Komentár Petra Nôtu: Kto klame a komu ide o ústavnosť a spravodlivosť?

Inevstigatívny novinár Peter Nôta. FOTO Archív PN

Peter Pellegrini včera zverejnil status, v ktorom odkryl svoje karty. Konkrétne tvrdí: “Obvinenie policajného prezidenta Petra Kovaříka počas výkonu jeho funkcie je dôkazom, že polícia na Slovensku nekoná nezávisle. Nemá rozviazané ruky. Práve naopak, je ovplyvňovaná priamymi zásahmi jej najvyšších predstaviteľov, ktoré sú politicky motivované. Výsledkom pôsobenia Igora Matoviča, Daniela Lipšica, Romana Mikulca a Petra Kovaříka je organizovaná skupinka vyšetrovateľov a prokurátorov Špeciálnej prokuratúry, ktorá
manipuluje vyšetrovanie politických káuz a koordinuje výpovede profesionálnych udavačov”. Toľko jasné a stručné pomenovanie problému, ktorý jeho ako opozičného politika a garanta ústavnosti najviac trápi.

Musím sa priznať, že jeho text ma dojal a donútil ma zamyslieť sa. Jeho ďalšia veta mi už vyrazila dych: “Zároveň táto skupinka prenasleduje všetkých, ktorí na tieto zločiny poukazujú a aktívne marí vyšetrovanie týchto skutkov. Nekoná žiadnu očistu ani spravodlivosť, jej jedinou úlohou sú útoky na politickú opozíciu”.
Tieto slová Pellegrini napísal v čase 15. výročia skutočného zneužitia moci politikov a polície (vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka) na Slovensku. Konkrétne sa jedná o kauzu Hedviga Žáková Malinová. Na rozdiel od Pellegriniho sa prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila jasne: „Štátny aparát sa postavil proti nej – bežnej občianke. Nositelia štátnej moci prekrútili právo tak, že pred súd chceli postaviť ju a nie tých, ktorí ju napadli. Páchatelia nikdy neboli vzatí na zodpovednosť, no Hedviga Malinová Žáková si pod tlakom udalostí a spoločenskej atmosféry bola nútená nájsť domov mimo Slovenska. Ospravedlnenie, ktoré sa jej neskôr dostalo, je len časťou satisfakcie za príkoria, ktorým musela dlhé roky čeliť.“ Stanovisko hlavy štátu dnes zverejnila agentúra TASR.

Cynizmus vyhlásenia Petra Pellegriniho tkvie v tom, že aj keď sa veľmi snažím, nenašiel som jeden jediný status, vyhlásenie, v ktorom by sa hrdinne zastal prenasledovanej mladej ženy. Nenašiel som ani výzvu, aby mala právo na spravodlivý proces. Nenašiel som jednoducho nič. Dokonca som sa snažil, či v čase, keď Ján Kuciak žiadal ministra vnútra Kaliňáka o pomoc, pričom tvrdil, že sa mu Marián Kočner vyhráža, Peter Pellegrini našiel odvahu a otvorene sa zastal mladého novinára. V prepise rozhovoru Kočnera a Kuciaka je vidieť, ako v tom čase pracovala vládna mafiánska mašinéria, ktorá Pellegrinimu nikdy nevadila a ktorej bol priamou súčasťou (prepis rozhovoru je na konci článku).

V tomto rozhovore je vidieť ukážkovú prácu mafiána (osobného priateľa vtedajšieho premiéra SR
Róberta Fica) a slušného novinára Jána Kuciaka. Mafián používa pojmy ako – klamete, pre koho robíte, ja si to zistím, ste klamár, vy nie ste novinár, zistím si o vás špinu a zverejním ju. Celý prepis tohto rozhovoru nám ukazuje, ako funguje školenie mafiánov a politikov jednou a tou istou agentúrou. Špecializujú sa na
spindoctoring a Black PR. Táto schéma funguje dodnes a ak novinár niečo zistí, politické strany vydajú pokyn a NULY z Facebooku vylezú zo svojich brlohov a osočujú vás. Najčastejšie to začína takto – Ste zlý človek. Potom nastupuje KLAMETE a na záver sa spochybňuje váš duševný stav. Toto je ukážková šikana mnohých politických strán, vrátane dvoch vládnych strán aj v súčasnosti.

