Zatykač na manželku Navaľného aj zvláštna smrť v Kremli. Aj taký bol vojnový týždeň

Ruský prezident Vladimír Putin. FOTO: FB V. Putin

Ruský generál Magomed Chandajev, ktorý mal vypovedať ako hlavný svedok v korupčnej kauze ruského ministerstva obrany, náhle zomrel vo veku 61 rokov, píše Newsweek. Nie je jasné kedy ani za akých okolností došlo k jeho smrti, ruské úrady informovali, že bude pochovaný v rodnej obci Gent a že jeho telo bolo prevezené do Machačkaly. Ako informuje tn.cz, čistky na ministerstve obrany RF stáli post ministra obrany Sergeja Šojgua, potom bolo niekoľko generálov obvinených z korupcie. Medzi nimi aj Timur Ivanov, ktorý bol Chandajevov nadriadený. V korupčenj kauze mal byť Chandajev práve jeden z hlavných svedkov.

Rusi počas dňa zaútočili na Kyjev a zničili najväčšiu detskú nemocnicu v krajine – Ochmatdyt. Ich nálety pripravili o život vyše tri desiatky ľudí, ďalšia stovka je zranených. Zničili pritom traumatologické centrum, operačné sály a zasiahnuté malo byť aj onkologické oddelenie. V zasiahnutej nemocnici sa liečili deti z celej Ukrajiny, ktoré trpia vzácnymi ochoreniami. Išlo o jeden za najsmrteľnejších útokov za posledné mesiace vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine. Ukrajinské letectvo uviedlo, že Rusko pri útoku použilo okrem iných zbraní aj hypersonické strely Kinžal.

Trosky po raketovom útoku v Kyjeve a pátranie po obetiach. FOTO: FB dnesnaukrajine.cz

Rusko vydalo zatykač na manželku Alexeja Navaľného, ktorý vo februári zomrel v ruskom väzení. Júliu Navaľnú, vdovu po známom predstaviteľovi ruskej opozície a kritikovi Kremľa, obvinili z účasti v „extrémistickej skupine“. Vdovy po politikovi Alexejovi Navaľnom, ktorú v Rusku obvinili z účasti v „extrémistickej skupine“. Navaľnej, ktorá je novou šéfkou ľudskoprávnej organizácie Human Rights Foundation, na základe obvinenia hrozí šesť rokov väzenia. Spolu so svojimi deťmi sa dlhší čas zdržiavajú v zahraničí, príkaz na jej vzatie do väzby na dve mesiace vydali v jej neprítomnosti.

Júlia Navaľná s manželom A. Navaľným v roku 2013. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Ruský prezident Vladimír Putin si opäť kladie požiadavku, ktorá by podľa neho viedla k prímeriu. Po jej splnení je ochotný ukončiť vojnu na Ukrajine. Podľa Putina vojna skončí, ak Kyjev ustúpi zo všetkých oblastí, ktoré chce Kremeľ pre sebe. Ako informuje Mirror, ukrajinské jednotky by sa podľa neho mali stiahnuť z Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Ide však o územia, ktoré patria Ukrajine. Pre Ukrajinu je však toto riešenie neprijateľné. „Putinovi nemôžeme už len z princípu veriť. Nemôžeme mu veriť, pretože je to vrah a agresor,“ reagoval podľa Ukrainian National News na Putinove slová ukrajinský prezident V. Zelenskyj.