Ukrajinky platia tisícky dolárov za školu ovládania dronov. Chcú ísť do prvej línie

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinské ženy zohrali dôležitú úlohu v odpore svojej krajiny voči invázii Ruska. Teraz súkromná škola školí ženy pre ich ďalšiu úlohu.

Ukrajinské pilotky sú prvou školou v krajine, ktorá sa venuje výlučne výučbe žien – civilistiek, ale aj tých, ktoré slúžia v ukrajinských bezpečnostných zložkách – ako lietať s dronmi. Ukrajinská i ruská armáda používa drony vo vojne na prieskum a boj. Ukrajina má v armáde veľa žien, no podľa riaditeľa školy len zriedka pracujú ako pilotky bezpilotných lietadiel.

Škola je súkromná a funguje od augusta. Počas výučby pracujú vo dvojiciach – jeden je pilot a druhý navigátor. Prechádzajú kontrolným zoznamom krokov, ako je zapnutie ovládača, kontrola batérie. Následne sa malé stroje zdvihnú a rozbehnú do výšky. 

Aj keď sa drony stratia na oblohe, pilot a navigátor ich neustále pozorne sledujú cez obrazovku ovládača.

„Všetci vieme, že je to vojna 21. storočia,“ hovorí jedna zo žiačok. „Rozhodla som sa do školy zapísať, aby som sa niečo nové naučila. Som sedemročná policajná veteránka.“

Drony, ktoré používajú, môžu lietať rýchlosťou až 45 míľ za hodinu a vo výške okolo pol míle, hovorí inštruktor Mykyta Kosov. „Dobrý pilot dronu musí byť virtuóz v práci s mapami,“ hovorí inštruktor Mykyta.

Musia mať v hlave kompas

Mykyta pilotuje drony rok a pol, z toho osem mesiacov s ukrajinskými ozbrojenými silami po tom, čo bol povolaný slúžiť po ruskej invázii. Hovorí, že je to dôležitý tréning pre dnešný konflikt. „Pomocou dronov získavame spravodajské údaje a môžeme efektívnejšie sledovať situáciu v prvých líniách,“ konštatuje Mykyta. Je jedným z mnohých inštruktorov, ktorí vyučujú v škole. Každá trieda je kombináciou školenia v triede a školenia v teréne, ktoré trvá tri až štyri týždne v závislosti od úrovne.

Zakladateľ školy hovorí, že študenti môžu svoje nové zručnosti využiť v ukrajinskej armáde, ak chcú. „Bol som veľmi prekvapený, že 80 % našich študentov chce ísť do prvej línie,“ hovorí zakladateľ Valerij.

Valerij je šéfom neziskovej organizácie, ktorá sa zaoberá energetickou efektívnosťou, ale od začiatku invázie Ruska slúži v bezpečnostných zložkách pre Ukrajinu. Hovorí, že potrebu väčšieho počtu pilotiek bezpilotných lietadiel poznal už pred mesiacmi po tom, ako chcel pomôcť kamarátke, ktorá sa snažila nadviazať kontakt s pilotkou bezpilotných lietadiel pre feministickú organizáciu v Spojenom kráľovstve.

Na kurzy sa prihlasujú ženy zo všetkých spoločenských vrstiev – modelky, novinárky, umelkyne i marketingové profesionálky.

Škola, ktorú už absolvovalo desať študentov, má ďalších štyridsať žiadostí.

Prevádzka školy však stojí viac ako 3-tisíc dolárov mesačne, keďže ju nepodporuje vláda a nemá žiadnych veľkých darcov. Peniaze od vlády by vedeli využiť na kúpu nových dronov i na viac inštruktorov. „Náš vojenský sektor potrebuje veľa pilotov. Potrebujeme to hneď,“ hovorí zakladateľ Valerij. „Dúfam, že budúci rok vyhráme vojnu, ale musíme byť pripravení na mnoho rokov.“