Kilometrové kolóny v našich prihraničných obciach sú späť! Dôvodom je končiaci zákon o nulovej dani a cle na „jazdenky“

Zdroj FOTO: red

Od piatka 1. júla už nebude možné na Ukrajinu dovážať ojazdené autá nakúpené v štátoch Európskej únie bez dane a cla. Zákon, ktorý počas vojny podpísal ukrajinský prezident Zelenskyj, pripravil krajinu o miliardy hrivien.

Z tohto dôvodu Ukrajinci využívajú posledné dni na prevoz ojazdených vozidiel, na ktorých bez cla a dane ušetria v niektorých prípadoch aj polovicu z ceny auta. “Nie je to dobré, keď ľudia musia takto stáť. Nemajú kam ísť do hotela, sú tu s deťmi. Nikto neverí a nechce pomôcť. Uvidíme, ako bude ďalej,” hovorí jeden zo šoférov, ktorý v kolóne vyčkáva na vstup na Ukrajinu už tretí deň.

“My sme tu od včera večera,” opisuje žena s 8-ročným synom. “Mali sme zopár fliaš vody, ale nečakali sme, že budeme v kolóne stáť zrejme niekoľko dní. Vonku je 38 stupňov, po ďalšiu vodu ideme do obchodu do dediny pešo.”

Len pred hraničným priechodom v Ubli čakajú stovky áut v horúčavách. Zdroj FOTO: red

Na kritickú situáciu v Ubli reagovala na sociálnej sieti aj starostka obce Nadežda Sirková: “V týchto horúčavách sa snažíme aspoň deťom priniesť vodu a sladkosti. Taktiež mamičky s malými deťmi majú možnosť prísť prenocovať do kultúrneho domu v obci – do záchytného tábora prvého kontaktu, čo už aj túto noc využili. Aj keď nie je povinnosťou obce a dobrovoľníkov zabezpečovať vodu pre čakajúcich, ale v prvom rade sme ľudia, tak sa tak aj voči sebe správajme. Viem, že budú na môj príspevok rôzne názory, ale človečina v nás nemôže zahynúť. Neviem si predstaviť čakať 4 až 5 dní na horúčavách.”

Polícia opäť usmerňuje dopravu

“Policajti Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance vykonávajú policajné opatrenie zamerané na zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky, na radenie prichádzajúcich osobných a motorových vozidiel k hraničnému priechodu Ubľa a Vyšné Nemecké, z dôvodu nárastu počtu osobných motorových vozidiel s vývoznými evidenčnými číslami a vytváraniu kolón vozidiel pred hraničným priechodom Ubľa a Vyšné Nemecké a v prihraničným obciach,” reaguje hovorkyňa hraničnej polície Agnesa Kopernická.

Kolóna pred hraničným priechodom Ubľa sa končí tesne pred hranicami susedného okresu, za obcou Dúbrava. Kolóna na priechode vo Vyšnom Nemeckom končí pred obcou Orechová – čo ja takmer 6 kilometrov.

Starostka Uble ponúka pre ľudí na prespanie neďaleký kultúrny dom a distribuuje im aj pitnú vodu. Zdroj FOTO: red

Situáciu na hraničných priechodoch neustále monitorujeme a komunikujeme aj s ukrajinskou stranou v záujme prijatia nevyhnutných operatívnych opatrení pre posilnenie výkonu služby a zníženie čakacích dôb,” približuje Jana Nimrichterová, hovorkyňa Colného úradu Michalovce.

“Čo som počul, ukrajinská strana pracuje veľmi pomaly. Púšťajú málo áut. Za 10 hodín prešlo možno 10 áut. Nechápem, prečo nepúšťajú tieto autá. Veľmi zdržiavajú,” nechápe (ne)činnosť ukrajinských colníkov cestujúci.

Finančná správa po situácii spred mesiaca, kedy vozidlá s prevoznými značkami vybavovali iba na hraničnom priechode v Ubli, vyrokovala s ukrajinskou stranou, že bude možné vozidlá prevážať aj cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom, čím sa do istej miery kolóny v Ubli zmenšili. “Zároveň pripomíname, že colné formality musia byť vybavené ešte pred príchodom na hraničný priechod,” dodáva Nimrichterová.

Vozidlá pre ukrajinskú armádu budú aj po 1. júli od dane a cla oslobodené.

Videorepotáž si môžete pozrieť TU.