Vedeli ste, že jeden člen Simpsonovcov patrí medzi 50 najvplyvnejších osobností šoubiznisu?

Na snímke Bart Simpson. Zdroj FOTO: pixabay.com

Presne pred 35 rokmi sa po prvý raz na obrazovke objavili Simpsonovci. 19. apríla 1987 televízie odvysielali dvojminútový skeč, z ktorého neskôr vzniklo ďalších 48 pokračovaní o živote žltej rodinky. Simpsonovcov vymyslel Matt Groening za 15 minút, ktoré strávil v čakárni producenta Jamesa L. Brooksa, ktorému mal dať námet na animovaný seriál. Groening sa pri výbere postáv inšpiroval osobami vo svojom najbližšom okolí, pričom samotný Bart zrejme stvárňuje jeho samého.

Prvý diel Simpsonovcov sa odvysielal v televízii o dva a pol roka neskôr (17. decembra 1989) a odvtedy je najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v histórii. Prvá epizóda v podobe, ako poznáme Simpsonovcov dnes, mala názov Vianoce u Simpsonovcov a zaznamenala veľký úspech. Rodinu Simpsonovcov predstavujú Homer Simpson a Marge Simpsonová, deti Bart, Líza a Maggie. Miesta, v ktorých sa seriál odohráva, sú rôznorodé, najčastejšie však v Springfielde v Oregone.

Matt Groening, americký karikaturista, ktorý vytvoril Simpsonovcov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Dnes môžeme o Simpsonovcoch hovoriť ako o mimoriadne úspešnej značke, pod ktorou môžete nájsť oblečenie, spoločenské hry, cukrovinky a iné predmety. Seriál získal 7 cien People’s Choice Awards, 5 cien Teen Choice Awards, 34 Annie Awards a 34 Emmy Award, v roku 2013 bol nominovaný na Oscara.

Bart Simpson bol časopisom Time vedľa Franka Sinatru a Stevena Spielberga umiestnený do rebríčka 50 najvplyvnejších osobností v zábavnom priemysle a v roku 1999 sa Bart umiestnil na 84. pozícii najvplyvnejšieho človeka 20. storočia. Simpsonovci majú tiež svoju vlastnú hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Rodina Simpsonovcov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

No nielen Bart to dotiahol na titulku zvučného názvu. V roku 2009 sa na obálke novembrového vydania časopisu Playboy objavila jeho mama Marge. Predlohou pre túto obálku bola titulka z roku 1971, na ktorej sa objavila modelka Darine Stern. Simpsonovci sa vysielajú aj v arabských krajinách. Homer sa tu však volá Omar a miesto piva pije limonádu a sódu.

Ďalšie udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1713: cisár Karol VI. vydal tzv. Pragmatickú sankciu
  • 1933: F. D. Roosevelt vydal vyhlásenie o čiastočnom zrušení krytia americkej meny zlatom a zároveň zakázal vývoz zlata, čím chcel ochrániť dolár pred špekulatívnymi obchodmi na zahraničnom finančnom trhu
  • 1971: z kozmodrómu Bajkonur odštartovala prvá orbitálna stanica sveta Saľut 1
  • 1999: nemecký parlament Bundestag bol vrátenž do Berlína
  • 2002: pristátie misie STS-110 raketoplánu Atlantis
  • 2005: Joseph Ratzinger bol zvolený za pápeža Benedikta XVI.
  • 2008: Za 33-tisíc libier vydražili lístok na plavbu Titanicom, patriaci zosnulej poslednej pasažierke Lillian Asplundovej, ktorá sa ešte pamätala na potopenie v tej dobe najväčšieho zaoceánskeho parníka na svete
  • 2009: Slovensko sa definitívne stalo vlastníkom 100 percent akcií strategického prepravcu ropy Transpetrol