Prečo to píšem? Lebo presne táto forma šikany bola urobená Hedvige Malinovej. Len vtedy nebol Facebook masový, tak sa organizovali tlačovky s celospoločenským dosahom. Bez možnosti dotknutej osoby brániť sa a obhájiť sa. Politici ukázali na mladú ženu prstom a nepriamo žiadali verejný lynč. Z nevinnej obete sa stala vinná žena, ktorej obrazne štát sťal hlavu. Hoci budete pátrať, koľko chcete, nenájdete jeden jediný výrok politika Pellegriniho, v ktorom by poukázal na zločiny proti ľudskosti páchané vládnou stranou Smer.
Ak si ale pozorne prečítate vyhlásenie Pellegriniho ku súčasnej situácii, zistíte, že používa slová ako “dôkaz, polícia nekoná nezávisle, priame zásahy, skupinka”…. Čo to vypovedá o opozičnom politikovi? Tečie mu do topánok. Preto cynicky v čase výročia kauzy Hedvigy Malinovej zatajil útlak vlastného občana, zatajil svoju
zbabelosť v prípade vraždy dvoch mladých ľudí, ale vyťahuje svoje uplakané frázy o zneužívaní štátnej moci. Pričom ich šikanu a zneužívanie polície, prokuratúry, súdov, tajných služieb a mafie nevidel, nechcel vidieť a nikdy neuvidí. Z textu Petra Pellegriniho je cítiť strach. Zatiaľ čo z textu prezidentky Zuzany Čaputovej je cítiť ľudskosť a pokoru. Z vyhlásenia hlavy štátu jasne cítiť zmenu v myslení politika novej generácie. Ku vyhláseniam Róberta Fica nedám žiadny komentár, lebo jeho tvrdenia o politických väzňoch patria na oddelenie psychiatrie MUDr. Chocholouška z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!

Celý prepis rozhovoru Kočner – Kuciak


Kočner: Dobrý deň, odpísal som vám na váš e-mail.
Kuciak: Áno, videl som.
Kočner: Ešte raz zdôrazňujem, že buď zverejníte moje odpovede tak, ako som ich povedal, alebo ak nie, tak potom si neprajem, aby ste ich uverejňovali vôbec a ešte sa vás chcem pán Kuciak opýtať jednu vec.
Kuciak: Áno?
Kočner: Vysvetlite mi, prečo vás tak strašne zaujíma moja osoba, platí vás za to niekto?
Kuciak: Nikto.
Kočner: Nikto vás neplatí, počujeme sa? Haló?
Prerušený rozhovor…

Kočner: Tak ešte raz sa pýtam, niekto vás za to platí alebo vás úkoluje?
Kuciak: Nikto ma neplatí, ani ma nikto…
Kočnerovi nie je rozumieť
Kuciak: Ste sa pýtali, tak vám odpovedám.

Kočner: Tá vaša aktivita k mojej osobe je neskutočne agresívna, ja sa vás pýtam, čo je vás do toho, či som ja niečo predal alebo kúpil? Teraz rozprávam ja, tak buďte ticho!
Kuciak: Pýtajte sa.

Kočner: Čo je vás do toho, hej? Čo vás je do môjho podnikania? Vy máte pocit, že to je vec celospoločenského významu, ktorá by mala zaujímať vašich čitateľov? Či Kočner predal nejaký byt alebo nepredal?
Kuciak: Áno, je to možno…
Kočnerovi znova nie je rozumieť…
Kuciak: Pýtate sa ma, chcete odpoveď?
Kočner: Áno.
Kuciak: Môže byť vecou spoločenského záujmu, zatiaľ ešte neviem, žiaľ…
Kočner: Z akého dôvodu?
Kuciak: Pre pochybnosti, ktoré existujú okolo vášho podnikania.
Kočner: Počkajte, pán Kuciak, aké vy máte pochybnosti o mojom podnikaní?

