamžite pustili domov. Ale to je na ďalšiu rozprávku už nie od Shakespeara, ale od Andersena. Americké právo je džungľa a právnikov je tam na vzorku obyvateľstva pomaly viac ako na Slovensku. Šťastné to krajiny (ako bývalá ČSSR, dnes Rusko alebo Bielorusko), kde právnikov vôbec nepotrebovali. Vystačili alebo vystačia si s jedným, ktorý navyše nemusí byť už ani domáci. A nebol poriadok? Už sa nám po ňom pred voľbami cnie!
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Pápež František sa nechce miešať do politiky, ale veľmi sa mu to nedarí. Robí to však šalamúnsky
- Veľkou bolesťou Ukrajiny je „mobilizačná korupcia“. Takto niektorí dôstojníci profitujú z vojny
- Situácia na Slovensku je horšia ako v okolitých krajinách. Neuveríte, v akom veku sa mladí dokážu osamostatniť
- Ukrajina sa musí vysporiadať s totalitnou minulosťou: Búranie Puškinovho pamätníka vyvolalo v Odese škandál
- Kráľovná šansónu, ktorá strávila pol roka vo väzení. Na jej účet totiž omylom prišli peniaze, ktoré patrili Gottovi
- Dvaja šafári bezvýznamných stredoeurópskych štátikov: Trpia pocitom menejcennosti a paranoickou láskou k EÚ a NATO