Celý život strávil hľadaním seba samého. Známy hudobník trpel maniodepresiou, príčiny jeho smrti sú stále nejasné

Spevák a hudobník Petr Muk. Zdroj FOTO: FB PM

Spevák kapiel Oceán a Shalom, ale aj úspešný sólista. Petr Muk hral a spieval s rôznymi kapelami už od svojich pätnástich rokov. Všade, kde vkročil, pôsobil veľmi skromne a slušne, vo svojom vnútri však bojoval s démonmi.

Od smrti známeho speváka, ktorého milovali nielen Česi, ale aj slovenské publikum, prešlo už dvanásť rokov. Dňa 24. mája 2010 jeho fanúšikov zaskočila smutná správa, že navždy odišiel. Mal vtedy len 45 rokov. A hoci celý život bojoval s maniodepresiou, práve posledné obdobie pred smrťou vyzeralo tak, že je Petr psychicky v poriadku a teší sa zo svojej len 4-ročnej dcérky Noemi, ktorú mal so Slovenkou Evou.

Petr Muk bol charizmatický spevák, ktorého milovalo české aj slovenské publikum. Príčiny jeho smrti stále nie sú jasné. Zdroj FOTO: FB PM

V Petrovom okolí sa vravelo, že si vraj chcel už predtým niekoľkokrát siahnuť na život, no nikdy tento čin nedokonal. Ako to v skutočnosti bolo aj s jeho úmrtím, nie je doteraz jasné. Hovorilo sa o tom, že sa mu po konzumácii liekov a alkoholu zastavilo srdce. Objavila sa však aj informácia, že sa mohol udusiť zvratkami. Presná príčina jeho smrti však nie je známa.

Muk vyštudoval stavebnú priemyslovku, no hudba bola jeho veľkou vášňou, začal s ňou v tínedžerskom veku. Od pätnástich rokov hrával s punkovými a undergroundovými kapelami. Skutočne známy začal byť jeho charizmatický prejav až v rokoch 1985 až 1993, kedy sa stal vedúcou postavou skupiny Oceán a od roku 1992 do roku 1996 bol frontmanom kapely Shalom. O rok neskôr už vydal sólový album a vystupoval ako sólový hudobník. Vystupoval aj v muzikáloch. V roku 2004 robil predkapelu svetoznámej skupine Erasure, s ktorou prešiel celé Anglicko.

Dňa 12. februára 2010 oslavoval narodeniny
v kruhu svojich najbližších. O tri mesiace neskôr
však navždy odišiel. Zdroj FOTO: FB PM

Známe sú najmä jeho balady „Bon soir, mademoiselle Paris“, ktorú nahral ešte s kapelou Ocán. Z repertoáru skupiny Olympic prespieval napríklad Neckářov „Stín katedrál“.