Kuciak: No tak vyplývajú aj z toho, že ste obvinený z ekonomických trestných činov, toto konkrétne myslím, že sa to týka správy cudzieho majetku.

Kočner: Správy cudzieho majetku. Viete vy, z čoho som ja obvinený a prečo som obvinený? Máte pocit, že predaj nejakého bytu sa týka môjho obvinenia?
Kuciak: Môže sa týkať, nemusí, to ja neviem.
Kočner: Môže sa to týkať, ale sa to netýka.
Kuciak: To tvrdíte vy.
Kočner: No, pán Kuciak, poviem vám ja jednu vec. Začnem sa zaujímať, pán Kuciak, teraz ja o vás, o vašu matku, o vášho otca, o vašich súrodencov, o všetkých sa začnem zaujímať a budem aj ja o vás zverejňovať všetko, čo o vás nájdem, pán Kuciak. Budete prvý, uprednostním vás pred pani Tódovou, pretože vy to, čo robíte, tak robíte veľkú nadprácu a ja som presvedčný o tom, že si vás niekto najal, že vás za to niekto platí, neviem vám to teraz dokázať.
Kuciak: Lebo to nie je pravda.
Kočner: Ale veď viete, že aj to, čo vy píšete, to tiež nie je pravda a píšete klamstvá. Keby ste si so mnou sadli a zoberiem všetky tie články, ktoré mám rozobraté, tak vám ukážem a podčiarknem, kde klamete. Viete prečo klamete?
Kuciak: Prečo?
Kočner: Lebo ste hlúpy a zle si spájate súvislosti. Ale hlavne, niekto vás naviguje. Ja viem, kto vás naviguje a viem, kto vás kŕmi informáciami, ale musíte si uvedomiť, pán Kuciak, jednu vec, ste informovaný jednostranne a účelovo ľuďmi, ktorí páchajú trestnú činnosť a ja sa snažím páchaniu trestnej činnosti zabrániť.
Kuciak: Neviem, čo konkrétne máte na mysli.
Kočner: Ja veľmi dobre viem, koho mám na mysli, ja viem, s kým komunikujete a kto vám dáva informácie, ja nie som padnutý na hlavu.
Kuciak: Som novinár, komunikoval som s hocikým, ale nikdy nešiel prvý impulz od nikoho iného.
Kočner: Pán Kuciak, vy nie ste novinár. Vy ste malý pisálek, ktorý robí na objednávku. Vy máte od novinára naozaj ešte veľmi ďaleko. Novinárov na Slovensku je veľmi málo, ale vy medzi nich zatiaľ určite nepatríte, pán Kuciak. Možno raz budete, ale zatiaľ nie. Zatiaľ ste niekto, kto píše na objednávku. Ešte raz, nemôžem povedať, že vás za to niekto platí, platí vás váš zamestnávateľ, to vás platí určite a neviem vám dokázať, že je za tým aj niečo iné, ale keď vám to budem vedieť dokázať, pán Kuciak, tak vám garantujem, že skončíte s písaním, pretože vás budem pranierovať. Keď budem teda tie dôkazy mať, teraz ich nemám. Ale verte tomu, že urobím všetko pre to, aby som ich získal, ak existujú. Aby som ukázal Slovensku, kto si na Slovensku dovolí špiniť bez toho, aby mal overené informácie. Vy ich overené nemáte.

