Komentár Iva Samsona: Únava z volieb v Česku?

Ivo Samson Bezpečnostný analytik Ivo Samson. Zdroj foto: youtube.com

Západným susedom Slovenska demokracia nedá pokoj. Česi sa budú musieť až do r. 2027 trápiť a chodiť k voľbám. Voľby sú pre mnohých únavné, pre iných už takmer športom, pre ešte iných zbytočné (Nebolo to za ´nacíku´, ´fašíku´ alebo ´komíku´ jednoduchšie?). Problém spočíva, samozrejme, v tom, že volič si musí zvoliť z viacerých alternatív, ktoré pokrývajú domácu, miestnu aj zahraničnú politiku, dôchodky aj dane, infláciu aj príspevky slobodným matkám i otcom samoživiteľom a vlastne všetko, na čo si spomeniete. Ale voľby sú ako čistenie zubov. Nemusíte, ale mali by ste.

Kľúčom k mechanizmu preniknutia do filozofie volieb je tok peňazí, ktoré zvolení zástupcovia kontrolujú a o ktorom rozhodujú. Česi toho majú v nasledujúcich rokoch pred sebou požehnane. Vzhľadom na to, že na svojom území už prechovávajú celkom slušnú slovenskú menšinu a zoči-voči realite, deti tých Slovákov už budú zväčša Česi s legendárnou babkou a potom už prababkou na Slovensku. Preto to, čo sa deje na západ od rieky Moravy, Slovákov zaujíma. Čechov čakajú do roku 2027 náročné volebné roky. Ak sa nestane nič mimoriadne, až v roku 2027 Česi konečne zažijú deň volebnej slobody. Inak to majú nabité.

Hneď v októbri tohto roka ich čakajú voľby do Poslaneckej snemovne, v roku 2022 voľby do Senátu, teda jednej tretiny z tejto inštitúcie, a ešte navyše aj voľby do obecných zastupiteľstiev („komunálky“). A aby toho nemali až tak málo, hneď v r. 2023 vyrazia k urnám opäť, aby si v priamej voľbe vybrali prezidenta, ktorý nahradí dosluhujúceho Miloša Zemana. Výber majú rovnako zložitý, ako ho budú mať zmätení slovenskí voliči. V Česku je pri moci ľavicová vláda, ktorej jednu chvíľu sekundovali aj komunisti (KSČM). Voľba teda bude medzi tzv. ľavičiarmi a pravicou, hoci toto delenie politického spektra je dnes už absurdné. Český volič bude jednoducho alebo ´babišovec´, alebo bude hlasovať proti nemu. O jeho priazeň sa pobijú prirodzene bratislavský rodák Andrej Babiš (za ANO), koalícia SPOLU (ODS; KDU-ČSL; TOP09), Bartošovi Piráti+STAN (to druhé je za tzv. starostov), SPD českého Japonca (alebo japonského Čecha?) T. Okamuru , komunisti (KSČM), momentálne vo svojom vedení rozhádaní, napokon sólovo vystupujúci Hamáčkovi sociálni demokrati (ČSSD). Tým ostatným ako TRIKOLÓRA (Slobodní + súkromníci) a iným prieskumy verejnej mienky veľa šancí nedávajú. Lenže ako vieme, prieskumy verejnej mienky nie sú práve najspoľahlivejšie.

Základnou otázkou teda nie je, či sa terajšiemu premiérovi Babišovi podarí vyhrať voľby, alebo skončí s malým rozdielom niekde na druhom či treťom mieste. Podstatné je, či s ním niekto pôjde do koalície, pretože Babiš svojich koaličných partnerov likviduje práve tým, že sú s ním v koalícii. Komunisti to pochopili podľa očakávania a pred októbrovými voľbami veľmi oportunisticky (ale ten termín to je predsa ich znormalizovaný vynález!) opustili loď. V každom prípade, na západ od Slovenska to bude v jeseni zaujímavé, dokonca so dovolím povedať, že vzrušujúce.