Rusko na vládnych stránkach ponúka na adopciu deti unesené z Ukrajiny. Aj o tom bol týždeň vojny na Ukrajine

Ilustračná snímka. zdroj FOTO. pixabay.com

Rusko na vládnych stránkach ponúka na adopciu deti unesené z Ukrajiny, tvrdí The Financial Times. Denníku sa podarilo identifikovať štyri deti unesené z Ukrajiny počas ruskej invázie. K identifikácii došlo pomoc nástrojov na rozpoznávanie tvárí a rozhovorov s príbuznými a úradnmi. Tieto deti pritom Rusko ponúka na adopciu na vládnom portáli, pričom niektorým deťom meno len upravili do ruštiny, niekotrým ho zmenili úplne. Deti, ktorých vek sa pohybuje od 8 do 15 rokov, uniesli z detských domovov a oddelili od príbuzných na Ukrajine. Ruská webová stránka ponúka na adopciu aj ďalších 17 unesených detí Rusmi, ktoré už predtým identifikoval The New York Times. Podľa ukrajinských úradov Rusi od začiatku invázie uniesli do Ruska viac ako 19-tisíc detí, z nich sa domov do vlasti podarilo vrátiť len približne štyri stovky. Mnohé sú nezvestné.

Putin si pre mierové rozhovory kladie ultimátum. Ruský prezident V. Putinovo povedal, že stiahnutie ukrajinských vojakov z Donbasu, Chersonskej a Zaporožskej oblasti a zrieknutie sa členstva v NATO sú podmienkou, aby mohli začať mierové rozhovory s Ukrajinou. Podľa hovorca Kremľa D. Peskova je toto ultimátum mierovým návrhom odrážajúcim realitu na bojisku. „Tieto odkazy sú ultimátum. Chce tú časť našich území, ktoré okupuje, ale aj ďalšiu časť, ktorá okupovaná nie je,“ reagoval na Putinove vyjadrenia ukrajinský prezidentj V. Zelenskyj a dodal, že Putin postupuje ako Hitler a bude stupňovať svoje požiadavky, pretože jeho cieľom je zisk ďalších ukrajinských regiónov. Aj Hitler pri vyjednávaní s krajinami stupňoval svoje požiadavky. „Teraz hovorí o štyroch regiónoch, predtým hovoril o Kryme a Donbase,“ dodal Zelenskyj.

Vojaci zásobujú 78-ročnú babičku, ktorá žije blízko frontu, potravinami. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

V ukrajinskej armáde slúži vďaka dobrovoľnej mobilizácii väzňov cez 2 750 odsúdených. Umožnil to nový ukrajinský zákon, vďaka ktorému mohli odsúdení narukovať, informuje The Washington Post. Na základe tohto zákona sa k armáde pridali vyše dve tisícky trestancov.
Ukrajinský minister spravodlivosti Denys Maljuska povedal, že Ukrajina by mohla naplniť svoje rady až 20 tisíckami odsúdených, čo by pomohlo zmierniť preplnenosť vezníc. O mobilizáciu malo pritom prejaviť záujem 4300 väzňov, ktoré sa prehodnocujú. Prepustení trestanci majú byť pod dohľadom vojenských jednotiek.

USA rozšírili sankcie proti Rusku. Postihnúť majú predovšetkým ruské aktivity v Ázii a subjekty, ktoré pomáhajú Rusku s jeho vojnou proti Ukrajine. Celkovo ide o približne 300 ľudí a právnických osôb. Sankcie sa zamerali na spoločnosti a jednotlivcov tretích strán vrátane desiatok dodávateľov elektroniky i polovodičov v Rusku, Číne, na Blízkom východe, v Európe, Afrike aj Karibiku. Na sankčný zoznam pribudla aj Moskovská burza, ktorá uviedla, že prestáva obchodovať s devízami v dolároch a eurách. V reakcii na to začal rubeľ padať, Rusi prepadli panike a pred zmenárňami sa tvorili fronty na zamenenie rubľov za eurá alebo doláre. USA navyše upravili už uvalené sankcie na ruské banky VTB a Sberbank tak, aby zahŕňali ich pobočky a dcérske spoločnosti v ďalších štátoch vrátane Číny, Indie a Kirgizska.

Ukrajinský vojak. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rus, ktorý vynadal chlapcovi pre písmeno Z na čiapke, dostal tri roky väzenia. Hoci ho súd pre incident z minulého roka najskôr potrestal „len pokutou“, teraz ho vyšší súd poslal za mreže. V apríli minulého roku Alexander Neustrojev vynadal 11-ročnému chlapcovi za znak písmena Z, ktorý nosil na čiapke, pričom toto písmeno prirovnal k nacistickému symbolu a chcel to dieťaťu vysvetliť. Prípad sa dostal na súd, kde mu bola uložená pokuta 7-tisíc rubľov za výtržníctvo, pričom Neurstrojev na súde povedal, že nevedel, že Z je symbolom invázie na Ukrajinu. Vyšší súd však tento skutok prekvalifikoval na „výtržníctvo spáchané s hrozbou násilia voči občanom, motivované nenávisťou voči sociálnej skupine“ a Neustrojeva dodatočne potrestal trojročným trestom väzenia.