Raketomety v odstavenej jadrovej elektrárni aj pápež v slzách. Pozrite sa, čo priniesol ďalší týždeň vojny na Ukrajine

Život v okupovanom území ide ďalej. Zdroj FOTO Telegram

Americká basketbalová hviezda Brittney Grinerová bola prepustená vo výmene väzňov s Ruskom výmenou za bývalého obchodníka so zbraňami Viktora Bouta a vo štvrtok sa vrátila do Spojených štátov, čím sa pre ňu a jej manželku skončili mesiace, ktoré prezident Joe Biden nazval „peklom“.

Ruské sily nainštalovali viacero raketometov v odstavenej jadrovej elektrárni v Záporoží na Ukrajine, tvrdili vo štvrtok ukrajinskí predstavitelia, čo vyvolalo obavy, že najväčšia európska atómová elektráreň by mohla byť použitá ako základňa na streľbu na ukrajinskom území, čím by sa zvýšilo nebezpečenstvo radiácie.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok uviedol, že Spojené štáty sú presvedčené, že Fínsko a Švédsko budú čoskoro schválené na členstvo v NATO, a to aj napriek oneskoreniam ratifikácie zo strany členských štátov Turecka a Maďarska. Po štvrtkovom stretnutí so svojimi fínskymi a švédskymi partnermi Blinken povedal, že obe krajiny preukázali svoje dobré úmysly pripojiť sa k aliancii, najmä tým, že sa pripojili k NATO s cieľom poskytnúť Ukrajine podporu v boji proti ruskej invázii.

Zdroj FOTO: Telegram

Vladimir Putin prisľúbil, že bude pokračovať v útokoch na ukrajinské energetické systémy napriek globálnej kritike štrajkov, ktoré zanechali milióny ľudí na začiatku zimy bez elektriny a vody. Ruský líder prezentoval údery ako reakciu na výbuch na moskovskom moste, ktorý spájal Rusko s anektovaným Krymom, ako aj ďalšie útoky, pričom obvinil Kyjev z vyhodenia elektrického vedenia v blízkosti jadrovej elektrárne Kursk a nedodávanie vody do Donecka na východnej Ukrajine. 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko je stále odhodlané zmocniť sa častí východnej a južnej Ukrajiny, ktoré Putin považoval za svoje. Dodal, že polostrov Krym na juhu Ukrajiny, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, je zraniteľný voči útokom ukrajinských síl po tom, čo tamojší predstavitelia uviedli, že zostrelili bezpilotné lietadlo v blízkosti kľúčovej námornej základne.

Spojené štáty sa chystajú poslať Ukrajine balík vojenskej pomoci v hodnote 275 miliónov dolárov, ktorý ponúka nové možnosti na porazenie bezpilotných lietadiel a posilnenie protivzdušnej obrany, uvádza sa v dokumente, ktorý vo štvrtok videla agentúra Reuters a ľudia oboznámení s touto podporou.

Ruské ostreľovanie mesta v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny si podľa guvernéra regiónu Pavla Kyrylenka vyžiadalo jedného mŕtveho a dvoch zranených. Najmenej 12 domov bolo zničených ostreľovaním v meste Toretsk, uviedol v Telegrame.

Zdroj FOTO: Telegram

Podľa ukrajinského predstaviteľa sa predpokladá, že v ruských väzenských zariadeniach je zadržiavaných približne 10 000 ľudí ukrajinského služobného personálu a približne rovnaký počet ukrajinských civilistov. Oleksandr Kononenko, ktorý v mene ukrajinského parlamentu dohliada na ľudské práva v sektore bezpečnosti a obrany, uviedol, že civilisti sú nezákonne zadržiavaní ako vojnoví zajatci pre ich údajné spojenie s ukrajinskou armádou alebo štátom.

Ruské sily počas vojny vypálili na ukrajinskú rozvodnú sieť viac ako 1000 rakiet. Sieť stále funguje aj napriek veľkému poškodeniu, uviedol vysoký predstaviteľ. Volodymyr Kudrytsky, generálny riaditeľ prevádzkovateľa siete Ukrenergo, tiež povedal na stretnutí organizovanom Európskou bankou pre obnovu a rozvoj, že jeho úradníci prehľadávajú svet po komplexnom vybavení potrebnom na opravy.

Ukrajina zaviedla nové núdzové výpadky elektriny, keď sa snaží opraviť energetickú infraštruktúru poškodenú pri ruských náletoch. Prevádzkovateľ siete Ukrenergo uviedol, že situáciu skomplikovalo počasie, pričom západné regióny čelili mrazu, dažďu, snehu a silnému vetru, ktorý spôsoboval zaľadňovanie drôtov, no najťažšia situácia bola vo východných oblastiach, kde boli boje najzúrivejšie.

Zdroj FOTO: Telegram

Ruské jednotky sa podľa ruského ministerstva obrany majú zúčastňovať na taktických cvičeniach v Bielorusku. Videá, ktoré zverejnilo ministerstvo, ukazovali ruských vojakov, ako cvičia v snežnej výstroji pri tankoch v zimnej krajine a ako strieľajú zo zbraní vrátane delostrelectva.

Podľa uniknutých dokumentov EÚ plánuje sprísniť sankcie voči ruskému vojenskému a priemyselnému komplexu, prokremeľským médiám a ruským nacionalistickým skupinám bojujúcim na Ukrajine. Osobným sankciám čelí celkovo osem osôb vrátane ruských predstaviteľov, ktorí sa mali podieľať na nezákonnom prevoze a adopcii ukrajinských detí v Rusku, ako aj vodcov pravicových nacionalistických skupín.

Pápež František sa zrútil a plakal, keď sa počas tradičnej vianočnej návštevy Španielskych schodov v Ríme modlil za mier na Ukrajine. Agentúra Reuters uvádza, že Svätý Otec musel prestať rozprávať a asi 30 sekúnd nemohol pokračovať a triasla sa mu hlava. Neskôr na Twitteri napísal, že „mier je možný; odzbrojenie je možné.“