Kuciak: Môžem sa k tomu aj ja vyjadriť, či budem len počúvať?
Kočner: Môžete.
Kuciak: Všetky veci, ktoré som napísal, či sa vás to týka alebo netýka, sú z verejne prístupných zdrojov. Všetky som tam uviedol, častokrát som ich aj zverejňoval a myslím, že v tom nie je žiadny problém. Pri každej téme logicky komunikujem s ľuďmi, ktorých sa týka. Čiže, ak som písal o vás, komunikoval
som s ľuďmi z Technopolu.
Kočner: Počkajte, pán Kuciak, čo ja mám s Technopolom? Môžete mi to
vysvetliť? Môžete mi povedať, čo ja mám s kauzou Technopol? Konkrétne povedzte čo.
Kuciak: Získali ste dom od pani Pávkovej, to je jedna vec a druhá vec sú vyjadrenia.
Kočner: No počkajte, nie, nezískal, kúpil som od pani Pávkovej dom, ale čo to má spoločné s kauzou Technopol?
Kuciak: No, pani Pávková bola obvinená pre údajnú krádež tých akcií.
Kočner: Ešte raz. Ja som kúpil dom, ktorý bol na predaj na internete. Bol v ponuke, čo je na tom zlé, čo je na tom trestný čin?
Kuciak: Ale to nie je jediná vec.
Kočner: A ďalšia? Čo mám teda s kauzou Technopol, okrem toho, že som kúpil dom?
Kuciak: Všetci ľudia okolo danej kauzy sú vaši známi a za úver ručí firma Midas Investment, ktorá vystupuje v ďalších vašich kauzách.
Kočner: Za úver kto ručí?
Kuciak: Firma Midas Investment.

Kočner: Odkiaľ máte takú sprostosť?
Kuciak: Je to v centrálnom registri záložných práv.
Kočner: Aha, áno, firma Midas Investment ručí za úver, hej? A čo ja mám s firmou Midas Investment?
Kuciak: Vystupovala vo viacerých vašich kauzách, o ktorých vy hovoríte, že s tým nič nemáte. Vyskytla sa napríklad pri kauze Welten. Nechcem, aby náš spor bol osobný, písal som o vašom podnikaní.
Kočner: Nie, nie, pán Kuciak. Vy ste veľmi osobný, ste jeden zlý človek, ktorého niekto úkoluje a verte mi, že prídem na to, kto vás úkoluje.
Kuciak: Nemáte pravdu.
Kočner: Mám, mám, mám. Tak ako vy nemáte pravdu v ničom, viete, tak ja si myslím, že mám. Ale môžete si byť istý, že začnem sa vám osobne, pán Kuciak, špeciálne venovať.
Kuciak: To je vyhrážka?
Kočner: Prečo? Pokojne vám to hovorím. Začnem sa špeciálne venovať vám a vašej osobe, vašej matke, otcovi a vašim súrodencom.
Kuciak: Viete, kto zaťahuje do takýchto sporov rodinu?
Kočner: Ale choďte mi do riti s vašimi názormi, prosím vás! Vy tiež zaťahujete do týchto vecí moju rodinu a ani o tom neviete a ja vám poviem len jedno.
Kuciak: Nerobím to úmyselne.
Kočner: Akonáhle zistím nejakú špinu, nejaké prešľapy u vás, u celej vašej rodiny, ešte raz, nejakú špinu, prešľapy, trestné činy u vás a vašej rodiny, každý má niečo za nechtami, buďte si istý, že to takisto zverejním ako vy. Ale takisto s dôkazmi, bez dôkazov nie, len s dôkazmi, takže budem, pán Kuciak, hľadať. Budete prvý, ktorý bude uverejnený na mojej internetovej stránke, venujem vám ako prvému novinárovi čestné miesto. Ak ste slušný a čestný, tak tam nebudete, ale ja si to nemyslím.
Kuciak: Dúfam, že tam nebudem.

Kočner: Dovidenia. Verte tomu, že budete.

Za krátky čas po tomto rozhovore boli Ján Kuciak spolu so svojou snúbenicou chladnokrvne zavraždení.

Autor je investigatívny novinár.