Dojemná starostlivosť USA o Ukrajinu vyprcháva. Európa sa musí starať sama o seba, Ficovo Slovensko tým bude potešené

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Senát USA schválil rozpočet na obranu NDAA – National Defense Authorization Act, niečo ako každoročný rozpočet na obranu, ktorý podporil prezident Joe Biden. Ide o rekordnú sumu 886 miliárd. Opakujem (miliárd, po americky tak trochu biliónov) amerických dolárov – nárast o tri percentá v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ibaže ráta sa výška rozpočtu aj s infláciou? V pomere k nej sa totiž výdavky na obranu v USA znižujú.

Bojachtiví Američania môžu Rusom závidieť. V krajine, kde zajtra už znamenalo nikdy (alebo možno obrátene, je to už dlho, keď som bol pionierom), sa suma financií ani nie tak na obranu ako skôr na zbrojenie, údržbu jadrových zbraní, útokov na susedné krajiny a vydržiavanie vojakov v bývalom sovietskom impériu radikálne zvyšujú.

Geostratégia alebo geopolitika?

Opozícia voči Číne je prioritou amerického obranného rozpočtu, znie moderný geostrategický výkrik Kongresu USA. Vojenská pomoc Ukrajine je však skromná. Nebol to náhodou istý J. V. Stalin, ktorý na medzinárodných fórach minimálne trikrát vyhlásil, že bez americkej vojenskej pomoci by vo vojne proti Nemecku asi nevyhral? Možno to zo strany gruzínskeho podvodníka (mal sa od iného šarlatána, akéhosi Uljanova, čo doučovať) bola len diplomatická zdvorilosť, ale ja sa domnievam, že ZSSR by tú vojnu vyhral aj bez Američanov, Britov, komsomolcov, bieloruských partizánov a banderovcov. Ale to nechajme na koňoch a najnovšie na kravách. Majú trochu väčšie hlavy ako historici, ktorí sa narodili až po druhej svetovej vojne. Ale kto má kvantitatívne väčšiu alebo menšiu hlavu, to nech rozhodnú marxisticko-leninskí veterinári alebo zootechnici. Ale ku konsenzu asi nedospejú, lebo je ich už pramálo a nemôžu sa opierať o najnovšie výdobytky vedy na základe meniacich sa uznesení komunistických strán. Verte alebo neverte, veda sa menila od zjazdu ku zjazdu. Raz ste boli verný syn strany (biologicky žaba), potom zradca (alebo žubrienka). Mýliť ste sa nesmeli. Americký Kongres si to ale dovoliť môže.  

Rozdelený Kongres

Prijatie NDAA nám umožňuje dodržať líniu proti Rusku, postaviť sa pevne proti Čínskej komunistickej strane a zabezpečiť, aby obrana Ameriky bola štátna a najsilnejšia v každej dobe,“ povedal šéf senátnej väčšiny Chuck Schumer. Aký iný výrok by ste čakali od Američana?

Senát schválil návrh zákona pomerom hlasov 87 ku 13. Ešte by sa o ňom malo ďalej hlasovať, ale ukrajinskému prezidentovi Zelenskému by som veľa šancí nedával, nech už vo Washingtone robí kotrmelce, ako pri všetkej úcte robí. Ameriku Európa prestáva zaujímať. Na jej obranu proti fašistom, nacistom a komunistom toho už obetovala priveľa. Kedysi bola jej hlavným protivníkom Británia, potom Nemecko a Taliansko, neskôr Sovietsky zväz, teraz Rusko. Zajtra to bude Čína. Rakúsko, Slovensko alebo Maledivy asi nie.

Americké obranné priority

Medzi priority národnej bezpečnosti USA patrí rozširovanie hypersonických zbraní, umelej inteligencie a kvantových počítačov. Rozpočet zahŕňa prostriedky na modernizáciu amerických vojnových lodí, lietadiel a bojových vozidiel. NDAA zahŕňa aj financovanie trilaterálneho bezpečnostného paktu medzi Austráliou, Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi (AUKUS) na fiškálny rok 2024.

Kongres USA sa od konca septembra nevie dohodnúť na pridelení peňazí na pomoc Ukrajine a ďalším spojencom Washingtonu (Izrael, Egypt). Bidenova administratíva a demokrati trvajú na potrebe poskytnúť 106 miliárd dolárov niekoľkým krajinám vrátane Ukrajiny a Izraela, zatiaľ čo republikáni požadujú „samostatné“ opatrenia na „podporu spojencov“. Bez dodatočných financií, varoval Biely dom, sa peniaze pre Ukrajinu minú do konca roku 2023. Vyzerá to, že ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý podniká spanilé jazdy po svete a burcuje ho za záchranu svojho národa, jeho kultúry a štátnej nezávislosti, odišiel z USA s červeným nosom.

Američania sa o Európu už dávnejšie prestali starať. Táto ich bývalá vlasť ich stála už mnoho starostí, životov, utrpenia a peňazí. Americká zahraničná, bezpečnostná a obranná politika má iný objekt záujmu. Čínu, oblasť Pacifiku, predbežne aj Arktídu. Isteže, Rusov z jej bývalej kolónie – Aljašky –  v prípade neoruského imperializmu vykopnú rovnalo rýchlo, ako to prezident J. F. Kennedy urobil na vrchole karibskej krízy na počiatku 60. rokoch 20. storočia. Buď vypadnete z Kuby hneď, alebo si budete koledovať o jadrovú vojnu. Sovieti si múdro vybrali prvú možnosť.

O akúsi Ukrajinu takú dojemnú starostlivosť USA nebudú prejavovať. Ficovo Slovensko tým bude potešené, Tuskovo Poľsko rozčarované, ale „trend je trend“. Európa sa musí starať sama o seba, strýko Sam z Ameriky má iné národné záujmy, svet sa zmenil.

Ivo Samson, bezpečnostný analytik