Čaro vianočných pohľadníc a novoročných pozdravov. V minulosti sme si ich posielali neúrekom, dnes sú skôr raritou

Vianočné pohľadnice s detským motívom. Zdroj FOTO: FB MD

Vianočné a novoročné pozdravy, ktoré sme si ešte pred pár rokmi hojne posielali, postupne miznú z našich životov. A pritom sme pred sviatkami priam so zatajeným dychom očakávali, kedy k nám zazvoní poštár a prinesie niekedy až hŕstku prianí od priateľov a rodiny.

Tento milý zvyk, ktorý do našich domovov prinášal radosť a pohodu pred najkrajšími sviatkami v roku, však závratnou rýchlosťou vytesnali rýchlejšie a možno aj neosobnejšie pozdravy, ktoré si ľudia preposielajú prostredníctvom smartfónov. Kto ale vianočné pohľadnice vytvoril a prečo vznikli?

Vianočné pohľadnice, aké sa posielali v minulosti v Československu. Zdroj FOTO: FB MH

Vianočná pohľadnica má za sebou milý príbeh. Za jej kolísku sa považuje Anglicko. S nápadom na jej vytvorenie prišiel Sir Henry Cole, vysoký štátny úradník, ktorý pomáhal so zriaďovaním pošty. Mal mnohých priateľov, pohyboval sa vo vysokých spoločenských kruhoch a veľa cestoval. A ako to bolo vtedy zvykom, jeho známi aj rodina mu často a veľa písali listy, kde sa medzi sebou informovali o rôznych situáciách a novotách. Pred vianočnými sviatkami sa však frekvencia listov, ktoré Cole dostával, ešte viac zintenzívnila. A keďže bolo vrcholne neslušné na listy neodpovedať, Henry Cole si musel ku každému sadnúť a prácne odpisovať. Keď však bol práve na cestách, listy sa mu kopili a kopili.

Ako sa tak zamýšľal, ako by sa dalo vybavenie korešpondencie čo najviac zjednodušiť, prišiel na nápad s predtlačeným textom na karte. Svojho priateľa, umelca Johna Horsleyho, oslovil, aby s nápadom vypomohol. V roku 1843 mu Horsley nakreslil obrázok s motívom rodiny, ktorá sedí pri sviatočne prestretom stole, sú veselí a pripíjajú si. Po bokoch karty boli zobrazení ľudia, ktorí pomáhajú núdznym, v spodnej časti vianočnej karty bol nápis Veselé Vianoce a Šťastný nový rok! V hornej časti bolo umiestnené venovanie, kde sa dopisovalo meno adresáta. Takto navrhnuté vianočné pohľadnice si nechal vytlačiť v počte tisíc kusov, z nich dnes stále exituje 21 pohľadníc. Ich veľkosť bola 8,5 x 14,5 centimetra. 

Vianočná pohľadnica H. Colea, ktorú ilustroval John Horsley. Zdroj FOTO: vianocnepozdravy.sk

H. Cole vtedy každú pohľadnicu predal za jeden šiling, čo bola na vtedajšie pomery príliš vysoká cena. S prijatím zákona o Uniform Penny Post mohol ktokoľvek v Anglicku poslať niečo poštou len za jeden cent. V októbri 1870 britská vláda predstavila polpenziu, vďaka ktorej bola poštová služba dostupná pre takmer všetky úrovne spoločnosti, čo výrazne dopomohlo rozmachu poštových služieb.

Veľkonákladová tlač

Prvá veľkonákladná tlač vianočných pohľadníc začala v šesťdesiatych rokoch 19. storočia. V roku 1870, keď bolo možné tlačiť už za niekoľko drobných na tucet, stovky európskych výrobcov vyrábali karty na predaj doma a americkej verejnosti.

Skutočný boom pohľadníc nastal, keď sa začali organizovať súťaže, kde vydavatelia vyzývali ľudí, aby im ponúkli svoje nápady na vianočné pozdravy za poskytnutie odmeny, ľudia si zaujímavé pohľadnice začali zbierať a medzi sebou si ich vymieňali.

Vianočné pozdravy. Zdroj FOTO: FB SC
V minulosti boli veľmi obľúbeným motívom bábiky pri vianočných stromčekoch. Zdroj FOTO: FB MH

Bizarné pohľadnice

„V roku 1885 boli obľúbené jedinečné a dokonca bizarné karty s hodvábnymi okrajmi, trblietavými prílohami a mechanickými pohybmi, ale bežnejšie motívy vianočných pohľadníc sa týkali flóry a fauny, sezónnych vinet a krajiniek,“ hovorí Samantha Bradbeer, historička a archivárka. Medzi tie bizarnejšie kúsky patrili pohľadnice skladajúce sa z tmavých a výstredných vzorov, zobrazujúce mrzuté deti, vianočný puding s ľudskými časťami alebo mravce bojujúce proti sebe.