Bude Prigožin trójskym koňom ruskej invázie na Ukrajinu? Pozrite si dôležité momenty uplynulých dní vojny

Zdroj FOTO: Telegram

Šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin mal v januári Ukrajine ponúknuť prezradenie pozícií ruských jednotiek, tvrdí to The Washington Post s odvolaním sa na uniknuté americké dokumenty, ktoré sa objavili na platforme Discord. Prigožin mal za túto informáciu požadovať, aby Kyjev stiahol svojich vojakov od Bachmutu, o ktorý vedie Rusko s Ukrajinou dlhé boje. Práve tu bojuje po boku ruských bojovníkov aj veľká časť žoldnierov Wagnerovej skupiny. Kyjev mal ponuku odmietnuť. Šéf Wagnerovcov má mať napojenie na vedenie ukrajinskej vojenskej rozviedky, mal s nimi aj niekoľkokrát rokovať.

Vladimír Putin povedal počas Dňa víťazstva nad fašizmom ruským vojakom bojujúcim na Ukrajine, že „celá krajina sa za nich modlí“. Ruský prezident pri príležitosti 78. výročia porážky nacistického Nemecka načrtol historické paralely medzi druhou svetovou vojnou a bojmi na Ukrajine. „Dnes je civilizácia opäť v rozhodujúcom bode obratu, opäť sa proti nám rozpútala skutočná vojna,“ povedal Putin v prejave, ktorý bol plný hnevu.

Rusko uviedlo, že zostrelilo dve bezpilotné lietadlá nad Kremľom, pričom tvrdilo, že išlo o ukrajinský pokus zabiť Putina. Ukrajinská vláda to poprela. Moskva neskôr obvinila Washington zo zosnovania údajného útoku, čo však Spojené štáty popreli.

Vladimír Putin. Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajina uviedla, že zostrelila ruskú hypersonickú strelu nad Kyjevom pomocou amerických obranných systémov Patriot. Bol to prvý známy prípad, keď Ukrajina zachytila tento typ rakiet, čo predstavovalo výzvu pre obranu krajiny najmä pred príchodom Patriotových systémov v apríli.

Prezidentova manželka Olena Zelenska a ukrajinský premiér Denys Shmyhal sa zúčastnili na korunovácii kráľa Karola III., zatiaľ čo prezident Zelenskyj a ďalší predstavitelia poslali gratulácie a poďakovanie za silnú podporu Spojeného kráľovstva počas vojny. V Londýne sa Zelenská stretla s Jill Bidenovou, prvou dámou USA, ktorá o fotke spolu s Catherine, britskou princeznou z Walesu, povedala: „Stojíme pri Ukrajine.“ Ruskí lídri podľa všetkého neboli pozvaní na korunováciu.

Zdroj FOTO: Telegram

Poradca prezidenta Juhoafrickej republiky pre bezpečnosť uviedol, že krajina je „aktívne neangažovaná“ vo vojne Ruska proti Ukrajine po tom, čo na ňu smerovali obvinenia USA, že dodala zbrane Moskve. Volodymyr Zelenskyj povedal, že hovoril s juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom a vyzval ho, aby pomohol pri realizácii kyjevského mierového plánu na ukončenie vojny.

Japonsko vyjadrilo obavy z ruskej a čínskej vojenskej spolupráce v Ázii a má pocit, že obe krajiny posilňujú svoje spoločné cvičenia. Minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši uviedol, že bezpečnostná situácia v Európe a indicko-pacifickej oblasti je od začiatku vojny na Ukrajine nedeliteľná a ruská invázia „otriasla samotnými základmi medzinárodného poriadku“.

Zdroj FOTO: Telegram

Šéf jadrového dozoru OSN Rafael Grossi plánuje tento mesiac predložiť Bezpečnostnej rade OSN dohodu s Ruskom a Ukrajinou o ochrane jadrovej elektrárne v Záporoží, čo naznačuje, že dohoda je blízko, uviedli štyria diplomati. Grossi sa už mesiace snaží dosiahnuť kompromis na zníženie rizika katastrofickej havárie z ostreľovania Rusmi okupovanej jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšia v Európe.

Šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin sa sťažoval, že jeho bojovníci stále nedostávajú dostatok nábojov z ministerstva obrany. Vo zvukovom vyhlásení uviedol, že ministerstvo obrany, ktoré sľúbilo, že zabezpečí, aby všetky bojové jednotky mali zdroje, ktoré potrebujú, viedlo dlhé stretnutia o probléme granátov, ale nedošlo k žiadnemu prelomu. „Nedostávame dostatok nábojov, dostávame len 10 percent,“ objasnil Prigožin.