Prechádzka lesom a popri nej zber plodov či liečivých bylín sa zdá byť príjemným relaxom. Keď si pri tom doprajete len také zobkanie lesného ovocia, ako ste to robievali napríklad v detstve počas hubárčenia so starými rodičmi, razom sa takýto oddych môže zmeniť na nočnú moru.
Ide o alveolárnu echinokokózu, parazitárnu infekciu spôsobenú líščou pásomnicou. Tá sa nachádza v truse tohto zvieraťa a infikovať sa môžete zjedením neumytých lesných plodov. Hoci si o nich mnohí myslia, že keď sa lesné jahody, čučoriedky alebo černice, ale aj huby a liečové bylinky nachádzajú vo voľnej prírode, tak sú čisté a zdraviu nezávadné, opak je pravdou.
Ako informujú tvnoviny.sk, prvý prípad echinokokózy bol na Slovensku diagnostikovaný na prelome milénia, odvtedy čísla stúpajú. Od roku 2000 bolo nahlásených už približne 100 prípadov infekcie. Len za prvý polrok tohto roka zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva SR až 9 prípadov tohto ochorenia.
Prvé príznaky infekcie sa neobjavia hneď, ale až po rokoch, rast týchto lariev je totiž pomalý. V tele vytvárajú cysty, ktoré sa môžu vyvinúť v akomkoľvek orgáne. Diagnostika choroby môže byť náročná aj pre skúsených lekárov, pričom neliečené ochorenie môže byť smrteľné. „Vyzerá ako nádor, dokonca sa aj môže správať ako nádor,“ opisuje infekciu na sociálnej sieti odborník. Podľa neho môže ochorenie vytvárať metastázy, hoci v skutočnosti nejde o zhubné nádory.
Ako povedala parazitologička Alica Kočišová pre tvnoviny.sk, na Slovensku sú nositeľmi tohto ochorenia najmä líška hrdzavá a vlk (alveolárna echinokokóza spôsobená pásomnicou líščou), ale infikovaný môže byť aj pes domáci (cystická echinokokóza spôsobená pásomnicou psou). Odborníčka dodáva, že v severovýchodnej časti Slovenska a v niektorých endemických oblastiach je ochorením infikovaných takmer 60 percent líšok.
Podľa odborníkov je pri návšteve lesa dôležíté dbať na hygienu, umývať si ruky a ovocie pred konzumáciou umyť pod prúdom tečúcej vody.
- Nikita Slovák: Fico k nám pozýva 100-tisíc moslimov. Ako zistí strážca hraníc Šutaj Eštok, či sú títo migranti dobrí?
- Na drámy ako v rakúskom Grazi si musíme začať zvykať. Ale máme aj iné problémy, jednou z nich je histriónizmus švédskej Gréty
- Mávate herpes na perách? Opakovaná infekcia môže zvyšovať riziko vzniku vážnej demencie, tvrdia vedci
- Turisti povedali, ktoré sú najlepšie slovenské jedlá. Nájdete v rebríčku aj to svoje obľúbené?
- Vysvedčenie ako postrach? Školská psychologička radí, ako správne reagovať na koncoročné hodnotenie
- Nikita Slovák: Nebolo by to KDH, keby nezačalo olizovať hodenú kosť