Pozor, aby vás Vianoce nevyšli pekelne draho. Vianočný stromček si radšej kúpte, s jeho výrubom nešpekulujte

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

V minulosti bolo bežné, že si ľudia (niekedy aj celé rodiny) vyšli do blízkeho lesa a svoj budúci vianočný stromček si vybrali spomedzi toho, čo im príroda ponúkla. V súčasnosti je to ohromný risk, jedná sa totiž o nelegálny výrub a hrozí zaň pokuta až do niekoľko tisíc eur.

Mnohí poznáme scénu z filmu Vianočné prázdniny, kde starostlivý otec rodiny Clark Griswold vezme celú rodinu do lesa a tam si spolu vyberú strom, ktorý bude zdobiť ich obývačku počas najkrajších sviatkov v roku. Svojpomocne vypílený si ho potom spokojne odvážajú domov na streche svojho auta. Keby sa tá scénka odohrala v súčasnej realite, predstava o šťastných Vianociach by sa razom vyparila ako spomienka na vlaňajší sneh. Ak by naň totiž nemal povolenie, siahol by si pekne hlboko do vrecka.

Kým v minulosti bol výrub vianočných stromčekov relatívne bežný, v súčasnosti je veľkým riskom. Krádeže vianočných stromčekov sú riešené rovnako ako akákoľvek nelegálna ťažba dreva. Hrozí za to pokuta od tristo do tritisíc eur. A môže ísť až o trestný čin, najmä vtedy, ak sa k nepovolenému výrubu pridá aj vjazd autom na územie podliehajúce ochrane prírody. Povoliť vjazd aj s vypílením stromčeka môže len majiteľ alebo správca lesného pozemku.

V čerstvom stave možno vianočný stromček udržať obnovením rezu, pravidelným prísunom vody a rosením. Zdroj FOTO: pixabay.com

Najčastejším dôvodom pre výrub živého stromu v lese je cena, ktorú obchodníci pýtajú za živý stromček, ale aj fakt, že mnohé stromčeky sú vypílené niekoľko týždňov pred Vianocami, pričom počas samotných sviatkov, kedy majú byť najkrajšie, začína na nich ihličie schnúť a opadávať. Mnohé tak ledva vydržia do Silvestra. V čerstvom stave možno vianočný strom udržať obnovením rezu a najmä umiestnením stromčeka do nádoby s vodou (počas prvých dní je potrebné stromček zavlažovať každý deň, potom stačí raz za pár dní) a často ho kropiť vodou. Pred jeho inštaláciou v miestnosti je najlepšie umiestniť ho v chladnom a vlhkom prostredí, najlepšie vonka, napríklad na balkóne. Životnosť stromčeka predĺžite aj osadením svetielok, ktoré sa nezahrievajú.