Rus, ktorý ostro odsúdil Putinovu vojnu, chce byť príkladom pre ostatných. „Nikdy som sa tak za svoju krajinu nehanbil!

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Nemohol sa už na to nemo pozerať. Predstaviteľ ruskej misie pri OSN Boris Bondarev v pondelok napísal list, v ktorom tvrdo odsúdil inváziu na Ukrajinu a zverstvá, ktoré tam Putinovi vojaci páchajú. Ide o prvého diplomata, ktorý sa v súvislosti s vojnou vzdal svojej funkcie. Moskva sa zatiaľ k prípadu nevyjadrila.

„Agresívna vojna, ktorú Putin rozpútal proti Ukrajine a vlastne proti celému západnému svetu, nie je len zločinom proti ukrajinskému ľudu, ale azda aj najťažším zločinom proti ľudu Ruska, ktorému tučné písmeno Z preškrtáva všetky nádeje a vyhliadky na prosperujúcu slobodnú spoločnosť v našej krajine,“ napísal ruský šéf misie pri OSN v Ženeve.

Vo svojom liste Boris Bondarev ďalej píše: „Tí, ktorí túto vojnu vymysleli, chcú len jedno – zostať navždy pri moci, žiť v pompéznych palácoch bez vkusu, plaviť sa na jachtách, ktoré sú tonážou a nákladmi porovnateľné s celým ruským námorníctvom, užívať si neobmedzenú moc a úplnú beztrestnosť. Na dosiahnutie tohto cieľa sú ochotní obetovať toľko životov, koľko bude potrebné. Len pre to jedno už zomreli tisíce Rusov a Ukrajincov.“

V otvorenom liste skritizoval inváziu Ruska na Ukrajinu. Zdroj FOTO: Twitter

V liste ďalej uvádza, že s poľutovaním musí priznať, že za celých tých dvadsať rokov sa úroveň lží a neprofesionality v práci ministerstva zahraničných vecí Ruska neustále zvyšuje. V posledných rokoch to však podľa neho nadobudlo priam katastrofálne rozmery. „Namiesto objektívnych informácií, nestranných analýz a triezvych prognóz sa objavujú propagandistické klišé v duchu sovietskych novín z 30. rokov minulého storočia. Vytvoril sa systém, ktorý klame sám seba,“ dodáva Bondarev.

Podľa vysokopostaveného diplomata je minister Lavrov dobrou ilustráciou degradácie tohto systému. „Za 18 rokov sa z profesionálneho a vzdelaného intelektuála, ktorého si mnohí moji kolegovia tak veľmi vážili, stal človek, ktorý neustále vysiela protichodné vyhlásenia a vyhráža sa svetu (teda aj Rusku) jadrovými zbraňami! Ministerstvo zahraničných vecí dnes nie je o diplomacii. Je to všetko o vojnovom štvaní, lžiach a nenávisti. Slúži záujmom niekoľkých málo ľudí, čím prispieva k ďalšej izolácii a degradácii našej krajiny. Rusko už nemá spojencov a tomu nie je na vine nikto iný ako jeho bezohľadná a nepremyslená politika. Vyštudoval som za diplomata a dvadsať rokov som ním aj bol. Ministerstvo sa stalo mojím domovom a rodinou. Ale už sa jednoducho nemôžem ďalej podieľať na tejto krvavej, bezduchej a úplne zbytočnej potupe,“ vyjadril sa Bondarev v liste.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Štyridsaťjedenročný Bondarev pracoval v Ženeve ako poradca ruskej stálej misie, v diplomatických službách je už dvadsať rokov. Svoju písomnú rezignáciu odovzdal veľvyslancovi Ruska pri OSN a ďalších medzinárodných organizáciách v Ženeve Gennadijovi Gatilovovi. Podľa vlastných slov sa reakcie Moskvy obáva, chce však byť príkladom pre ostatných ruských diplomatov, ktorý inváziu rovnako odsudzujú, ale musia mlčať.