Dominik vyrába perá, ktorými píše kráľovná Alžbeta aj Dalajláma. Pozrite sa, prečo nesmú chýbať na stole žiadnej osobnosti

Dominik Smrek vyrába perá, ktoré nesmú chýbať na stoloch svetových osobností. Zdroj FOTO: Archív DS

Dominik Smrek pracoval v korporáte. Mal však zaujímavé hobby – začal vyrábať perá, ktorými obdarúval svojich blízkych. Jedinečný dizajn a kvalita produktu sa zmenila na jeho živobytie a dnes unikátnymi perami z jeho dielne píšu tisícky ľudí na celom svete.

Vaše perá sú vyrábané z dreva. Ako a kedy ste sa ich naučili robiť? Mali ste v rodine tesára, alebo ste sa k tomu dostali úplnou náhodou?

Ak mám povedať pravdu, vždy ma to ťahalo k drevu. Ako som cestoval, tak som jedno leto strávil v Amerike a práve tu som spoznal proces výroby pera. Je to už 10 rokov. Vždy ma bavilo robiť niečo rukami.

Ako vznikal jedinečný dizajn vašich pier?

Pokusom a omylom (smiech). Niečo vyšlo, niečo prasklo, niečo vyzeralo divne. Ale po rokoch sa človek k tomu dopracuje. Učí sa na vlastných chybách.

Perá, ktoré vyrába Dominik Smrek, sú umelecké diela. Foto: IG woodsign.eu

Prezradíte, ako postupujete pri výrobe pera?

Proces je pomerne jednoduchý. Najprv vyberiem vhodné drevo, navŕta sa doň diera a vlepí sa podporná kovová vrstva. Následne sa drevo vysústruží do správneho tvaru, naolejuje sa, prebrúsi a vyleští. Vlastne celý proces som raz natočil na video, ktoré je možné nájsť na mojom youtube kanáli: www.youtube.com/c/journeydude 

Kto sú vaši zákazníci? Predsa len v bežnej praxi dominujú klasické guľôčkové perá, kto dnes píše plniacimi perami?

Možno by ste sa čudovali, ale najväčší dopyt mám práve po atramentových perách. Guľôčkové ako keby ľudí znudili. Používateľov mojich pier môžeme nájsť v radoch bežných ľudí, podnikateľov, právnikov, politikov či svetových lídrov ako Dalajláma. Mená mojich zákazníkov tvoria dlhý zoznam. Veľa z nich ale nebolo priamo mojimi zákazníkmi, veľakrát dostali moje pero ako dar od niekoho blízkeho. Vždy ma zahreje pri srdci, keď vidím obdarovanú osobu pero aj používať. Medzi celebritnejších zákazníkov patrí kráľovná Alžbeta, huslistka Lindsey Stirling či spevák Maluma.

Pero od Dominika Smreka má aj Dalajláma. Foto: IG woodsign.eu

Kedy ste začali uvažovať nad výrobou pier?

Perá som začal robiť ešte počas svojich študentských čias. Neboli však na takej úrovni, akú som chcel, preto som strávil nejaký čas ako konzultant pre rôzne technologické a ekonomické projekty. Konzultácie robievam dodnes a pomáham tak startupom. Každý víkend vybehnem niekam do hôr, kde nakrúcam pre svoj youtube kanál. Stojím tiež za projektom 3D tlače rodinných domov, ale to je už iný príbeh.

Sila sociálnych sietí je v dnešnej dobe ako marketingový nástroj nepostrádateľná. Akú formu reklamy a propagácie využívate?

Popravde? Do reklamy na moje produkty som nikdy nedal ani cent. Vždy zvíťazila sila sociálnych médií. Veľkým predajným aspektom pri mojich produktoch je diverzita v drevinách a ich unikátnosti. Pri cestovaní po svete som si vytvoril množstvo kontaktov a našiel aj množstvo dodávateľov na dreviny z rôznych kútov sveta. Vďaka tomu sa mi dostala na spracovanie napríklad kosť z mamuta. Kto by nechcel pero z kosti mamuta?

Perá sú balené v luxusnom balení s certifikátom autenticity. Foto: IG woodsign.eu

Vaše perá nie sú najlacnejšie…

Cena pier sa postupne zvyšovala. Na začiatku, keď išlo len o moje hobby, suma bola symbolická, aby pokryla náklady. Časom som celé pero zdokonalil, pribudlo balenie. Ľudia majú radi unikátne veci a tými mojimi píšu už tisíce ľudí. Pre niekoho sú ceny vysoké, častejšie sa však stretnem s názorom, že sú stále nízke. Moje perá majú doživotnú záruku, luxusné balenie pozostávajúce z drevenej a papierovej magnetickej krabičky, certifikát autenticity v designovej obálke. Pravdou však je, že už pár rokov nie je mojim primárnym trhom Slovensko alebo Česko, ale zahraničie. Aktuálne žijem v Škótsku, kde sa mi podniká jednoduchšie ako na Slovensku.